Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz için yardım isteği..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2009, 13:31   #1
gavel

Varsayılan Temyiz için yardım isteği..

Değerli Meslektaşlarım,Merhabalar,
Geçtiğimiz cuma bir dosyamda karar çıktı.(çocuk mah.)
Hapis cezası paraya çevrildi ve ben tüm indirim sebepleri vs uygulandığı için
yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.Müvekkil temyiz etmemi istiyor
ve ben de temyiz edeceğim fakat gerekçe bulamıyorum.
Ayrıca karar cuma günü verildi,7 günlük sürem aynı gün mü başlar?
Yani temyiz edebileceğim son gün bir sonraki hafta cuma mı yoksa perşembe mi?
Süre tutum dilekçesi vermemi öneren meslektaşlar oldu ama
kararsızım.Yerindeliğine inandığım bir kararı temyiz etmek biraz zorluyor beni.
Yardımlarınıza ihtiyacım var.
Teşekkürler..
Old 13-05-2009, 13:35   #2
av.suleyman

Süre: kararın verildiği gün sayılmaz ertesi günden itibaren 7 gün sayılır. Bir sonraki cuma son gündür.
Temyiz de ise; ceza davasında sanık vekilinin en büyük amacı berat kararı almaktır. Bu nedenle berat kararı verilmesi gerekirken ceza verilmesi usul ve yasaya uygun olmadığından temyiz ediyorm deyip yarım sayfalık bir dilekçe vermeniz uygun olur.
Old 14-05-2009, 10:36   #3
Emine Yıldız Balkan

Aleyhe olan her türlü karar temyiz edilmelidir.Zira ceza kanunlarındaki değişiklikler genelde lsanığın lehine olduğu için temyizin yararı vardır, zararı yoktur diye düşünüyorum son zamanlarda..Ve her halükarda en azından bir süre tutum dilekçesi veriyorum.
Old 14-05-2009, 13:38   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın gavel,

Temyiz dilekçesi yazmak istemiyorsanız sadece "Süre tutum dilekçesi" vermeniz bile dosyayı temyize göndermek için yeterlidir. Bu bağlamda oturupta istemediğiniz bir konuda dilekçe yazma mükellefliğinden de kurtulmuş olursunuz. Sadece öneri iyi çalışmalar.
Old 14-05-2009, 16:56   #5
Av.YBayrak

Sevgili meslektaşım;
1) Süreler tefhim yada tebliğ ile başlar; ancak her halükarda tefhim veya tebliği takip eden gün başlar.
2) Öncelikle, karar temyize mi tabi, yoksa itiraza mı. Hüküm adli para cezası olduğu için bu hususa dikkat etmeniz için bunu belirtiyorum. Duruşma tutanağında da belirtilir ancak, yanlışlık olmaması için dikkat edin derim.
3) Süre tutum dilekçesi diye verdiğimiz dilekçe, temyiz/ve itiraz dilekçelerinin bizzat kendisidir, ve . Yasada ayrı bir temyiz/itiraz kanun yolu süre tutum dilekçesi söz konusu değildir. Gerekçeli karara karşı verilen dilekçe ise, temyiz gerekçelerimizi anlattığımız dilekçedir. Bu 2. dilekçenin verilmesi zorunlu değildir, fakat dava aleyhine sonuçlanan taraf vekili/müdafii, temyiz/itiraz dilekçesi vermek zorundadır. "Kararı kanuna ve hukuka aykırı bulduğumuzdan, ayrıca temyiz etme zorunluluğumuzdan dolayı kararı temyiz/itiraz ediyoruz" diye yazdığınızda yeterlidir.
Müvekkilden temyiz/itiraz edilmemesi için yazılı muvafakat, talep almadıkça temyiz/itiraz vekilin görevi kapsamındadır, aksi halde disiplin suçu oluşturması yanında, görevi ihmal suçu oluşturmaktadır.
Old 14-05-2009, 21:47   #6
gavel

Cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Bugün kararı temyiz ettim,büyük ölçüde lehte olduğunu düşünsem de kararın,
kısa da olsa bir dilekçe hazırladım.
Tekrar teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi