Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

annem babamdan şiddet görüyor,aldatılıyor ve boşanmaya zorlanıyor.

Konuyu Kilitleyin
Old 09-09-2007, 19:43   #1
Konuk

Varsayılan annem babamdan şiddet görüyor,aldatılıyor ve boşanmaya zorlanıyor.

Öncelikle ben en büyük oğluyum,konunun özeti şu ;
Babamın internette tanıştıgı bir bayanla yazışması duygusal ilişkiye girmesi (sitenin serverinde yazışma örnekleri vardır) annemin bundan rahatsız olup ikaz etmesi,babamın bu ikazı dikkate almayıp tekrarında anneme şiddet uygulaması ölümle tehdit etmesi evden kovması dava ac boşan şeklinde gidiyor.
Ben annemi alıp görev yaptıgım yerdeki evime getirdim 3 kardeşiz hepimiz 20 li yaşları geçtik.babamın başka bir bayan için anneme çok agır şiddet uygulaması etik olarakta affedilir bir suç degil annemde affetmedi (ölümle tehdit ve şiddet konusunda şahit çok)boşanmak istedi babamda sahip oldugumuz 2 ev ve 1 iş yerinin yarısını ve benim üzerime olan arbadanda payını istiyor evlerin hepsi annemin üzerine ancak 1 ev ile 1 iş yeri 2000 yılından önce alınmış 1 ev ise 2002 den sonra.babam emekli maaşı alıyor annemin bir geliri olmadıgı gibi sigorta için prim yatırıyor.ben memurum erkek kardeşim işçi olarak kız kardeşimse bekar ve işsiz.
yasa geregi tanınan sürede herhangi bir mal rejimi seçilmemiş.
şimdi sorum şu:
1.boşanma davasında babam 2000 yılından önce edinilen 2 taşınmaza ortak olabilir mi?
2.babam memur oldugu zamanlardada kumar oynar çok içer sürekli huzursuzluk çıkarır annem bizim için hep katlanırdı,halada devam ediyor içki ve kumara.(bu konudada şahit çok) mahkeme bunuda göz önüne alırmı?
3.annem ev hanımı olmasına karşın yaşadıgımız bölge nedeniyle evini pansiyona verir bu taşınmazların ediniminde katkısı olmuştur ama nasıl kanıtlanır şahit yeterlimidir.ayrıca mal ediniminde bende maaşımdan katkıda bulundum buda dikkate alınırmı?
4.mahkeme sonrası babam kanundan önce edinilmiş 2 adet taşınmazın da paylaşılması talebinde bulunabilirmi?
5.malların yarısını vermezsen öldürürüm şeklindeki konuşmaları üzerine bıcakla yürümesi annemi çok korkuttugundan herşeyi vereyimde kurtulayım tarzında yaklaşmasına neden olmakta,ama ben en azından benden küçük 2 kardeşime bu annemin üstüne olan 2 taşınmazın kalması için ne yapabilirim (satıp ya kumar oynar yada tanıştıgı bayanla yer düşüncesi yüzünden bunu yapmak istiyorum)
6.evlenmemiş kız kardeşim ve annem gelirleri olmadıgı için babamın maaşından nafaka alabilirmi ?
7. can güvenligi korkusu yüzünden annem başka bir ilden boşanma davası acabilirmi? 6 ay ikamet etmesi gereklimi?
8.babamın maaşı var ama benden nafaka talep edebilirmi?
9.Annem 3 senedir tedavi görüyor GATA da beynindeki 2 tümör yüzünden tedavi giderlerini de mahkeme düşünüp ona göre karar verirmi.
10.Bir arkadaşım bana 2000 den önce edinilen evi başkasına satın oda başkarına versin özetle birkaç el degiştirsin en son erkek kardeşin ve kız kardeşin üstüne alsın başanmadan önce dedi bu ne kadar mantıklı.

İlginize şimdiden teşekkürederim.
Old 10-09-2007, 08:02   #2
av.semire nergiz

Sayın Konuk;
Babanız hakkında anlattığınız olumsuz davranışlar birer boşanma sebebidir.Sizin veyahut başka kişilerin tanıklığıyla bunlar mahkeme huzurunda rahatlıkla ispatlanır;yani anneniz bu durumda boşanma davasında zorlanmaz.

Anneniz uğradığı şiddete karşılık c.savcılığına suç duyurusunda bulunsun.
Mali durumlara ilişkin sorunlarınızın çözümü için ise maddi durumunuz elverdiğinden bir avukatın profesyonel hukuki yardımından faydalanmanızı tavsiye ederiz.

AV.Semire Nergiz Toz
Diyarbakır Barosu
Old 10-09-2007, 14:08   #3
Av. Hatun Olguner

Soruya konu olayda; babanın davranışları vesayet altına alınmayı gerekitren hallere benziyor. Daha evvel veya şimdi,içki,kumar alışkanlığı nedeniyle kişisel durumuna ve ailesine verdiği zararlar vesayet altına alınmasını gerektiren boyutlarda idiyse,vesayet altına alınması talep edilebilirdi. Bu ihtimal hala var. İddia ve talepler vesayet mahkemesince değerlendirilip tıbbi incelemeler de yapılıp vesayet altına alınmasını gerektiren bir hal olup olmadığı araştırılabilir,şartları var ise vesayet altına alınır.

Boşanma davası açmadan baba hakkında bu konuda vesayet mahkemesine başvurulması faydalı olur,bekletici mesele olur.

Babanın internette bir bayanla duygusal boyutlara varan ilişkiye ve sohbete girmesi,sadakat borcunun ihlali ve kusurlu davranıştır.MUhtemel bir boşanma davasında babaya kusur izafe etmeyi gerektirecek,maddi,manevi tazminat borcu doğuracak bir olaydır.

Yıllarca dayak ve şiddete katlanma,bu olayları maddi telakkilerle de olsa hoşgörme,affetmiş sayıldıklarını kabule yetebilir. Ancak,bu olayları affetmeden ve katlanma iradesi taşımadan evliliği sürdürdüğünü iddia ve ispat eden kadın,bu haksızlıklara dayanarak ta tazminat taleplerini oluşturabilir.

2002 den önce alınan gayrımenkullere yaptığı katkı var ise,baba boşanma davası ile birlikte veya ayrı bir dosya ile,boşanma davası sürerken veya boşanma davası bittikten sonra "katkıları oranında tazminat" talep edebilir,alacak davası mahiyetindeki bu davayı açabilir.(Harca Tabidir)
Oğul da,yaptığı katkıları,annesinden dava yolu ile veya rızaen bir mülkün kendisine iade edilmesi suretiyle sulhen
iade alabilir.Parasal katkıyı da isteyebilir.

2002 den sonra alınan mallar ile ilgili olarak,yasal malrejimi kapsamında "katılma hakkı" oranında baba katılma alacağı talep edebilir.

Malların elden ele tapuda devredilmesi ve en sonunda aileden bir bireye iade edilmesi,muvazaa sebebiyle işlemlerin iptali için hazır ve yeterli delil oluşturur.
Bu tür devirlerin,hileli amaçla yapıldığı,amacın aileden birine,mesela babaya karşı,babanın haklarını akamete uğratmak için önce başkalarına ,yabancıya,sonra amaçlanan kişiye devrinin yapıldığı görüntüsü sık el değiştirme ve aileye geri dönüş yolu,muvazaaya dayalı olarak yapıldıklarını ortaya koyar..Hukuk düzeni bu tür hileli işlemleri korumamakta,yapılan devirlerin tümü muvazaa sebebiyle iptal edilmektedir.

Tabii bu arada,hataları da olsa babayı tamamen açıkta bırakmak,geçmişteki maddi tüm haklarını hatalarına karşı kendisinin elinden almak ta hukuka uygun bir çözüm değil.
En güzeli,babanın da hayatını idame ettirecek,aile içindeki malvarlığından adil bir paylaşım ile kendisine maddi bir alan yaratılması.Boşanma düşünülüyor ise,uygun bir maddi paylaşım ile anlaşmalı boşanma durumunun yaratılması. Aksi takdirde,baba boşluğa düşebilir ve çaresizlik içinde anneye,çocuklara zarar verebilir,elde tutulmaya çalışılan maddi değerlerden daha büyük kayıplara neden olunabilir.

Babanın tehditleri suçtur ve C Savcılığına duyurulur ise,
hakkında dava açma sonucu verecek takibat yapılır.(Tehditlerin ispat edilmesi koşulu ile)

Karı koca arasındaki davalarda,tapu ile de ilgili olsa iddia ve davaların çözümünde tanık dinlenebilir.Tanık dahil her tür delille iddialar kanıtlanabilir.
Old 10-09-2007, 14:23   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
10.Bir arkadaşım bana 2000 den önce edinilen evi başkasına satın oda başkarına versin özetle birkaç el degiştirsin en son erkek kardeşin ve kız kardeşin üstüne alsın başanmadan önce dedi bu ne kadar mantıklı.

Sayın Katılımcı

Hukuka aykırı bir davranışı,hukukçulara onaylatma isteğini gösteren bu satırlarınızı,diğer katılımcıların da görmesi için özellikle yayınladım.

Katılımcılardan bu konuda özenli olmalarını ve hukuk yollarının kötüye kullanılması ,kanunu dolanmak diye nitelenebilecek eylemler konusunda hukuki destek istememelerini rica ediyoruz.

Aksi durumda mesajın bu bölümü yayınlanmayacaktır.
Old 10-09-2007, 15:24   #5
Av. Hatun Olguner

Habibe Hanıma katılıyorum. Yukarıdaki cevabımda,babanın alkol ve kumar tutkusu nedeniyle,kendine ve ailenin malvarlığına zarar verebilecek tasarruflarda bulunma tehlikesi anlaşıldığından,malvarlığının anne tarafından çocuklara hibe edilebileceği bilgisini yazmış ve önermiştim. Burada amaç,babanın bilinçsiz ve dağınık yaşantısından kendisini ve aileyi korumak olabilir. Yoksa,malların sırf babanın haklarına zarar vermek için kaçırılmasını planlayan yönü ile 10.maddedeki soru hukuka aykırı bir eyleme ilişkindir.
Zaten cevabın devamında,babanın hatalarına ve haklarına insanca yaklaşılması ve intikam amaçlı mal kaçırma işlemlerinin adalete ve vicdana uygun düşmeyeceği yorumum da mevcuttur. Yine de,katılımcının,muvazaalı işlemlerle mal kaçırma niyetine dayalı bir yardım yorumu olarak algılanmaması için,hibe yolu ile çocuklara mal aktarımı yapılabileceği bilgisini sildim.

Sosyal realite çok yönlüdür,babanın,annenin,çocukların,
tüm ailenin teker teker kendi açısından anlaşılmaya ihtiyaçları,hakka,adalete uygun beklentileri vardır,bu beklentilerin tümünü adalet ,ahlak ve hukuk düzeninin objektivitesi,anlayışı,dengesi içinde gözetmek ve değerlendirmek gerekir.
Old 18-09-2007, 18:59   #6
Konuk

Varsayılan teşekkürler...

Teşekkürler,sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar evet 10. madde banada mantıklı gelmedigi için ne kadar mantıklıdır sorusunu sordum bumu yapmak istedigimiz için degil.

Teşekkürler, sayın Av. Hatun Olguner

Teşekkürler, sayın Av.Semire Nergiz toz

cevaplarınız için
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi