Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde değişiklik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2008, 07:36   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde değişiklik

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde değişiklik yapılmasına ilişkin tarife bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

TEBLİĞ

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TARİFE

MADDE 1 – 13/12/2007 tarihli ve 26729 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"İcra ve İflas Müdürlüklerindeki hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin karşılığıdır. Konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bu Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir."

MADDE 2 – Aynı Tarifenin 12 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 12 – (1) Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, (yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi ile onuncu maddenin son fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla,) tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Belirlenen bu ücret Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre tespit edilen ücretten az olamaz."

MADDE 3 – Aynı Tarifenin ikinci kısım birinci bölüm (4) numaralı bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 – Bu Tarife yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Kaynak : 23.5.2008 tarihli Resmi Gazete
Old 23-05-2008, 08:03   #2
Armağan Konyalı

- Değişen 11.maddenin eski hali aşağıda sunulmuştur:
Alıntı:
İcra ve iflas müdürlükleri ile icra mahkemelerinde ücret
MADDE 11 – (1) İcra ve İflas Müdürlüklerindeki hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin karşılığıdır. Konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bu Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Şu kadar ki asıl alacak miktarı 1.250,00 YTL’ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.

Değişiklik “Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.” cümlesinin kaldırılmasıdır. Bu cümlenin kaldırılmasıyla 140 YTL’den daha az miktardaki takiplerde bile 140 YTL icra avukatlık ücreti alınacaktır. Değişikten önce ancak asıl alacak kadar avukatlık ücreti takdir ediliyor idi. (Örneğin 30 YTL'lik takipte 30 YTL avukatlık ücreti alınıyor idi.)

- Değişen 12.maddenin eski hali aşağıda sunulmuştur:
Alıntı:
Tarifelerin üçüncü kısmına göre ücret
MADDE 12 – (1) Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, (yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi, onuncu maddenin son fıkrası ile onbirinci maddenin ilk fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla,) tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Belirlenen bu ücret Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre tespit edilen ücretten az olamaz.

Değişiklik 11.maddedeki değişikliğin işlenmesinden ibarettir. 12.maddedeki "onbirinci maddenin ilk fıkrası" ifadesi maddeden çıkarılmıştır.

- Değişen "ikinci kısım birinci bölüm (4) numaralı bendi yürürlükten kaldırılmıştır" ifadesinin hikmetini ben anlayamadım. Zaten vergi mahkemeleri için konulan bu bendin konuluş nedenini de anlayamamıştım.

Saygılarımla
Old 23-05-2008, 08:30   #3
Av. Can DOĞANEL

Değişiklikler Mesleki Hukuk Rehberi Sayfamıza işlenmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/hukuk...sgariucret.htm

Armağan Abi, bendin konuluş nedeni Nisbi Ücret gerektiren vergi cezaları için Asgari Ücreti sınırlamaktı. Danıştay bunu da haksız buldu ve kaldırdı. Karar aşağıdaki linkte var.
http://www.barobirlik.org.tr/calisma...pdf/200835.pdf
Old 23-05-2008, 08:39   #4
Armağan Konyalı

Sevgili Av.Can Doğanel

Değişiklikleri işlemen nedeniyle teşekkür ederiz. Türkiye Barolar Birliğinin sitesinde bile değişiklikler henüz işlenmemiş. Bir açıklama bile göremedim.

Saygılarımla
Old 23-05-2008, 12:07   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sevgili Av.Can Doğanel

Değişiklikleri işlemen nedeniyle teşekkür ederiz. Türkiye Barolar Birliğinin sitesinde bile değişiklikler henüz işlenmemiş. Bir açıklama bile göremedim.

Saygılarımla

THS, TBB'den ileride mi diyorsunuz? TBB, her zaman THS'den önce gelir; sözlükte!
Old 25-12-2011, 03:09   #6
Hak Hukuk

Evet, gerçekten öyle.TBB sitesine baktım; Yeni asgari tarifede ne gibi değişiklikler olmuştur diye. Tabii bunun için önceki Tarifeleri de görmek gerekiyordu. Mevzuat kısmında Avukata Özel bölümde Tarifeler tıkladığımızda sadece 21.12.2011 tarihli olan tek bir tarifeye ulaşılabiliyor. Önceki yıllara ait hiçbir tarifeye ulaşamadım. Olamaz bu dedim ve sonra herhalde ben bilemiyorum ulaşmayı deyip, THS'ye doğru koşarak "imdat!" dedim.Karşımda bütün yılların tarifeleri duruyordu ve THS sayesinde hemen, Tarifelerin 12.maddesindeki çokça tartışılacak yeni değişikliği (eklemeyi) farkettim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi