Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Dava Açma Süresi...

Old 15-12-2006, 19:22   #1
Kemal Yıldırım

Varsayılan Dava Açma Süresi...

A isimli şahsın 2000 yılına ait vergisi tarh edilmemiştir... A şahsı 7 Mart 2006 da vergi dairesine giderek durumun düzeltilmesini ister ve vergi tarh edilerek vergi dairesinde tebliğ edilir...Daha sonra vergi borcunun zamanaşımına uğradığını (evet zamanaşımına uğramış) öğrenir ve buna karşı dava açmak ister... Dava Danıştay'da ya da idare mahkemesinde mi açılır yoksa vergi mahkemesinde mi? Buradaki dava açma süresi kaç gündür?
Old 16-12-2006, 02:50   #2
Av. Can DOĞANEL

Kural olarak vergi ihtilaflarında tebliğden itibaren 30 gün içerisinde vergi mahkemesinde dava açılır. Süre kaçırılmış gibi görünmektedir. Ancak VUK 113. maddesi uyarınca söz konusu zamanaşımı adına zamanaşımı denmiş olsa da idare yönünden adeta "Hak düşürücü süre" gibi düzenlenmiştir. Gerçekten de VUK 113'ten çıkan anlam budur. Bu aşamada vergi dairesi tahsilata girişir ise söz konusu ödeme emrine karşı vergi mahkemesinde dava açılarak zamanaşımı ileri sürülebilir. Şu aşamada açılacak dava süre yönünden reddedilecekir.
Old 16-12-2006, 14:42   #3
Kemal Yıldırım

Burada Zamanaşımına uğramış bir vergi borcu için yapılan tarh işleminin iptali için dava açılacak sanırım.Bunun da idare mahkemelerinde veya Danıştay'da açılması mı gerekir? Yoksa vergi ile ilgili olduğu için vergi mahkemesinde mi açılır? Ya da vergi ile ilgili her türlü dava vergi mahkemelerinde mi açılır? Aslında davanın nerede açılacağını bulsak dava açma süresi kendiliğinden çıkacaktır..

Ayrıca açıklamanız için teşekkürler Can Bey..
Old 16-12-2006, 16:02   #4
KaanK

Bir de benim merak ettiğim bir husus var
Zamanaşımına uğramıs vergi borcu re'sen mi yoksa talep üzerine mi degerlendirilir?
Benim bildiğim üzere vergi hukukunda resen araştırma ilkesi geçerli olduğundan bu borcun mükellef tarafından daireye iletildğinde otomatikman nazara alınır?
Görüşlerinizi bekliyorum
Saygılarımla
Old 16-12-2006, 16:51   #5
Kemal Yıldırım

Zamanaşımına uğramış olup olmadığı vergi dairesi tarafından re'sen dikkate alınır.Fakat eğer yükümlü ya da sorumlu vergi borcunu ödemek isterse ve öderse geçerli hale gelir ve sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri isteyemez.bu yönden BK hükümlerinden farklıdır.Eğer zamanaşımına uğramış bir vergi alacağı için tarh işlemi yapılırsa yükümlü ya da sorumlu bu borcunu ödemekten kaçınabilir ve buna karşı dava açabilir.

Burada ki sorunda bu zaten.Davanın hangi mahkemede açılacağı.Bunu belirlersek dava açma süresi de kendiliğinden ortaya çıkacaktır.Çünkü İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 7. maddesine göre; Eğer dava Danıştay'da ya da idare mahkemelerinde açılacaksa dava açma süresi 60 gün, vergi mahkemelerinde açılacak davalarda ise 30 gündür.

Şimdi biz bu işlem nedeniyle açacağımız davayı vergi mahkemelerinde mi açacağız yoksa Danıştay ya da idare mahkemelerinde mi?
Old 16-12-2006, 16:58   #6
Av. Can DOĞANEL

Vergi dairesinin bir işlemi olduğuna göre ve vergi, harç vb. mali yükümlülüklere ilişkin bir işlem olduğuna göre kesinlikle Vergi Mahkemesi yetkilidir. Benim anlamadığım,
Alıntı:
Yazan metalitic
A şahsı 7 Mart 2006 da vergi dairesine giderek durumun düzeltilmesini ister ve vergi tarh edilerek vergi dairesinde tebliğ edilir
demenize rağmen 7 Mart 2006 'da başlayan süre 30 günün dolmasıyla geçirilmiştir. Siz hangi işleme istinaden dava açmayı düşünüyorsunuz acaba?
Old 16-12-2006, 17:03   #7
Kemal Yıldırım

Bana öyle geldiki; burada bir idari işlem var(tarh işlemi)ve bu işlemin iptali için dava açılacak.Bu nedenle İdare mahkemelerinde açılması gerekir.Fakat merak ettiğim şu: Acaba idari işlemin iptaline ilişkin olduğuna bakmaksızın vergiyle ilgili olduğu için vergi mahkemelerinde mi açılması gerekecek? Vergilendirmeye ilişkin tüm işlemlerde mi Vergi Mahkemeleri görevli olacaktır?
Old 16-12-2006, 17:21   #8
Av.Suat Ergin

Sayın metalitic,

Sayın Doğanel çok açık bir biçimde görevli mahkemenin Vergi Mahkemesi olduğunu belirtmiştir. Siz hala idare mahkemesi olduğu konusunda ısrarcısınız.

Ben de benzer davalarda,(Hatta asil olarak açtığım davada da) Vergi Mahkemesinde dava açtım. Bu konuda ısrar etmeyiniz; ya da dayanak gösterin.

Tarh işlemini de unutun, süre çoktan geçmiş; ödeme emri gelmediyse onu bekleyin. Ödeme emri yeni gelirse 7 gün içinde VERGİ MAHKEMESİNDE davanızı açın.

Müvekkiliniz kendisini sobeletmiş siz de hukuku zorlamak istiyorsunuz. Başka açıklama bulamıyorum.

Saygılarımla
Old 16-12-2006, 17:29   #9
Kemal Yıldırım

Çok teşekkürler açıklamalar için...Ben de zaten açık bi düzenlemeye rastlayamadığım için bu kadar ısrarcı oldum..Ama sanırım bu kadar yeterli

Saygılar...
Old 16-12-2006, 18:20   #10
Armağan Konyalı

Sayın metalitic

Ödeme emrini doğuran olaya göre mahkeme seçilir ve mahkemesine göre süre belirlenir :

Ödeme emri vergi borcu nedeniyle düzenlenmişse, Vergi Mahkemesine 7 gün içinde dava açmak gerekir.

Ödeme emri idari para cezası borcu nedeniyle düzenlenmişse İdare Mahkemesine 60 gün içinde dava açmak gerekir.

Sanırım tereddütünüz bu iki ayrı konu nedeniyle oluştu. Ödeme emrinin konusunu ayırt ederseniz tereddütünüz de ortadan kalkacaktır.

Saygılarımla
Old 16-12-2006, 18:30   #11
Kemal Yıldırım

Armağan Bey şu ana kadar aldığım en güzel ve tatmin edici açıklamaydı.Çok teşekkürler..Fakat her ikisi içinde düzenlenmiş:Hem vergi borcu için hem de cezası için bir işlem yapılmış ve sanırım tek bir işlem..

Bu arada ödevimle uğraştığım için aklımdan çıkmış.Bu nedenle İzmir toplantısına katılamadım.Bir dahaki sefere umarım aksilik olmaz..

Saygılar..
Old 16-12-2006, 18:39   #12
Av. Can DOĞANEL

Tarh edilmemiş vergi borcu nedeniyle idari para cezası verilmez. Bahsettiğiniz tarh edilen vergiye ilişkin gecikme cezası benzeri bir ceza olmalı. İdari Para Cezası çok farklı bir şey ve genelde özel yasalardan kaynaklanan çeşitli eylemler için verilen cezalardır. İmar Yasasına aykırı davranış gibi.. Sorunuzu doğru sorsaydınız. Cevabını daha çabuk alırdınız. Müneccim miyiz? Nereden bilelim?
Old 16-12-2006, 18:42   #13
Av.Suat Ergin

Sayın metalitic,

Sorunuzda "ödeme emri" düzenlendiğine dair herhangi bir emare bulunmamaktadır. Tam tersine "Tarh"tan sözetmektesiniz. Her iki halde de ilk mesajımda verdiğim yanıt geçerlidir.

Neyse...Tatmin olduğunuza göre mesele hallolmuştur.
Saygılarımla
Old 16-12-2006, 18:46   #14
Armağan Konyalı

Sayın metalitic

Vergi cezası ile idari para cezasını da ayrı tutmak lazım:

Vergi cezalarında da, vergilerde olduğu gibi, vergi mahkemesi görevlidir.

İdari para cezalarını sana gelecek toplantıda anlatırım.

Saygılarımla
Old 16-12-2006, 18:55   #15
Armağan Konyalı

Alıntı:
Zamanaşımına uğramıs vergi borcu re'sen mi yoksa talep üzerine mi degerlendirilir?

Sayın KaanK

Vergi Dairesi zamanaşımına uğramış olan borç için de takibe girişir. Bu takibe karşı vergi mahkemesine başvurarak zamanaşımı ileri sürülmelidir. Aksi halde, takip devam eder ve zamanaşımına uğramış olsa da borç tahsil edilir.

Saygılarımla
Old 16-12-2006, 19:28   #16
KaanK

Teşekkür ediyorum bilgilendirdiğiniz için
Saygılar..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi