Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2010, 08:06   #1
Adli Tip

Varsayılan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik

4 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11. maddesinde değişiklik yapıldı.

TEBLİĞ

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR TARİFE

MADDE 1 – 24/12/2009 tarihli ve 27442 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“İcra ve İflas Müdürlüklerindeki hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin karşılığıdır. Konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bu Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Şu kadar ki asıl alacak miktarı 1.333,33 TL’ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.”

MADDE 2 – Bu Tarife yayımı tarihinde yürürlüğe girer

Kaynak : http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2010/06/20100604-14.htm
Old 04-06-2010, 09:17   #2
Av.Hukuki

Tarife değişikliklerinden Telokom gibi kurum avukatları etkilenecek.Hak arama özgürlüğüne büyük darbe vurulmuş oldu bu değişikle.Mesala borçlu 30 TL.lik telofon borcunu ödememiş avukat sizce bunu 30 TL avukatlık için takibe koyarmı?Kelle koltukta hacze gidermi?
Bence madem avukatlık mesleğine bu kadar karşılar toptan kaldırsınlar onlarda kurtulsun bizde.
Bunu yapanların gerekçesi şu önceki o kadar yüksekmişki avukatlar müvekkili ile paylaşıyormuş avukatlar haklarını devr ediyormuş.Müvekkili ile avukat arasındaki ilişkiden kime ne.Ayrıca bu suç değilki.Avukat dava veya işin sonunda karşı tarafa yüklenecek vekalet ücretinin tamamını müvekkiline ödemek üzere sözleşme imzalayabilir.
Aslında burada resmen borcunu ödememek teşvik ediliyor.Borçlu ve sanık daima haklıdır her düzenleme bunların lehine çıkıyor çünkü.Mağdur ve alacaklıyı savunan yok.
Old 04-06-2010, 09:22   #3
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Adli Tip
[ozet]
“...
Şu kadar ki asıl alacak miktarı 1.333,33 TL’ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.”

Belki meslektaşların çıkarına aykırı. Ama, isabetli bir değişiklik. Bir noksan tamam olmuş.
Old 04-06-2010, 10:21   #4
av.cemil

Varsayılan Pratikte faydalı olacağını düşünüyorum...

Arkadaşlar hak arama özgürlüğü ve avukat hakları açısından sakıncalı bir değişiklik gibi gözükse de;İcra dairelerinin bu yoğun ortamında düşük miktarlı takiplerin azalması ile avukat arkadaşlar için daha rahat çalışma ortamının oluşmasına ufak bir parça da olsa katkı sağlayacağını düşünmekteyim....
Old 04-06-2010, 11:46   #5
avmhy

daha önce tarifede mevcut bir uygulamaya geri dönülmüştür.
vekalet ücreti borçlunun cezalandırılmasına vasıta olmamalıdır.
Old 04-06-2010, 12:48   #6
Avukat Hakan Eren

Bu düzenleme yanlıştır; daha doğrusu eksiktir.

Avukatlık ücretinin aslı alacağı geçmemesi kuralı, borçlunun itiraz süresi içinde ödeme yapması şartına bağlanmalıdır.

Aksi halde, zaten vadesi geçmiş bir borcu ödemeyerek icra takibine sebebiyet veren, hatta itiraz (ve ödeme) süresi içinde borcunu ödemeyen borçlu ödüllendirilmiş; avukatın da icra takibine devam etme zorunda kalmasına rağmen ücretinin asıl alacakla sınırlanması sebebiyle emeği sömürülmüş olur.

10-TL'lik bir takip söz konusu olsa, avukata "senin emeğinin karşılığı 10-TL'dir" demek ayıptır.

Adalet Bakanlığı'nın tarife hazırladığı yıllarda avukatların haklarını sömürmesine alışmıştık ama bunu Barolar Birliği yapınca tadı bir farklı oluyor.

Benim aklıma gelen basit ve adil çözüm, Barolar Birliği'nin aklına gelmiyor mu?
Old 04-06-2010, 13:01   #7
Av.Hukuki

Mesla 30 Tl.lik bir alacak icraya verilmiş olsun.Avukatlara diş geçirdiniz bravo onun vekalet ücreti 30 TL.
Pekala İcra Müdürünün (Şehirdışı=Mesala Köy)yevmiyesi 43.5 TL.neden onuda düzenlemiyorsunuz.Onun yevmiyeside alacağın aslını geçemesin.
Veya bu takipte taksiyle hacze gidilsin Taksici eğer 30 TL den fazla isterse kusura bakma canım alacak aslını geçemiyoruz derseniz taksici ne der.
Evet arkadaşlar TBB olsun diğer kurumlar olsun herkesin gücü gariban avukata yetiyor.
İcra Müdürününki ,taksicinin ki emekte bizimki ne.Biz kölemiyiz.

NOT:Bu düzenleme beni etkilememektedir.Benim icra dairelerinde 160 TL den az takibim bulunmamaktadır.İtirazım haksızlığa.
Old 04-06-2010, 14:47   #8
Av.Selim Balku

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Avukatlık Yasasının 168. maddeyi, 4667 sayılı değişikliğinden öncesini hatırlatarak incelemekte fayda var.

Alıntı:
Baronun yönetim kurulları, her yıl Eylül ayı içerisinde, yargı yerlerindeki işlemler ile diğer işlemlerden alınacak avukatlık ücretinin asgari hadlerini gösteren birer tarife hazırlayarak Türkiye Barolar Birliğine gönderirler.

Yasaya göre tarifenin oluşumu demokratik bir düzlemde oluşmaktadır. Tarifeyi aslında TBB değil biz avukatlar yapmaktayız.

Alıntı:
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca, baro yönetim kurullarının teklifleri de göz önüne alınmak suretiyle uygulanacak tarife o yılın Ekim ayı sonuna kadar hazırlanarak Adalet Bakanlığına gönderilir.

Değişiklikten önceki durum ise, her baro kendi tarifesini TBB'YE yollar, TBB her grup baro için ayrı bir tarife hazırlayarak Adalet Bakanlığına yollardı. Şuan ise TBB ise ücret tarifesini tüm barolar için tek bir birlikte toplanması sağlanmıştır.

[quote]Bu tarife Adalet Bakanlığına ulaştığı tarihten itibaren bir ay içinde Bakanlıkça karar verilmediği veya tarife onaylandığı takdirde kesinleşir. Ancak Adalet Bakanlığı uygun bulmadığı tarifeyi bir daha görüşülmek üzere, gösterdiği gerekçesiyle birlikte Türkiye Barolar Birliğine geri gönderir. Geri gönderilen bu tarife, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca üçte iki çoğunlukla aynen kabul edildiği takdirde onaylanmış, aksi halde onaylanmamış sayılır;QUOTE]

İşte süper değişiklik budur...

Daha önceden TBB tarafından Adalet Bakanlığına gönderilen tarifeyi, Adalet Bakanlığı ya aynen onaylar ya da kafasına göre değişiklikleri kendisi yapar onaylar ve yayınlatırdı.

şu an ise maddede açıklandığı gibi, TBB tarifeyi bakanlığa yollar, bakanlık beğenmediği tarifeyi yolladığında, TBB'nin 2/3 çoğunluğu ile onaylama yetkisi verilmiştir.

Eş bir söyleşi ile Adalet Bakanlığının TBB üzerindeki vesayeti kaldırılmıştır. Bizimle alakalı olan tarifenin belirlenmesini tamamen bize bırakılmıştır.

Değişiklikten sonra en fazla eleştirdiğimiz husus hala neden TBB asgari tarifeleri düşük tuttuğu idi, TBB özellikle 2006 dan sonraki tarifelerle önem arzeden değişiklikler yapmıştır.

Hangimiz şaşırmadık, asliye hukuk mahkemeleri asgari vekalet ücretinin 1.000.00 TL olarak belirlenmesine?

Meselenin künhüne dönersek, Türkiye Barolar Birliği bu değişikliği yapmalıdır. Hakkaniyetli tutum ve davranış bunu gerektirir.

Gerçek olan, hakkaniyetli olan değildir; hakkaniyet ortak akılla, ortak çıkar gözetilerek varılan sonuçtur.

Gerçeğin peşine düşmekten, hakkaniyetten uzaklaştık, emeğimizin karşılığını ararken üçün beşin hesabını yapar olduk...

Reddedilen 100 TL için hükmedilen 1000 TL vekalet ücreti bir avukat için fazla değildir, tıpkı 10 TL icra için verilen 10 TL vekalet ücretinin az olmadığı gibi...

Kolay Gelsin...
Old 04-06-2010, 14:56   #9
Av.Hülya Büyükoğlu

Sadece 160,00 TL 'nın altındaki asıl alacak olan dosyaları etkileyeceği için ben de Sayın Av.Cemil gibi icra müdürlüklerinin yükünün azalacağını düşünüyorum.

Sayın avmhy ve kardanadam'ın görüşlerine de katılıyorum. Maktu vekalet ücreti çok küçük tutarlı bir borç nedeniyle icrai takibata uğramış vatandaşlar açısından ceza gibi.

Sayın Av.Hakan Eren, 10 TL'lık takibi her zaman reddetme hakkımız var, öyle değil mi? Kurumlar da bu tutarları takibe koymaktan vazgeçerler belki.. Aslında bu kadar küçük alacaklar için icra müdürlüklerinin ve mahkemelerin meşgul edilmesi de bence yaşanan yoğunluğun bir sebebi. Eşimin kardeşi uzun yıllar ABD'de yaşadı. Ondan duyduğuma göre ABD'de belli miktarın altındaki işlere bakan özel mahkemeler varmış, önce taraflara uzlaşma teklif edilir, uzlaşsın veya uzlaşmasın, ihtilaf 15-20 gün içinde karara bağlanırmış. Umarım biz de adaletin bu kadar hızlı işlediği günleri görürüz
Old 04-06-2010, 15:13   #10
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Av.Hakan Eren, 10 TL'lık takibi her zaman reddetme hakkımız var, öyle değil mi? Kurumlar da bu tutarları takibe koymaktan vazgeçerler belki.. Aslında bu kadar küçük alacaklar için icra müdürlüklerinin ve mahkemelerin meşgul edilmesi de bence yaşanan yoğunluğun bir sebebi.

Sayın Büyükoğlu,

Küçük meblağlı takipler sebebiyle icra müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğun çözümü avukatlık ücretini kısmak değildir.

Çözümün nasıl olacağı TBMM'nde bulunan İİK değişiklik tasarısında mevcuttur: 400-TL'ndan az olan takiplerin icraya (doğrudan) konu edilememesi...

Çözüm önerimi bir kez daha yineliyorum; avukatlık ücretinin 160-TL mi yoksa daha mı az olacağı borçlunun tavrına (süresinde ödeme/ödememe) göre belirlenmelidir.

Selam ve saygılarımla...
Old 05-06-2010, 22:19   #11
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan avukatlık ücretleri değişti

Avukatlık ücretleri değişti

Asıl alacak miktarı 1.333,33 TL'ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti, asıl alacağı geçemeyecek.
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11. maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişikliğe göre, asıl alacak miktarı 1.333,33 TL'ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücret olacak. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemeyecek.
Old 06-06-2010, 01:07   #12
Av. Bülent Sabri Akpunar

04 Haziran 2010 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 27601

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TARİFE

MADDE 1 – 24/12/2009 tarihli ve 27442 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“İcra ve İflas Müdürlüklerindeki hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin karşılığıdır. Konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bu Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Şu kadar ki asıl alacak miktarı 1.333,33 TL’ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.”

MADDE 2 – Bu Tarife yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Old 06-06-2010, 16:31   #13
üye14072

bu adil midir?
Old 07-06-2010, 17:11   #14
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın M.Emin Öztürk

Ben düzenlemeyi doğru buluyorum. Dikkat ederseniz sadece 1333,33 TL nın altındaki takipleri etkiliyor. Belki kurumlar 10 TL - 20 TL gibi komik alacaklar için icra müdürlüklerini meşgul etmezler, iş yükü azalacağı için daha iyi hizmet alırız. İcra müdürlüklerini çalışmaz hale getiren grup dosyaları değil mi?

İyi çalışmalar.
Old 07-06-2010, 17:49   #15
üye14072

borçlu b nin 1 lira borcu var
ödemiyor direniyor
alacaklı a alacağını istiyor

avukat icra takibine başlıyor,
emek zahmet kağıt mürekkep bir sürü görünmeyen masraf,

tahsilat,
1 lira ana para
1 lira vekalet ücreti

şimdi,
avukat a dan ne alır o onun bileceği, kanun kitap ortada,
borçluya yüklenecek olan vekalet ücreti 1 tl

sonunda
sistem

küçük paralar için beni meşgul etmeyin

diyemez,

saygılarımla
Old 10-06-2010, 18:24   #16
mdelen82

bence düzenleme çok yerinde toplu takip yapan avukatlık bürolarının gelirlerinde önemli bir düşüş yaşanacak.
Old 10-06-2010, 18:57   #17
üye14072

ben toplu takip yapan bir avukat değilim.
öncelikle bunu belirteyim.
toplu takip yada bir diğer deyişle banka vs avukatlığı yapan meslektaşlarımın gelirlerini imrenirim kıskanmam
büyük başın derdi de büyük olur

onlara saygı duyuyorum

benim vurgulamak istediğim başka bir şey

minimum emek değerimiz alacak miktarı ile sınırlanamaz

bu durumda avukat belli miktara kadar örneğin 30 tl işi almak istemez reddeder.

böylece hak takipsiz kalacaktır.
halbuki sistem hakkı
hakkın elde edilmesini
bu uğurda harcanan emeğin karşılığının alınmasının,
ve bu masrafın sorumlusundan tahsil edilmesini
desteklemelidir.

saygılar
Old 11-06-2010, 10:34   #18
echokosmos

merhaba..ilginç bir konu;''av.ücreti aslını geçemez''..kanun yürürlüğe giriş tarihi ne zaman?? önceki geçenler ne olacak?? emsal gösterip yürürlüğü durdurma yapablirlermi?? saygılar
Old 11-06-2010, 11:13   #19
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan echokosmos
merhaba..ilginç bir konu;''av.ücreti aslını geçemez''..kanun yürürlüğe giriş tarihi ne zaman?? önceki geçenler ne olacak?? emsal gösterip yürürlüğü durdurma yapablirlermi?? saygılar

"Kanun" değil; TBB'nin kararı...

AAÜT değişikliği yayımla yürürlüğe girdi.

Geçmişe etkili değildir...

Saygılarımla...
Old 11-06-2010, 15:44   #20
Noyan Yiğit

Ben de bu düzeltmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Daha önceki tarife de pek adaletli değil idi. Yerden bitme gibi türeyen bazı taksitli satış yapan mağazalar vatandaşlar üzerinde terör estiriyorlar.Vatantaş taksitle 100 liralık alışveriş yapmış, ödemiş ödemiş 15 lirayı ödiyememiş,yapılan icra takibi ile 15 lirayı ödiyemeyen vatandaşın borcu yok cezai şart, yok bilmem ne kadar gecikme, birde 160 liranın ilavesi ile 200-300 tl. lık bir ödeme çıkıyordu vatandaşın karşısına. Bence doğru ve adaletli bir düzenleme. Çok şikayet geliyordu vatandaştan bu konuda.
Old 11-06-2010, 17:50   #21
üye14072

15 lira 20 lira borcunu ödemiyor mu
ödemiyor

belki alacaklı da o 15 lirayı bekliyor

kimi koruyacak sistem

bu ülkede

çek kesip, borcunu ödemeyip hapse girenlere
çek mağduru
diyorlar

çek mağduru,

saygılar
Old 15-06-2010, 16:38   #22
MTL

Peki, değişikliğin resmi gazetede yayınlandığı tarihten önce başlatılan takipler için, vekalet ücretleri yeniden mi belirlenecek?

Ayrıca, uygulamayı bende doğru buluyorum. Tamam belki 5-10 TL'nin bile arkasına düşmeye herkesin hakkı vardır. Ama, 5-10 TL için 250 TL'yi bulan masrafları birinin üstüne yüklemek haksızlıktır. Şöyle bir düzenleme olabilirdi. 160 TL'den aşağı olan takipler 150-100-50 gibi üç kategoriye ayrılabilirdi. 50'nin altı için 50 TL vekalet ücreti, 50-100 TL arası için 100 TL gibi.
Old 15-06-2010, 23:59   #23
Av. Can DOĞANEL

Aslında yapılan yeni bir düzenleme değil. Aynı hüküm tarifeye daha önce (2007 tarifesi) konulmuş ve açılan iptal davasında Danıştay 8. dairesi düzenlemeyi iptal etmişti. Ancak Adalet Bakanlığı kararı temyiz etti ve Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu kararı bozdu. Bozma kararı üzerine bu değişiklik yapıldı.

Barolar Birliğinin konu ile ilgili açıklaması.
Old 16-06-2010, 08:55   #24
Mesut Şahin

Bence Hak ve Adalet açısından doğru bir karar. Kamu vicdanı bu durumdan çok rahatsız durumda idi. Ayrıca tüm meslektaşlarımda hem madden hem manen zarar görmekte idi. Her şey para değildir.
Yukarıda bir meslektaşımın kelle koltukta 30 TL için hacze çıkılırmı sorusu vardı. ben de derim ki 160 TL için kelle koltukta hacze çıkılır mı? lütfen kamu kurum ve kuruluşlarına toplu iş veren kurumlara kendimizi ucuza pazarlama konusu yapmayalım.
160 TL ye kelle koltukta hacze çıkmak!!!
Old 18-06-2010, 14:51   #25
Av.Yasemin

Alıntı:
Yazan echokosmos

Önceki takiplerle ilgili konuyu açıklığa kavuşturmak gerekirse Durum şöyledir;
AAÜT deki bu değişiklik, daha önce açılmış takipleri de etkiler , derdest dosyalardaki vekalet ücretleri bu tarife üzerinden değerlendirilir, zira vekalet ücreti tahsilat anındaki tarifeye göre belirlenen bir husustur.

Old 18-06-2010, 14:53   #26
Av.Yasemin

Alıntı:
Yazan mdelen82
bence düzenleme çok yerinde toplu takip yapan avukatlık bürolarının gelirlerinde önemli bir düşüş yaşanacak.

Sayın mdelen82 toplu takip yapan avukatlık bürolarının gelirlerinin düşmesi sizi hangi alanda mutlu edecek? düzenlemenin yerinde olduğuna dair gerekçeniz bu mu? Ne ilginç...
Old 18-06-2010, 15:06   #27
Av.Selim Balku

Alıntı:
Bu iletiyi yazan Sayın mdelen82 toplu takip yapan avukatlık bürolarının gelirlerinin düşmesi sizi hangi alanda mutlu edecek? düzenlemenin yerinde olduğuna dair gerekçeniz bu mu? Ne ilginç...

İlginç olan nedir?

Meslektaşımız görüşünü belirtirken, dilbilgisi kurallarını tanımaması mı?

Kolay Gelsin...
Old 20-06-2010, 20:28   #28
Av.Yasemin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İlginç olan nedir?

Meslektaşımız görüşünü belirtirken, dilbilgisi kurallarını tanımaması mı?

Kolay Gelsin...
Sayın meslektaşım, sizin bu yoruma getirdiğiniz açıklama çok iyimser olmuş, ama sorun dilbilgisi kurallarına uyulmaması ise icra ettiğimiz iş gereği bu da önemli bir eksiklik olurdu, saygılar...
Old 02-09-2010, 07:30   #29
Engin Özoğul

2 Eylül 2010 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 27690

TEBLİĞ

MADDE 1 24/12/2009 tarihli ve 27442 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11 inci maddesinin altıncı fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 Bu Tarife yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

------

Kaldırılan hüküm:

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Madde 11

(6) İtiraz üzerine duran icra takiplerine ilişkin alacaklı tarafından icra mahkemesi veya diğer mahkemelerde itiraza konu duran işlem aleyhine dava açılması ve bu davanın borçlu lehine sonuçlanması halinde borçlu lehine itiraz ile duran icra dosyasındaki vekil işlemi sebebiyle bu Tarifenin ikinci kısım, ikinci bölümünün (1.) bendine göre ayrıca vekalet ücretine hükmolunur.
Old 18-09-2010, 19:43   #30
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
2 Eylül 2010 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 27690

TEBLİĞ

MADDE 1 24/12/2009 tarihli ve 27442 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11 inci maddesinin altıncı fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 Bu Tarife yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

------

Kaldırılan hüküm:

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Madde 11

(6) İtiraz üzerine duran icra takiplerine ilişkin alacaklı tarafından icra mahkemesi veya diğer mahkemelerde itiraza konu duran işlem aleyhine dava açılması ve bu davanın borçlu lehine sonuçlanması halinde borçlu lehine itiraz ile duran icra dosyasındaki vekil işlemi sebebiyle bu Tarifenin ikinci kısım, ikinci bölümünün (1.) bendine göre ayrıca vekalet ücretine hükmolunur.

Arkadaşlar bu maddenin kaldırılmasının anlamı: İTİRAZIN İPTALİ DAVALARINDA DAVACI ALACAKLI DAVAYI KAYBEDERSE DAVACININ ALEYHİNE VEKALET ÜCRETİ HÜKMEDİLMEYECEK MİDİR??

ÖRNEĞİN: İCRA TAKİBİ YAPTIM, BORÇLU İTİRAZ ETTİ. SULH HUKUK MAHKEMESİNDE İTİRAZIN İPTALİ DAVASI AÇTIM; ANCAK DAVAYI KAYBETTİM. ANCAK DAVAYI KAYBETMEME RAĞMEN BORÇLU DAVALI TARAFA VEKALET ÜCRETİ ÖDEMEYECEĞİM.. BU MU??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi