Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

özel hayatın gizliliği

Yanıt
Old 22-10-2013, 11:11   #1
Av petroçelli

Varsayılan özel hayatın gizliliği

evlilik birliği devam ederken kocasının bilgisayarındaki e-mailleri alan eş kocasının özel hayatının gizliliğini ihlal etmiş olurmu ? alınan e-mailler boşanma davasında delil olarak kabul edilirmi?
Old 22-10-2013, 11:16   #2
Av. Sami Günsen

Bence ve yargılama uygulamasında eşler arasında özel hayat çok önemsenmiyor. Evdeki bilgisayarda şifresi kayıtlıydı açtım okudum gibi bir iddia ile delil olarak dosyaya sunulabiliyor sayın meslektaşım.
Old 22-10-2013, 11:22   #3
rudy baylor

Birkaç yıl önce okuduğum bir haberde evlilik birliği içindeki sadakatsizliğin vs. başka bir şekilde ispatı mümkün olmayacağından eve kamera yerleştirme veya dinleme cihazı koyma kabilinden bir usulle elde edilen delillerde mahkemenin biri delili geçerli kabul etmişti, keşke imkan olsa da o kararı bulabilsem. Ölçüt "evlilik birliğinde delil elde etmek için başka bir yol olmayışı" ise, maillerin okunması özel hayatın gizliliğini ihlal olsa bile bu yolla elde edilen deliller kullanılır. Hele ki eş mail şifresini kendi iradesiyle vermiş ise ihlal söz konusu olamaz diye düşünüyorum. Benim yanıtım daha çok deliller bazında oldu ama işinize yarar umarım.
Old 22-10-2013, 11:27   #4
av.yenigün

ben de eşler arasında özel hayat olmadığı yönünde uygulamalara şahit oldum.bundan dolayı bahsettiğiniz e-mailleri delil olarak kullanmanızda bir sakınca yok diye düşünüyorum.
Old 22-10-2013, 13:39   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan av.yenigün
ben de eşler arasında özel hayat olmadığı yönünde uygulamalara şahit oldum.bundan dolayı bahsettiğiniz e-mailleri delil olarak kullanmanızda bir sakınca yok diye düşünüyorum.

Anayasanın özel hayatın gizliliği ve haberleşme hürriyeti ile ilgili maddeleri e-mailleri yazan kişi için geçerli değil mi?
E-mailleri eşlerden birisine yazan kişinin, söz konusu e-mailler diğer eş tarafından okununca, 'hop benim özel hayatımın gizliliğini ve haberleşme hürriyetimi ihlal ettin' deme hakkı yok mu?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi