Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapıcı dairesinin müteahhit tarafından satılması.

Yanıt
Old 07-07-2015, 12:46   #1
av. atigan.pelin

Varsayılan Kapıcı dairesinin müteahhit tarafından satılması.

Öncelikle kolaylıklar diliyorum ve soruma cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum Müvekkiller müteahhit ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyor. Sözleşmeye göre binada 18 daire ve bir kapıcı dairesi olması gerekiyor. Binanın yapımı esnasında ortaya çıkan iskan alımına engel olan durumlar için müteahhit müvekkillerden vekalet alıyor ve (vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var) kapıcı dairesini 19 nolu bağımsız bölüm haline getirip karısının üzerine tescil ettiriyor. kapıcı dairesinin bedelinin ödenmesi için dava acacağız ancak bir takım bilgi eksikliklerim var.
1- Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin müteahhit tarafı şirket iken sonrasında tadilat için vekaletname verilen ise bir şahıs. firmanın yetkilisi olsa bile direkt olarak müteahhit firmanın yanında onu da davalı gösterebilir miyim?
2- kapıcı dairesini geri isterken hileye dayalı tapu iptal ve tescil ile bunun olmaması halinde dava tarihindeki değerini faizi ile birlikte talep edebilir miyim?
3-Görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi değil midir? (Tüketici de açmalısın diyenler ve Ticaret Mahkemesinde açmalısın diyenlerde oldu. )
Old 07-07-2015, 13:56   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Uyuşmazlığın özü : Sözleşme Dışı Kazanılan Fazla Daire

I.Taraflar arasındaki sözleşmenin öncelikle lafzına ve amacına uygun olarak yorumlanması TBK.nin 19/1. maddesi hükmüdür.

II.Sözleşme dışı kazanılan fazla dairelerde müteahhit ve arsa sahiplerinin, aksi kararlaştırılmadıkça, sözleşmedeki paylaşım oranında birlikte hak sahibi bulunduklarının kabulü uygulamada yerleşmiş bir ilkedir.

III.Arsa sahiplerinin bu haklarından açıkça feragatlerini içeren bir kabulleri olmadıkça, sözleşme dışı kazanılan fazlaya ilişkin bağımsız bölümlerden müvekkillere sözleşmedeki paylaşım oranında hak verilmesi gerekir.

IV.İnceleme Planı:
1.KKİS
2.Vekalet ilişkisi
3.Açılması düşünülen dava(lar)
3.1.Davanın konusu
3.2.Davalı(lar)
3.3.Görevli mahkeme
4.Olay ve Hukuk

Mola...
Old 07-07-2015, 14:46   #3
av. atigan.pelin

Öncelikle teşekkür ediyorum. Yani vekaletname ile proje de tadilat yetkisi verilmiş olsa bile yapılan proje değişikliği sonucu ortaya çıkan bağımsız bölüm herkese payı oranında dağıtılacak Peki buna ilişkin Yargıtay Kararı mevcut mu elinizde
Old 07-07-2015, 15:10   #4
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Peki buna ilişkin Yargıtay Kararı mevcut mu elinizde

Denklemi kurmadan sonucu öğrenmek !!!

Ustam kızar!
Old 08-07-2015, 05:47   #5
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Alıntı:
Binanın yapımı esnasında ortaya çıkan iskan alımına engel olan durumlar için müteahhit müvekkillerden vekalet alıyor ve (vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var) kapıcı dairesini 19 nolu bağımsız bölüm haline getirip karısının üzerine tescil ettiriyor.

Alıntı:
1- Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin müteahhit tarafı şirket iken sonrasında tadilat için vekaletname verilen ise bir şahıs.

1.Arsa sahipleri (A) ile yüklenici (Y) arasındaki sözleşmesel ilişki= KKİS.

2.(A) ile vekil (V) arasındaki sözleşmesel ilişki= Vekalet akdi.

Alıntı:
...vekaletname verilen ise bir şahıs. firmanın yetkilisi olsa bile direkt olarak müteahhit firmanın yanında onu da davalı gösterebilir miyim?

Vekil, vekalet görevini yerine getirirken müvekkiline sadakat göstermekle ve vekaletin konusu görevi özenle yerine getirmekle yükümlüdür. Vekalet sözleşmesi karşılıklı güvene dayalıdır (TBK.m.502 vd.).

Alıntı:
(vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var)

3. Olayda vekaletin kötüye kullanıması sözkonusu mudur?

Mola...
Old 08-07-2015, 10:15   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görevli Mahkeme

Alıntı:
3-Görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi değil midir? (Tüketici de açmalısın diyenler ve Ticaret Mahkemesinde açmalısın diyenlerde oldu. )

HMK. .m.1,2

(1) Dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığı haklarına ilişkin davalarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda görevli mahkeme, aksine bir düzenleme bulunmadıkça asliye hukuk mahkemesidir.

(2) Bu Kanunda ve diğer kanunlarda aksine düzenleme bulunmadıkça, asliye hukuk mahkemesi diğer dava ve işler bakımından da görevlidir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun
Yasanın 2. maddesine göre bu kanunun kapsamını "her türlü tüketici işlemi ile tüketiciye yönelik uygulamalar" oluşturmaktadır.

Anılan yasanın m.3/1-d /h) hükümlerine göre
Hizmet“: Bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan ya da yapılması taahhüt edilen mal sağlama dışındaki her türlü tüketici işleminin konusunu;

Mal: Alışverişe konu olan; taşınır eşya, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallar ile elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri her türlü gayri maddi malları,
ifade eder.
Old 08-07-2015, 11:44   #7
av. atigan.pelin

Üstadım, bilgi ve tecrübelerinizle bana yol gösterme nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim. Denklem kurma metodu tavsiyeniz ile basamak basamak uyuşmazlıkta yol alacağım. Çünkü önerdiğiniz yöntem sadece bu dava için değil önüme gelen tüm uyuşmazlıklar için faydalı. Ayrıca sorularım özelinde verdiğiniz cevaplar için özellikle teşekkürler. Son olarak müteahhitin müvekkile yapmayı taahhüt ettiği edimi hizmet kapsamında değerlendirip Tüketici Mahkemesinde açıyorum o zaman davayı.
Old 08-07-2015, 13:03   #8
Ahmet Merve Argun

Arsa sahipleri ile Müteahhitler arasındaki her türlü uyuşmazlık GENEL MAHKEMELERDE çözümlenir, çünkü aradaki ilişki akdidir. Ancak arsa sahibi olmayıp da müteahhitten daire alan 3. kişiler bakımından uyuşmazlığın hal mahkemesi Tüketici Mahkemeleridir.
Old 08-07-2015, 13:27   #9
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Gerekçe

Alıntı:
av. atigan.pelin
Alıntı:
...müteahhitin müvekkile yapmayı taahhüt ettiği edimi hizmet kapsamında değerlendirip Tüketici Mahkemesinde açıyorum o zaman davayı.

Gerekçeniz !?

İlginiz için teşekkürler.
Old 08-07-2015, 13:30   #10
Ahmet Merve Argun

Yargıtay Müteahhitle KKİS yapan arsa sahiplerini tüketici olarak kabul etmiyor, ancak Müteahhitten daire satın alan 3. kişiler tüketicidir şeklinde içtihatlar üretiyor
Old 08-07-2015, 13:35   #11
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görev-Gerekçe

Alıntı:
Ahmet Merve Argun
Alıntı:
Arsa sahipleri ile Müteahhitler arasındaki her türlü uyuşmazlık GENEL MAHKEMELERDE çözümlenir, çünkü aradaki ilişki akdidir.

"Taşıma sözleşmesi"nde de sözleşmesel ilişki mevcuttur, ancak dava tüketici mahkemesinde görülür.
(Y.11. HD.E. 2014/6674,K. 2014/12807,T. 3.7.2014).
Old 08-07-2015, 13:41   #12
Ahmet Merve Argun

Üstat içtihat kitabım şu anda ofiste değil buraya yazamıyorum fakat bu konuyla ilgili bir çok içtihat mevcut. 15. HD Müteahhitle arsa sahipleri arasında eksik, ayıplı vs gibi işler için görevli mahkemelerin Genel Mahkemeler olduğunu kabul etmiş. İlgili kararları akşam yazabilirim.
Old 08-07-2015, 14:18   #13
Av. Hulusi Metin

Sayın Ahmet Merve Argun,

Gerekçe, taraflar arasındaki "akdi ilişki" değil !

Gerekçeyi dikkatlere sunmak istemiştim.

Kararları göndermek için zahmet etmeyiniz.

Saygılar
Old 09-07-2015, 18:12   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av. atigan.pelin
Öncelikle kolaylıklar diliyorum ve soruma cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum Müvekkiller müteahhit ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyor. Sözleşmeye göre binada 18 daire ve bir kapıcı dairesi olması gerekiyor. Binanın yapımı esnasında ortaya çıkan iskan alımına engel olan durumlar için müteahhit müvekkillerden vekalet alıyor ve (vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var) kapıcı dairesini 19 nolu bağımsız bölüm haline getirip karısının üzerine tescil ettiriyor. kapıcı dairesinin bedelinin ödenmesi için dava acacağız ancak bir takım bilgi eksikliklerim var.
1- Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin müteahhit tarafı şirket iken sonrasında tadilat için vekaletname verilen ise bir şahıs. firmanın yetkilisi olsa bile direkt olarak müteahhit firmanın yanında onu da davalı gösterebilir miyim?
2- kapıcı dairesini geri isterken hileye dayalı tapu iptal ve tescil ile bunun olmaması halinde dava tarihindeki değerini faizi ile birlikte talep edebilir miyim?

Üstad Hulusi Metin'in verdiği cevaplara karşı yazdığınız mesajlardan anladığım kadarıyla;

Benim size naçizane önerim ve sorularım olacak.

1-
Alıntı:
Sözleşmeye göre

Sözleşmeyi okudunuz mu?

2-
Alıntı:
müteahhit müvekkillerden vekalet alıyor ve (vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var)

Sözleşmeyi okuduysanız, bir daha okuyun ama KKİS ile ilgili kavramları iyice anlayın. Bu sözleşmenin niteliğini, içeriğini, nasıl feshedilebileceğini vs.vs.(şimdi çıkmak zorundayım kitap ismi veremiyorum)iyi anlarsanız, görev vs.hususunu da çözersiniz.(Bu öneri kısmı idi)

Buradaki vekalet ilişkisi klasik vekalet ilişkisi değildir. Muhtemelen KKİS'de "müteahhite ve bildireceği isimlere çıkaracak vekaletname ile.." gibi bir ibare vardır. Yani yine KKİS'in özelliğinden dolayı verilmiş bir vekaletname vardır. Bu nedenle klasik "vekaleti kötüye kullanma"dan dolayı değil; KKİS'ne uymamadan dolayı bir dava yolunu düşünmelisiniz.

Not: Sorunuzu dün okumuştum. Benzer şeyleri yazacaktım. Alınırsınız diye yazmadım. Ancak bugün yanlış hukuki yola gireceğinizi sandığım için uyarmak istedim.
Old 10-07-2015, 12:27   #16
Av.Nevra Öksüz

Sayın av. atigan.pelin,
Davanızı ikame etmezden evvel netleştirmeniz gereken hususlar olduğu kanaatiyle:
Müvekkillerinize sorunuz ve ilgili belgeleri bizzat inceleyiniz:
1- İnşaatta eksiklik veya ayıp var mı? İskan alma yükü arsa sahiplerine bırakılmamışsa iskanı alınarak teslim gerçekleştirilmiş mi? Teslimde gecikme söz konusu mu? Aldığınız cevaplara göre sorunuz:
İnşaatın eksikliklerinden veya ayıplı imalattan kaynaklı talepleri var mı? Duruma göre gecikme tazminatı ya da cezai şartın tahsilini talep ediyorlar mı?

2- Müteahhidin kapıcı dairesini iptal ettirip bu kısmı bağımsız bölüm olarak inşa etmiş olması tadilat ruhsatı alınarak yasal olarak mı gerçekleştirilmiş? Kapıcı dairesi genelde bodrum katta ya da zemin katta olur. Müteahhidin, eşi üzerine tescil ettirdiği bağımsız bölüm numarasının "19" olduğunu yazmışsınız? Muhtemelen kapıcı dairesinin iptali ile oluşan bağımsız bölüm numarası "19" değildir. Çelişki varsa gideriniz ve kapıcı dairesinin iptali ile oluşan bağımsız bölümün tapu malikini kontrol ediniz.

3- Kapıcı dairesi olması gerekip de tadilat ruhsatı ile oluşan bağımsız bölümün, kimin üzerine kayıtlı olduğunu, -edinim sebebi satış- ise satışın kimin tarafından gerçekleştirildiğini kontrol ediniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi