Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mürafaa vekil ücreti ne zaman icraya konabilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2010, 12:37   #1
avukat erdoğan

Varsayılan Mürafaa vekil ücreti ne zaman icraya konabilir?

Merhaba;

Temyiz ettiğim davada Yargıtay'ın bozma kararı geldi.Bozma ilamında lehime takdir edilen mürafaa ücretine de hükmedilmiş.Bunu hemen icraya koyabilir miyim yoksa bozulan kararın kesinleşmesini mi beklemeliyim?
Old 19-07-2010, 13:24   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat erdoğan
Merhaba;

Temyiz ettiğim davada Yargıtay'ın bozma kararı geldi.Bozma ilamında lehime takdir edilen mürafaa ücretine de hükmedilmiş.Bunu hemen icraya koyabilir miyim yoksa bozulan kararın kesinleşmesini mi beklemeliyim?

Asıl davaya ilişkin karar kesinleşmeden icraya konulabiliyorsa, fer'i sayılan mürafaa vekalet ücreti de icraya konu edilebilir.
Old 19-07-2010, 13:25   #3
mercury

Her zaman ve istediğiniz anda takibe konu edilebilir
Old 19-07-2010, 13:26   #4
avukat erdoğan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Asıl davaya ilişkin karar kesinleşmeden icraya konulabiliyorsa, fer'i sayılan mürafaa vekalet ücreti de icraya konu edilebilir.

Asıl davaya ilişkin karar kesinleşmeden icraya konamıyor.Bu durumda mürafaa için de kesinleşmeyi beklemem gerekecek.Çok teşekkür ederim..
Old 19-07-2010, 14:36   #5
Av.Murat Serezli

İcra takibine konması için kesinleşmesi gereken kararlardan dahi olsa murafaa vekalet ücretini kesinleşmesini beklemeksizin icra takipi açabilirsiniz....Kanunun esprisi şudur, yargıtayda sarfettiğiniz emek için hükmedilmiştir. Bu nedenle de davanın kendisinden bağımsız olarak takibe konu olabilir.
Old 19-07-2010, 14:40   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan avukat erdoğan
Asıl davaya ilişkin karar kesinleşmeden icraya konamıyor.Bu durumda mürafaa için de kesinleşmeyi beklemem gerekecek.Çok teşekkür ederim..
"Yargıtayda duruşma yapılması nedeniyle hükmolunan vekalet ücretleri bozulan karara ait davanın sonucu ile doğrudan doğruya ilgisi bulunmadığından (diğer bir deyişle, esas dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın mahkemenin değişen sonuca göre, Yargıtayın tespit ve yükümlü olan tarafa takdir ettiği vekalet ücretini değiştirebilmesine kanuni bir imkan olmadığından) davanın sonucu beklenmeden (yani kesin hükme gerek kalmadan) bağımsız olarak icraya konabilir (Prof. Dr Baki KURU-Prof. Dr Ramazan Arslan-Prof. Dr. Ejder YILMAZ; İcra ve İflas Hukuku)"

Saygılarımla...
Old 20-07-2010, 16:44   #7
avukatzeki

Bozma ilamına karşı karar düzeltme yolu açıksa ve karar düzeltmeye gidilmiş ise bunun sonucun beklemeniz gerekir. Eğer karar düzeltme talebi kabul edilirse hüküm ortadan kalkacağı için ücrete ilişkin icra takibi yapamazsınız. Karar düzeltme talebig ret edilirse bu ret kararının tebliğinden itibaren 10 yıl içinde takip yapabilirsiniz. Eğer bozma ilamına karşı karar düzeltme yolu kapalı ise, asıl davanın konusu ne olursa olsun, Yargıtay ilamındaki vekalet ücretini icraya koyabilirsiniz. Saygılarımla.
Old 21-07-2010, 13:09   #8
avukat erdoğan

Yarımcı olan herkese teşekkürler ama cevapların neredeyse hepsi birbirinden farklı olduğu için benim de kafam karıştı..
Old 21-07-2010, 13:57   #9
avukatzeki

Sayın meslektaşım, cevabım, "Hades"in cevabında eksik kalan bir bölümün tamamlanması şeklindedir. O cevabın tümüne katılıyorum. "karar düzeltme" kısmı o cevapta eksik kalmıştır. Onu tamamladım. Seçim sizindir. Kolay gelsin.
Old 21-07-2010, 15:32   #10
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan avukatzeki
Bozma ilamına karşı karar düzeltme yolu açıksa ve karar düzeltmeye gidilmiş ise bunun sonucun beklemeniz gerekir. Eğer karar düzeltme talebi kabul edilirse hüküm ortadan kalkacağı için ücrete ilişkin icra takibi yapamazsınız. Karar düzeltme talebi ret edilirse bu ret kararının tebliğinden itibaren 10 yıl içinde takip yapabilirsiniz. Eğer bozma ilamına karşı karar düzeltme yolu kapalı ise, asıl davanın konusu ne olursa olsun, Yargıtay ilamındaki vekalet ücretini icraya koyabilirsiniz. Saygılarımla.

Sayın avukatzeki,
Karar düzeltme yolunun açık olup olmaması yargıtayda hükmedilen vekalet ücreti hakkında ilamlı takip yapılmasına engel değildir.
Sizin (gayrihukuki) düşüncenizi nazar-ı itibara alırsak; tüm mahkeme kararlarının bozulması ihtimali olduğundan, tüm mahkeme ilamlarını kesinleşmeden icraya koyamazsınız da dememiz gerekecektir (diye düşünüyorum ).
Yargıtaydaki duruşmada hükmedilen vekalet ücreti her halükarda kesinleşmeden icra takibi yapılabilecek niteliktedir.

P.S: Karar Düzeltme talebinin kabulü de tek şekle müteallik değildir. Karar düzeltmede Yargıtay, kendi kararına ilişkin düzeltme yapabilir, yerel mahkeme kararını bozabilir, yerel mahkeme kararını onayabilir, yerel mahkeme kararını değiştirerek ve düzelterek onayabilir

Saygılar...
Old 21-07-2010, 16:01   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat erdoğan
Yarımcı olan herkese teşekkürler ama cevapların neredeyse hepsi birbirinden farklı olduğu için benim de kafam karıştı..

Ben de mürafaa vekalet ücretini, asıl davaya ilişkin karar kesinleşmeden koymuştum. Ancak, ilk mesajımda ezberim yanıltmış sanırım. Diğer cevaplardan sonra, Kazancı'da konuya ilişkin karar aradım lehte ve aleyhte karar bulamadım. Ancak elimde Talih Uyar'ın "İcra Hukukunda İlamlı Takipler" isimli kitabı var. Bu kitapta 1968 ve 1969 yılına ait iki Yargıtay kararı bulunmaktadır. Bu kararların gerekçesi, Sayın Hades'in ilk mesajındaki alıntısının hemen hemen aynısıdır. Kısacası, mürafaa vekalet ücreti asıl davanın niteliğine ve kesinleşmesine bağlı olmaksızın takibe konu edilebilir.
Old 23-07-2010, 16:46   #12
avukatzeki

"Hades" adlı katılımcıya:
Mürafaa vekalet ücretini (bir engel olmadığı için) ilamlı takibe koydunuz ve hatta tahsil ettiniz.
Karşı taraf karar düzeltme talebinde bulundu.
Olacak ya ..!!!
Karar düzeltme talebi kabul edildi.
....
Şimdi "gayrı hukuki" düşünelim: Yaptığınız ilamlı takibin hukuki durumu nedir, ne olmuştur?
....
Cevap gayrı hukuki olmasın, türkçe olsun.
Takibiniz "duvara tosladı" ...

Sayın meslektaşlarım,
Bir meslektaşım soru sorduğunda kişisel görüşümden ziyade pozitif bilgi aktarmayı tercih ederim. Eğer kişisel görüşümü ifade edeceksem bunu kalın çizgilerle vurgularım. Saygılarımla.
Old 25-07-2010, 20:08   #13
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan avukatzeki
"Hades" adlı katılımcıya:
Mürafaa vekalet ücretini (bir engel olmadığı için) ilamlı takibe koydunuz ve hatta tahsil ettiniz.
Karşı taraf karar düzeltme talebinde bulundu.
Olacak ya ..!!!
Karar düzeltme talebi kabul edildi.
....
Şimdi "gayrı hukuki" düşünelim: Yaptığınız ilamlı takibin hukuki durumu nedir, ne olmuştur?
....
Cevap gayrı hukuki olmasın, türkçe olsun.
Takibiniz "duvara tosladı" ...

Sayın meslektaşlarım,
Bir meslektaşım soru sorduğunda kişisel görüşümden ziyade pozitif bilgi aktarmayı tercih ederim. Eğer kişisel görüşümü ifade edeceksem bunu kalın çizgilerle vurgularım. Saygılarımla.
Sayın avukatzeki,
Alıntı:
Yazan avukatzeki
Bozma ilamına karşı karar düzeltme yolu açıksa ve karar düzeltmeye gidilmiş ise bunun sonucun beklemeniz gerekir.
Bu, hukuki bir bilgi olamayacak kadar yanlıştır. Dolayısıyla ancak kişisel görüşünüz olabilir.

Bir kararın bozulması-ortadan kalkması ile (sizin tabirinizle duvara toslamak) bir kararın icraya konu edilebilmesi için kesinleşmesinin beklenip beklenmemesi gereği farklı hukuki kavramlardır.

Naçizane tavsiyem: "kesinleşmeden icra olunamayacak kararlar" mevzuunu tekrar okuyup bilgilerinizi tazeleyiniz. Bu meyanda 1086 S.K. m.443-2004 S.K. m.72-2577 S.K. m.28-12.11.1979 tarih ve 1/3 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararını okuyarak işe başlayabilirsiniz (diye düşünüyorum )

P.S: Bu foruma başka bir cevap yazılması gerekmediği kanaatimden dolayı bu başlık altında son mesajımdır.

Saygılar...
Old 05-01-2011, 13:19   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben de mürafaa vekalet ücretini, asıl davaya ilişkin karar kesinleşmeden koymuştum. Ancak, ilk mesajımda ezberim yanıltmış sanırım. Diğer cevaplardan sonra, Kazancı'da konuya ilişkin karar aradım lehte ve aleyhte karar bulamadım. Ancak elimde Talih Uyar'ın "İcra Hukukunda İlamlı Takipler" isimli kitabı var. Bu kitapta 1968 ve 1969 yılına ait iki Yargıtay kararı bulunmaktadır. Bu kararların gerekçesi, Sayın Hades'in ilk mesajındaki alıntısının hemen hemen aynısıdır. Kısacası, mürafaa vekalet ücreti asıl davanın niteliğine ve kesinleşmesine bağlı olmaksızın takibe konu edilebilir.

Alıntı:
Yazan Av. Nevra Öksüz Üstadın cevabı
"Yargıtayda duruşma yapılması nedeniyle hükmolunan vekalet ücretleri bozulan karara ait davanın sonucu ile doğrudan doğruya ilgisi bulunmadığından (diğer bir deyişle, esas dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın mahkemenin değişen sonuca göre, Yargıtayın tespit ve yükümlü olan tarafa takdir ettiği vekalet ücretini değiştirebilmesine kanuni bir imkan olmadığından) davanın sonucu beklenmeden (yani kesin hükme gerek kalmadan) bağımsız olarak icraya konabilir (Prof. Dr Baki KURU-Prof. Dr Ramazan Arslan-Prof. Dr. Ejder YILMAZ; İcra ve İflas Hukuku)"

Sayın üstadımız Nevra Hanım, çok net ve tam doğru cevabı vermiş. Onu sizin gibi ben de kutluyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi