Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Tecavüze tartışmalı karar

Yanıt
Old 20-11-2006, 17:48   #1
mslmklvz

Varsayılan Tecavüze tartışmalı karar

Tecavüze tartışmalı karar

Tecavüzcüsünü öldüren kadın, intikamını geç aldığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Samsun’da 3 çocuk annesi 42 yaşındaki M.A., kendisine tecavüz eden 34 yaşındaki çoban Cevdet Karaaslan’ı tabancayla vurarak öldürmek suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kadının tecavüz anında cinayeti işlemediği, tecavüz eden kişinin üzerini giyip başka bir odaya geçtikten sonra cinayetin işlendiği gerekçesiyle, olayın nefsi müdafaa olmadığına karar verdi. M.A. savunmasında, “Cevdet, boğazıma bıçak dayayarak bana tecavüz etti. Sonra ‘Gelinini bekliyorum. Onu da kirleteceğim’ diyerek üzerini giyip başka odaya geçti. Ben de dedemden kalan silahla ona ateş ettim. Beni kirletti, gelinimi kirletmesine izin veremezdim” diye konuştu.

Hasköy Mahallesi Bozkurt Sokak’ta 4.5 ay önce meydana gelen olayda, M.A., inşaat işçisi olan 45 yaşındaki eşi Bayram A. evden ayrıldıktan sonra, evlerine gelen çoban tanıdıkları Cevdet Karaaslan tarafından bıçakla tehdit edilerek tecavüze uğradı. Daha sonra elbisesini giyen Cevdet Karaaslan başka bir odaya gitti. Bu sırada M.A., dedesinden kaldığını söylediği tabancayı alarak Karaaslan’a 3 el ateş ederek öldürdü. Ardından polisi arayarak teslim oldu.

SON DURUŞMAYA ÇIKTI

Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilen M.A., Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde cinayet suçundan ömürboyu hapis cezası istemiyle bugün son kez hakim karşısına çıktı. M:A. savunmasında şunları anlattı:

“Eşim ve çocuklarım evden çıktıktan sonra ev işleriyle uğraşıyordum. Bu arada, aynı zamanda akrabamız olan Cevdet geldi. Ben mutfak işleri yaparken, birden arkadan gelip bana sarıldı. ‘Seni karı yapacağım. Ya benim olacaksın ya da öleceksin’ diyerek beni yere yatırdı. Bir süre boğuştuk. Beni bırakması için yalvardım. Ancak bıçağı çekip boğazıma dayadı. Elbiselerimi parçalayarak çıkardı ve bana tecavüz etti. Ben çıplak vaziyette ağlarken, Cevdet üzerini giydi ve elindeki bıçakla başka bir odaya geçti. Evden çıkıp gitmesi için kendisine yalvardım. Ancak, bana ‘Gelinin D.A.’yı bekliyorum. Onu da kirleteceğim’ dedi. Ben ağlarken, arkadan gelip yine bana sarıldı. Göğüslerimi elliyordu. Ben de ona karşılık veriyormuş gibi yapıp, ‘Beni az bekle geliyorum’ dedim. Ve diğer odaya giderek dedemden kalan tabancayı aldım. 3 el ateş ettim. Ben kendi namusunu temizledim, gelinimin de namusunu korudum. Ben onu öldürmeseydim. O emeline ulaştıktan sonra bizi öldürecekti. Adaletinize güveniyorum.”

NEFSİ MÜDAFAA SAYILMADI

Kadının avukatı Galip Gök ise, olayın nefsi müdafa sınırları içerisinde olduğunu belirterek, “Cevdet Karaaslan, üzerini giymesine rağmen elinde bıçakla evin içerisinde dolaşmaktadır. Bu da tehlikenin devam ettiğini göstermektedir. Tecavüze uğramış olan bir kadın böyle bir anda kendisini ve gelinini korumayacaksa ne zaman koruyacaktır? Müvekkilime TCK’nın 27/2 maddesi gereğince ceza verilmesine yer olmadığına inanıyor ve beraatini istiyorum” diye savunma yaptı.

Öte yandan Adli Tıp Kurumunda yapılan incelemede, genç kadının cinsel organında çoban Karaaslan’a ait meniye rastlandığı ve M.A.’nın vücudunda ise boğuşmadan meydana gelen 17 darp ve yara izi bulunduğu belirtildi. Ancak mahkeme, M.A.’nın cinayet olayını meşru müdafa sınırları içerisinde işlemediğini, çoban Karaaslan’ın üzerini giymesi ve başka bir odaya geçmesi nedeniyle tehlikenin geçtiğini belirterek, sanığa ağır tahrik altında cinayet işlemek suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca genç kadını ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 6 bin 375 YTL para cezasına çarptırdı.
http://www.gazeteoku.com/go.php?link...urriyet.com.tr
Old 21-11-2006, 11:30   #2
gazili57

gerçekten enteresan bir karar.Adam saldırıya devam ederken bir kadın nasıl kendini savunacak?Bu durum erkek için bile zor.Ama gelinine saldırırken adamı öldürseydi cezası hafiflerdi bence.
Old 22-11-2006, 15:51   #3
efe09

Öldürülen şahıs eylemini bitirdikten sonra da mağdur sanığı elle taciz etmiş bulunmaktadır.Buradan eylemin tekrarlanacağı muhtemeldir.Ayrıca şahıs mağdurun gelinini de kirleteceğini söylemiştir. Eylemin devam edeceğini buradan da anlamak gerekir.kararı onaylamıyorum.
Old 23-11-2006, 18:58   #4
Deniz İpek

nasıl yanı kadın bırde gelınıne yapılacak saldırıyımı bekleseydı..tasarlasaydı yanı.. olmaz bole bısey.. bellıkı bu tecavuzun arkası kesılmeyecek cevdet 2.kez tecavuze hazırlanıyor gıbı.. anlamak zor magdur oldugu ortada.. sureklılık gosteren bı haksızlık durumu.. budurumda bıle kadını suclu bulmaları..nasıl bı adalet..hukuk mezunu olmak onemlı degıl BUYUK BIR HUKUKCU OLCAK.BIR KARAR VERILIRKEN BIN DEFA DUSUNMELI BENCE.bu olayı yasadıktan sonra ınsanın adalete ınanasıda gelmıyor..ınsan hayatı degerlerı bukadar onemsenıyor,turkıyede yazık cok yazık
Old 23-11-2006, 19:33   #5
minee.mine

-Hukukçuların avukatlık yada hakimlik sınavlarını başarıyla verebilmelerinde, olaylar karşısında soğukkanlı olup, olayları duygusal değil kanun çerçevesinde değerlendirmeleri önemli rol oynuyordur.
Oysa ben hukukçu değilim,kanunlar hakkında özel bir eğitim almadım, aynı olaydaki mağdure gibi, Ve doğal olarak başıma gelen veya çevremde gördüğüm olaylara olayın hukuki yönünüde bilmediğim için, bir hukukçu mantığıyla yaklaşamam.
Canım yanmışsa, şu kanunun kaçıncı bendi bu adama zarar verirsem beni etkilemez, bu adamı içerdemi vurayım dışardamı, yoksa dışarda vurup içerimi taşıyim hesaplarıda yapılamaz. Heleki zarar görülmüş ve aileden birilerininde zarar görme ihtimali sözkonusuysa mantıklı hesaplara girmek akla hiç gelmez.Belkide zaten böyle düşünebilsek haklılık payı olurdu verilen 10 yıllık cezanin.
Oysa bu ceza olası bir saldırıya karşı saldırıya uğrayanı, saldırgan karşısında iyice pasif hale getiriyor.
Aman dikkat saldırgana zarar verme sonra ceza yer hapislerde çürürsün..!!!
Dile kolay az bi cezada değilki, 10 yıl
Sebebi: Kadın ailesini koruyor. Kimden: Evine giren bir saldırgandan
Yanlış anlama varmı :Hayır adam ilk suçunu işlemiş diğerinin peşinde
Old 23-11-2006, 21:12   #6
gülcan

cevdet karaslan tecavüzden sonra gelinine de tecevüz edeceğini bildirmiş aynı zamanda elle tahriklere devem etmiştir.bu nedenle eylem sona ermemiştir ve devem etmektedir.bu nefsi müdafa sayılmalıdır.mahkemenin vermiş olduğu karar yanlıştır.adaletin yerini bulması dileğiyle........
Old 25-11-2006, 13:47   #7
concorde

Ben konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.
Okuduğum kadarıyla herkes kararın adil olmadığı konusunda hemfikir
Ama diğer konularda medyanın insan ve olaylar üzerindeki büyük gücü,
olayları istediği gibi yönlendirmekteki ustalığıda bilinen bir gerçek .
Acaba burada olayla ilgili herşey medyaya yansıdımı yoksa mahkemede geçen
fakat bizlere yansımayan fakat kararı etkileyen başka şeylerde varmı...
Olayların bazen getireceği reyting doğrultusunda bize yansıdığı gerçeğinide unutmayalım...

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi