Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyada bosandik türkiyede evliyiz Tazminat ve nafaka acmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2011, 22:45   #1
Konuk

Varsayılan Almanyada bosandik türkiyede evliyiz Tazminat ve nafaka acmak istiyorum

Merhaba ben 21 yasindayim 17.12.2008 de resmi evlendim eski esimle,marta ayrildik ve 01,07.2009 da bosandik almanyada beni zorladilar ve bosanma davasini ben actim ve bosandik,ama türkiyede hala evliyiz.bana 1 hafta önce mektup geldi teblig mazbatasi mahkemeye vermis bosanmak icin 08.12.2011 de durusma var ama ben BOSANMAK ISTEMIYORUM,kendisi 26.03.2011 den beri evli suan hoca nikahi ile sadece.kendim piskologik cok siddet gördüm klinige yatim elimde raporlarim var.Mehirimi dahi vermediler.Beni kullandi kendisi.Ve bana hep tuzaklar hazirliyor kendisi agza alinmicak sözler yaziyor mesajla takip eiyor v.s...Ve mesaklar elimde.SImdi kendisine tazminat davasi acmak istiyorum ve nafaka taleb etmek istiyoorumm ama ne yapmam gerek bilmiyorum bana yardim ederseniz cok sevinrim.
Old 08-09-2011, 09:12   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Öncellikle sorunuzdan yurtdışında verilen karar hakkında net bir bilgi edinilememktedir. Olası karar ve yapılması gerekenle ilgili kısaca bilgi vermek gerekir ise,

Öncelikle belirtmek gerekir ki, yurtdışında verilmiş boşanma kararının nüfus kayıtlarına işlenmesi için kararın Türkiye Mahkemelerinde "tanıma "davası açmak gerekir. Yani yeniden Türkiye'de boşanma davası değil tanıma davası açılmıştır.

Yabancı mahkeme kararında nafaka ve tazminat hakkında bir hüküm tesis edilmemişse boşanma kararının tenfizinden sonra 1 yıl içinde Türkiye de yoksulluk nafakası ile maddi ve manevi tazminat davaları açılabilir.

Yabancı mahkeme kararında nafaka ve tazminat talepleri incelenmiş ve nihai kararda bu taleplerin reddine karar verilmiş ise;

Verilen kararın iki şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.
Şöyle ki;

Nafaka ve tazminatla ilgili bu karar Türk kamu düzenine aykırı unsurları taşıyorsa , tenfiz davasında kamu düzenine aykırı olarak verilen nafaka ve tazminat ile ilgili kısmın tenfiz dışında tutularak sadece boşanma hükmü tenfiz edilir.Tenfiz dışında tutulan kamu düzenine aykırı olarak verilen nafaka ve tazminat ile ilgili kısmın ve bu talepler hakkında da 1 yıl içinde nafaka ve tazminat hakkında dava açılabilir.

Yabancı mahkemenin ret kararı kamu düzenine ve Türk Medeni Kanunu hükümlerine uygunsa tenfiz edilmekle kesin hüküm teşkil eder. Bu durumda artık Türkiye'de dava açılamaz.

Konunun ayrıntıları gereği hak kaybına uğramamak adına bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız yararınızadır.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise,yoksulluğunuzu kanıtlayarak barodan tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi