Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Hukuk alanında yüksek lisans yapmak - Not Ortalaması

Yanıt
Old 25-12-2006, 17:52   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Hukuk alanında yüksek lisans yapmak - Not Ortalaması

Merhaba arkadaslar,
Okulumu daha yeni bitirdim bu arada bu forumu da yeni kesfettigim ve begendigim icin araniza da yeni uye oldum.
Bilgi almak istedigim konu icin biraz kendim hakkinda bilgi vereyim; hukuk fakultesine 1995 girisliyim 2003 senesinde okulu bitiremedigim icin onlar beni atmadan kendi istegimle ciktim. 2005 yilinda gectigimiz sene genel af cikti ve okula donerek sadece 3 sinav hakkinda 28 dersimi de vererek 1 hafta once okulu bitirdim. Yasim 29. Ustumden buyuk bir yuk kalktigini hissetmekle birlikte biraz da egitim konusunda hizimi alamamis kendimi doymamis hissediyorum su an belki 11 sene sonunda mezun oldugum icin ben napacagim simdi psikolojisi icerisinde boslukta hissettigimden de olabilir; o 28 dersi 3 sinav hakkinda vermek icin gosterdigim gayret disinda calisma hayatimda hukukla bir alakam olmadi, ozel sirketlerde iyi pozisyonlarda 7 sene kadar calistim, sirf bu aftan okulu bitirmek icin isten ciktim herseyden vazgectim aksi halde bu aftan da yararlanamazdim. Fakat acikcasi hukuk hakkinda cok fazla bilgim yok ne staj ne pratik hicbir sey.
Hukuk alaninda yuksek lisans yapmak istiyorum, not ortalamasinin iyi olmasi istendigi durumlarda bunun bir problem teskil edecegini dusunuyorum acikcasi. siz neler onerirsiniz ? Tecrubeli arkadaslardan nasil bir vizyon olusturulmasi gerektigi hangi pencereden hayata bakmam gerektigi konusunda biraz fikir istiyorum. Babamin isi nedeniyle yurt disinda uzun sureler kaldigim icin anadilim kadar iyi ingilizcem var biraz almanca ve yunanca da biliyorum. Aslinda yurt disinda yuksek lisans dusunuyorum bunun bir sebebi de yurt disina yerlesmeyi amaclamak ama bunu karsilayacak butcem hic yok. Cok da uzatmak istemiyorum kelimelerimi, onerilerinizi nacizhane fikirlerinizi benimle paylasirsaniz cok mutlu olurum.

Tesekkurler
Saygilarimla,
Batur
Old 10-02-2007, 12:00   #2
EVRİM

merhaba batur,
bende busene son sınıftayım ve gelecek dönem için yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum.az çok bildiklerimi seninle paylaşmak istedim.Öncellikle durumundan kaynaklı hukuk hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığını söylemişsin.Bu büyük bir dezavantaj ama bu dezavantajı hukukla ilgili birçok kitap alıp okuyarak kısmen ortadan kaldırabilirsin.ayrıca çok iyi derecede ingilizce biliyor olman emin ol sandığından çok daha fazla işe yarayacaktır.bildiğim kadarıyla yüksek lisansa başvurmak için öncelikle LES sınavına girip barajı geçmelisin.(bu dönem girmek istersen başvuruları 26 şubatta başlıyor).üniversiteler genellikle les+okul ortalaması arıyor.ve bunların oranlarını her üniversite kendisine göre belirliyor.ayrıca hangi alanda yüksek lisans yapmak istiyorsan o konuda kendini geliştirmiş olman gerekiyor çünkü birçok üniversitede sözlü mülakatta yapılıyor.
kolay gelsin ve iyi şanslar
Old 10-02-2007, 12:18   #3
ferahnaz

SYN BATUR ;,
Geçen sene mezun olduktan sonra napabilirim ne olacak nasıl olacak diye karamboldeydim..5 senelik eğitim aldım ve okulda şeref öğrencisi şeçildim yine de kendimi bomboş hissediyordum yurt dışına ingiltereye gitmeyi düşündüm savcılık sınavına girdim iptal edildi( iyiki edilmiş) napabilirim diye düşünnürken kendimi taksimde gezerken ve baronun önünde buldum stajımı başlattım, gecen senede yüksek lisansı kazandım ve 1. sene bitmek üzere neden bunları yazıyorum sizden küçüğüm fakat yapmak istediklerinizden 1 adım önde olduğum için fikrimce hukukta yüksek lisans çok önemli değil,iyi bir ingilizcenizde mevcut yurt dışına hukuk mezunlarrı dil eğitimi alak için gidiyorlar sizde ona da gerek yok , ben şu an bir hukuk bürosundayım ve kendimi baya geliştirdiğimi ve geliştirilmeye açık hissediyorum kendi mesleğimi icra ediyorum ve bir ömür bilgiye aç olarak..Kısacası sizde açlığınızı elinizde mevcut olan yabancı dilinizle sermaye, dış ticaret şirketlerin hukuk departmanlarında yetiştirmeniz mesleğinizde gelişmenizi sağlar..Tecrübe bir gözlüktür onla daha iyi görürsün...
Old 10-02-2007, 12:28   #4
Canavar Avukat

Bilgi icin tesekkur ederim, bu arada henuz yastan kurtarabildigimi ogrendigim icin bu sene yapilirsa hakim savcilik sinavlarina girmek de diger bir hedefim. Gercekten boslukta ve okulu sanki bitirmemis gibi hissediyorum. 60 not ortalama ile mezun oldum yine kendi okulumda yuksek lisans yapabilirsem bunu saglamaya calisacagim evet ingilizce ve almancam iyi buna ragmen is bulamiyorum, avukatlik staji yapamiyorum cunku yillardir ailenin gecimini cesitli sirketlerde iyi pozisyonlarda calisarak finanse ettigim icin su an 5 kurus param kalmadi ve staji yapabilmek icin hicbir yerde calismamaniz sskya bile bagli olmamaniz gerekiyor bu da elimi kolumu bagliyor cunku beni gecindirecek kimse yok. Bir ihtimal de askere gittigimde yedek subay olarak katilmak ve tezkere birakarak askeri hakimlik basvurusu yapmayi aklimda tutuyorum eger ki pozisyon acilirsa. ucretli calisan olmaya yillardir o kadar alistim ki kendi isimi kuracak basirette degilim maalesef o nedenle hakimlik savcilik da boyle bir meslek ve bana daha yakin gorunuyor. neyse hersey sanirim olacagina varacaktir
Old 10-02-2007, 12:32   #5
ferahnaz

Haklısınız , herkesin kendini ve ailesini geçindirmek için paraya ihtiyacı var su an bile okulum bitti ve bir yerdede çalışıyorum ama yetmiyor bana baba parası denen olay yavas yavas ağrıma gidiyor saolsun babam fakat nereye kadar... hayatta başarılar diliyorum hepimize...
Old 10-02-2007, 19:59   #6
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan ferahnaz
Haklısınız , herkesin kendini ve ailesini geçindirmek için paraya ihtiyacı var su an bile okulum bitti ve bir yerdede çalışıyorum ama yetmiyor bana baba parası denen olay yavas yavas ağrıma gidiyor saolsun babam fakat nereye kadar... hayatta başarılar diliyorum hepimize...

Les ile ilgili bir sey daha sormak istiyorum, sen les icin nerden hangi kaynaktan calistin, soru bicimleri icin kazanmayi garantileyen tavsiye edebilecegin bir kaynak var mi ? Ayrica matematik sorularini nasil yapabildin ? Benim yillar gecmis aradan kalmadi matematik falan, nasil kazanabilirim bu sartlarda ?
Old 10-02-2007, 20:09   #7
ferahnaz

Lese acıkcası ben pek calışmadım benim girdiğim okul kendi okulumdı ve barajı 50 idi ona girdim, matematikten pek yapmadım ingilizceden yaptım zaten o kurtardı sen dilin orta seviyede olsa bile yaparsın genel kültür filan yırtarsın.. subatta baslıyor yanlış hatırmalıyorsam..
Old 10-02-2007, 20:14   #8
Cest la vie

Alıntı:
Yazan ferahnaz
Lese acıkcası ben pek calışmadım benim girdiğim okul kendi okulumdı ve barajı 50 idi ona girdim, matematikten pek yapmadım ingilizceden yaptım zaten o kurtardı sen dilin orta seviyede olsa bile yaparsın genel kültür filan yırtarsın.. subatta baslıyor yanlış hatırmalıyorsam..

LES'te Ingilizce yok ki? Ingilizce icin UDS, KPDS, TOEFL ya da her okulun kendi yaptigi ingilizce sinavlarina girmek gerekiyor.

Matematik konsunda ise cok endiselenmeyin, oldukca kolay ve cogu zaman mantiken cozebilecegin matematik sorulari cikiyor. Ben de lisede sozelciydim ve dogru durust matematigim yoktu, buna ragmen kendimden beklemedigim net yaptigimi hatirliyorum.

Piyasadaki LES kitaplarindan herhangi biri sorulari gormen icin yardimci olur-ozellikle mantik sorulari icin. Ancak sunu da soylemeliyim ki, o kitaplardaki matematik sorulari insanin gozunu cok korkutuyor, ama asil sorular o kadar zor degil.
Old 10-02-2007, 21:42   #9
M.S.

Merhabar Batur77 yukarıda ki yazını okudum benim sana bir sorum olacaktı. Bir arkadaşım da kendi isteği ile üniversiteden ayrıldı. Kendi isteği ile ayrıldığı halde af çıkması halinde geri dönmesi mimkün olabilir mi? Bu konuda bilgi verebilirsen çok sevinirim. Umarım hedeflerine ulaşırsın.Bol şanslar.
Old 11-02-2007, 21:07   #10
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Meltem Saka
Merhabar Batur77 yukarıda ki yazını okudum benim sana bir sorum olacaktı. Bir arkadaşım da kendi isteği ile üniversiteden ayrıldı. Kendi isteği ile ayrıldığı halde af çıkması halinde geri dönmesi mimkün olabilir mi? Bu konuda bilgi verebilirsen çok sevinirim. Umarım hedeflerine ulaşırsın.Bol şanslar.

Selam,
Affin kapsamina bagli benimkisi buyuk bir sans oldu, 2005 yilinda hukumet cok genis kapsamli bir af cikartti, dediler ki kendi istegi ile ayrilmis olsun veya okul yonetimi tarafindan atilmis olsun ve alttan kac dersi olursan olsun hicbir onemi yok ancak 2000 senesinden sonra okullarindan bu tur nedenlerle ayrilmis olanlar aftan yararlanarak geri donebilir dendi, ben 2003'te ayrilmistim bu kapsama girdigim icin geri donebildim. Af denilen olay nerdeyse her 4-5 senede bir bazen de daha kisa araliklarla cikabiliyor, onemli olan kapsaminin ne olacagi, senin arkadasin bundan sonraki cikacak muhtemel bir afta kapsamina dikkat etmeli, bazi aflarin kapsaminda mesela alttan kac dersi olursa olsun gibi bir sinirsizlik yok, alttan sadece 5 veya daha az dersi kalanlar yararlanabilir seklinde cikabiliyor veya kendi istegi ile cikanlar degil okul tarafindan atilanlar ya da sadece ornek veriyorum 2002-2005 arasi atilanlar seklinde sinirlandirilabiliyor. Boyle bir ornekte arkadasinin okuldan ayrilirken alttan aldigi ders sayisi benimki gibi 28 tane ise gecmis ola, bunlara dikkat etmek lazim. Turkiye gibi bir ulkede gercekten hicbir sey belli degil, disiplin yok curume fazla o yuzden lehinize olmasi acisindan iyi takip edin ederim.

Saygilar
Old 14-12-2008, 00:15   #11
M.A.B

Alıntı:
Yazan Meltem Saka
yeni çıkan öğrenci affı oldukça geniş kapsamlı 28 ekim-27 aralık 2008 tarihleri arasında her ne sepeple olursa olsun yüksek öğreniminden ilişiği kesilen herkese geri dönme hakkı tanıyor.Ancak polis okullarından yada askeri okullardan ayrılanlar ösym tarafından dilekçe vererek aftan yararlanma talebinde bulundukları takdirde üniversite kapsamında(resmi ünüformalı okullar hariç) bir devlet okuluna yerleştirilecetir.Kişiler geri dönme isteğini en son ayrıldıkları okula dilekçe yoluyla başvurarak yapacaktır dilekçe için son tarih 27 aralık 2008 saat 5 e kadardır.
aşağıda polis okullarından ayrılanlar için af duyurusu bulunmaktadır ancak bu okullardan ayrılanların polis okullarına dönmesi olası değildir bu kişiler ösym nin belirleyeceği üniversitelerde yükseköğrenimlerine devam edeceklerdir.

Öğrenci Affı (PMYO için)28 Ekim 2008 tarih ve 27038 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5806 Sayılı Kanun gereği;
Polis Meslek Yüksekokullarının 2001 yılından itibaren 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim vermeye başlaması nedeniyle, 2001 yılından itibaren her ne sebeple olursa olsunPolis Meslek Yüksekokullarından ilişiği kesilip af yasasından yararlanmak isteyenler, kanunda belirtilen süre içerisinde en son ilişiklerinin kesildiği Polis Meslek Yüksekokullarına dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Dilekçelerin asılları kabul edilecek, kesinlikle faks veya elektronik posta yoluyla gönderilen dilekçeler kabul edilmeyecektir.

Öğrenci Affı (Fakülte için)28 Ekim 2008 Salı günü 27038 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 5806 Sayılı Kanun Gereği;
Polis Akademisi’nde lisans öğrenimini görürken ilişiği kesilen öğrencilerin başvuruları 28 Ekim 2008 ile 27 Aralık 2008 tarihleri arasında Güvenlik Bilimleri Fakültesi Eğitim-Öğretim Şube Müdürlüğü’nde şahsen dilekçe ile alınmaktadır.
Aynı Kanunun 15. bendi uyarınca, ilişiği kesilenlerin başvurmaları halinde öğrenim görecekleri fakültelerin belirlenmesinde Yükseköğretim Kurulu yetkili kılınmıştır.
5806 sayılı kanuna http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskil...081028M1-1.htm adresinden ulaşabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi