Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kazanılan davada borçu olan ozel veya tüzelkişinin ödemeyi avukat veya müvekkile yapma konusunda seçimlik hakkı var mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2014, 22:31   #1
Ömer AKÇAY

Varsayılan kazanılan davada borçu olan ozel veya tüzelkişinin ödemeyi avukat veya müvekkile yapma konusunda seçimlik hakkı var mıdır?

Avukat tarafından takip edilen ve kazanılan, konusu para olan davalarda davalı taraf ödeyeceği parayı avukat veya dava sahibinin kendisine ödeme konusunda bir seçimlik hakka sahip midir? Avukat "bana ödeyiniz" dediği halde, borçlu taraf davacının isteği veya kendi tercihiyle parayı davalının kendisine ödeye bilir mi? Yani bir seçimlik hakkı var mıdır? Kime ödeme yapmalıdır? Teşekkürler
Old 10-03-2014, 12:36   #2
Av.mehmet.av

Borçlunun ödemeyi icra dairesine yapabileceği konusunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Bunun haricinde vekalet ücreti dışındaki borcun bizzat alacaklıya ödenmesinde bir sakınca olmayacağını düşünüyorum. Tabi yapılan ödemenin hangi dosyaya ait olduğu da belirtilmelidir.
Old 10-03-2014, 17:03   #3
Ömer AKÇAY

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Borçlunun ödemeyi icra dairesine yapabileceği konusunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Bunun haricinde vekalet ücreti dışındaki borcun bizzat alacaklıya ödenmesinde bir sakınca olmayacağını düşünüyorum. Tabi yapılan ödemenin hangi dosyaya ait olduğu da belirtilmelidir.

Teşekkürler. Ancak sorumun cevabı bu değil. İcra dairesine ödenen paranın da, icra dairesince müvekkile mi avukata mı ödeneceğini de içine alarak düşünelim. Dediğiniz gibi "bizzat alacaklıya ödemesinde bir sakınca yok" da, avukat "bana ödeyiniz" dediği halde müvekkile ödeme yapılırsa ne olur, yada yapılabilir mi? sorum bu.
Old 10-03-2014, 21:47   #4
Av. Buse

Avukatin bizzat bana ödeyiniz demesinin yasal bir dayanağı olmadigi icin borçlunun alacaklının kendisine veya vekiline odeme yapmakta serbesttir diye dusunuyorum.
Old 11-03-2014, 09:52   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Ömer AKÇAY
avukat "bana ödeyiniz" dediği halde müvekkile ödeme yapılırsa ne olur, ya da yapılabilir mi? sorum bu.
Müvekkile de ödeme yapılabilir. Yapılırsa borç biter.

Mahkeme kararı taraflara yöneliktir. Karara göre alacaklı olan kişi davacıdır. Avukatın "ödemeyi bana yapın" demesinin hukuki bir dayanağı bulunmamaktadır.

"Vekil ile takip edilen işlerde tebligat avukata yapılır" hükmü ile bu konuyu karıştırmayın. Vekil ile takip edilen işlerde ödeme avukata yapılır diye bir kural yok.

Saygılarımla
Old 11-03-2014, 16:57   #6
Ömer AKÇAY

Av. Buse ve Av.Armağan Konyalı'ya teşekkür ediyorum. Beklediğim cevap da buydu maalesef: "hukuki dayanağı" ben de bulamadığım için soruyorum zaten. Biraz uzatmış oluyorum ama, sorum borçlu açısından değil, yani açıkçası müvekkil ile avukat arasında oluşabilecek anlaşmazlıklarda, vekalet ücretinin, avukat tarafından borçlunun ödeyeceği meblağdan mahsup edilerek kalanının avukat tarafından müvekkile verilmesi açısından, (avukata kolaylık anlamında) bir başka ifadeyle avukatın avukatlık ücretini tahsil için icra dairelerini veya mahkemeleri aşındırma külfetinden kurtulması babında soruyorum. "İlk soruyu neden böyle sormadın?" derseniz onu da sizin değerlendirmelerinize bırakıyorum. Muhtemel cevaplarınız için peşinen teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi