Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

karısına küfür boşanmada işe yarar mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2010, 02:14   #1
Konuk

Varsayılan karısına küfür boşanmada işe yarar mı?

ben 6 aylık evliyim.kocam bana henüz yeni evliyken küfretti ve kül tablası fırlattı.tabi bunu o zaman ben sineye çektim ve özür dilediği için de çok üstünde durmadım.ama daha sonra beni boşanmaya zorlamak için psikolojik savaş açtı.hem kendisi hem ailesi.sürekli ailesiyle gizli konuşmalar,eşimin her fırsatta iş toplantısına gidiyorum deyip eve içkili gelmesi,,eski sevgililerinden ve cinsel deneyimlerinden bahsedip ters ilişki önermesi...vs. hepsi birikti ama ben yine sabırlı davrandım,eşimin annesi ' boşanacaksın oğlum bundan 'dediği için boşanma davası açtı,'fikren ve ruhen uyumlu olamadığımızı,evliliğin temelinden sarsıldığını anlayışlı ve sabırlı davrandığını fakat yürütemediğini' söylemiş...sorularım şunlar olacak
1-kocam bana küfrettiğini itiraf etti ve ben de ses kaydına aldım bu işe yarar mı?

2-ayrıca bana sürekli eski sevgilileriyle yaşadığı çarpık ilişkileri anlatıp ters ilişki teklif etmesi kanıtlanabilecek bir durum değil,bunun hukukta ne gibi bir açıklaması var?

.şimdiden teşekkürler...
Old 03-02-2010, 10:43   #2
uye8490

Sayın konuk,

Eşinizin rızası olmadan kayda aldığınız konuşmaları mahkeme aşamasında bir delil olarak sunmanız mümkün değildir.Çünkü kişinin rızası dışında elde edildiği için bu deliller yasal delil değildir.

Belirttiğiniz ikinci hususta ise evet,ispat zorluğu vardır.Bu nedenle mahkeme aşamasında, yaşanmış ama ispatı güç olayları tek tek ileri sürüp ispat konusunda zorluğa düşmek yerine daha genel ifadelerle savunma yapıp karşı tarafın kusurlu olduğunu ispat etme yolunu seçebilirsiniz.
Bu da dava aşamasında bir avukattan hukuki yardım almakla ,yani davanızı bir avukat aracılığıyla takip etmekle mümkün olabilir.Bu nedenle bir avukattan hukuki yardım almanızı, maddi durumunuz elverişli değilse yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunmanızı öneririz.
Old 03-02-2010, 19:22   #3
Konuk

Evlilikte özel hayat esası yok mu? yani tamam dışarıdaki bir adamın ses kaydını alsam onun özel hayatına müdahele sayılır . yeni kanunlarda evlilik içi özel hayatın ispatı zor old. için ses kaydı işe yaramıyor mu?sonuçta o benim eşimdi ve ikili yaşanan bir şeyi evin içinde tek ispat kamera veya ses kaydı değil midir? yani ille fiziksel şiddet mi uygulanması gerekir boşanmak için? teşekkürler...
Old 04-02-2010, 20:38   #4
üye8180

Sayın konuk, Türk Ceza Kanunu'nun, ' Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar' bölümünde düzenlenen, ' Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması' suçu, eşe karşı da işlenebilen bir suçtur. Kanun koyucu, 'suçun mağduru, eş, alt soy, üst soy vs. dışında kişiler olabilir' şeklinde bir ayrım ve düzenleme yapmamıştır. Ceza yasamızdaki düzenlemeler herkesi bağlar.

Delilleriniz hukuka uygun olmalıdır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi