Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira alacağı, siyasi parti ilçe başkanalığı.

Yanıt
Old 26-01-2011, 16:41   #1
KANDAHAR

Varsayılan kira alacağı, siyasi parti ilçe başkanalığı.

Müvekkilim bir siyasi partinin ilçe başkanlığına taşınmazını kiralamış. kira sözleşmesinde yanlızca ... ilçe başkanlığı yazılı altında ise İMZASIZ kaşe var kaşedede sadece .... ilçe başknalığı yazılı. yaklaşık 3 aydır kira bedelleri ödenmemekte. bu durumda kira sözleşmesine dayalı tahliye talepli icra takibi yaparsam husumeti ilçe başknalığına yöneltebilirmiyim ?? 2820sayılı siyasi partiler kanununun 71 . maddesine göre pek mümkün gözükmüyor ayrıca sorumlu tutabileceğimiz yani sözleşmeyi yapan kim bilmiyoruz ayrıca herhangi bir imzada yok. bu durumda nasıl bir yol izleyebileceğim hususunda değerli görüşlerinizi bekliyorum...
Old 26-01-2011, 18:31   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan KANDAHAR
Müvekkilim bir siyasi partinin ilçe başkanlığına taşınmazını kiralamış. kira sözleşmesinde yanlızca ... ilçe başkanlığı yazılı altında ise İMZASIZ kaşe var kaşedede sadece .... ilçe başknalığı yazılı. yaklaşık 3 aydır kira bedelleri ödenmemekte. bu durumda kira sözleşmesine dayalı tahliye talepli icra takibi yaparsam husumeti ilçe başknalığına yöneltebilirmiyim ?? 2820sayılı siyasi partiler kanununun 71 . maddesine göre pek mümkün gözükmüyor ayrıca sorumlu tutabileceğimiz yani sözleşmeyi yapan kim bilmiyoruz ayrıca herhangi bir imzada yok. bu durumda nasıl bir yol izleyebileceğim hususunda değerli görüşlerinizi bekliyorum...

Husumeti ilçe başkanlığına yöneltemezsiniz. Aşağıda Benzer Konulardan birine Yargıtay kararları sunmuştum. Eldeki kontratta imza olmadığı için ona dayanamazsınız. Daha önce kira paraları kimin tarafından ödenmektedir? Makbuz, dekont varsa miktar konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
Old 26-01-2011, 18:35   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan KANDAHAR

İlçe başkanlığı aleyhine dava açınız. Sözleşme için yazılılık olmasının zorunlu olmadığını düşünüyorum. Karar defterinde bu mecurun kiralanması kararı yazılı olabilir. İlçe seçim kurulundan yetkili kılınan kişinin isminin bildirilmesini de isteyiniz. Parti karar defterinin de ilgili karar nüshasının ibrazına karar vermesini mahkemeden isteyiniz. Diye düşünüyorum. (Tabii bu yönlü itirazlarla karşılaşırsanız.) Saygılarımla.
Old 26-01-2011, 18:40   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Husumeti ilçe başkanlığına yöneltemezsiniz. Aşağıda Benzer Konulardan birine Yargıtay kararları sunmuştum. Eldeki kontratta imza olmadığı için ona dayanamazsınız. Daha önce kira paraları kimin tarafından ödenmektedir? Makbuz, dekont varsa miktar konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Bahsettiğiniz link şu galiba...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17380

Bu linkteki Sayın Av. Armağan Konyalı'nın cevabı, Sayın Av. Ömer Güntay'ın (yukarıdaki) cevabı ile de paralelllik taşıdığı için özellikle dikkat etmek gerekir.
Old 27-01-2011, 10:05   #5
KANDAHAR

İlgili linkteki yargıtay kararlarını okudum teşekkür ederim. Kira bedeli bir kaç ay bankadan ödenmiş ancak yatıran isimleri farklı ve bir açıklama yapılmamış sanırım bankamatiklerin hızlı para yatırma yöntemiyle ödeme gönderilmiş. İlçe başkanlığına husumet yöneltemiyoruz, genel başkanlığa yöneltmek için gerekli yetkinin varlığı konusunda bilgimiz yok, sözleşmede imza ve şahıs ismi olmadığı için sözleşmeyi yapan sorumuluğuna gidemiyoruz bu durumda tahliye davası açabilmemiz için gerekli ihtarları kim adına çekmeliyiz yahut tahliye talepli icra takibinde kimi borçlu gösterebiliriz??? İmzasızda olsa bir sözlşeme var buna rağmen işgalci kabul edip kaymakamlığa başvurabilirmiyiz??
Old 27-01-2011, 10:36   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan KANDAHAR
İlgili linkteki yargıtay kararlarını okudum teşekkür ederim. Kira bedeli bir kaç ay bankadan ödenmiş ancak yatıran isimleri farklı ve bir açıklama yapılmamış sanırım bankamatiklerin hızlı para yatırma yöntemiyle ödeme gönderilmiş. İlçe başkanlığına husumet yöneltemiyoruz, genel başkanlığa yöneltmek için gerekli yetkinin varlığı konusunda bilgimiz yok, sözleşmede imza ve şahıs ismi olmadığı için sözleşmeyi yapan sorumuluğuna gidemiyoruz bu durumda tahliye davası açabilmemiz için gerekli ihtarları kim adına çekmeliyiz yahut tahliye talepli icra takibinde kimi borçlu gösterebiliriz??? İmzasızda olsa bir sözlşeme var buna rağmen işgalci kabul edip kaymakamlığa başvurabilirmiyiz??

Genel Başkanlığa yöneltmeniz her durumda davanın görülmesi ve husumet sorunu yaşanmaması için kolaylık sağlar. (Diye düşünüyorum)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi