Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat MÜlkİyetİ Kanunu

Yanıt
Old 20-02-2012, 10:04   #1
ÖZGÜR İLKAY AYVAZ

Rahatsiz Kat MÜlkİyetİ Kanunu

müvekkil kat mülkiyeti ile sahibi bulunduğu 25 m2 lik zeminde dükkanı var.yöneticiler sigortasız kapıcı çalıştırmış kapıcı sigorta için açtığı ve kıdem tazminarı için açtığı davayı kazanıyor.bu kazandığı tazminatın kat malıiklerine paylaştırılması eşit oranda mı olur yoksa m2 hesabına göre paylaşım mı yapılır? dükkan sahibi kapıcıdan yararlanmıyor ve sigortasız çalıştırmadan sorumlu tutulması bir yana 160 m2 yukarıda daire sahibi ile aynı eşit oranda tazminata katılması haksızlık değil mi?
Old 20-02-2012, 10:16   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sigorta primi kapıcı gideri kapsamında olup genel giderlerdendir. Her kat maliki Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20/a. maddesine göre eşit olarak sorumludur. Burada bir istisna söz konusu olmaz (diye düşünüyorum). Zemin kattaki bağımsız bölüm sahibinin asansörsörden yararlanmadığı halde giderinden sorumlu olması gibi...
Old 20-02-2012, 10:47   #3
Atahun

Alıntı:
Yazan ÖZGÜR İLKAY AYVAZ
müvekkil kat mülkiyeti ile sahibi bulunduğu 25 m2 lik zeminde dükkanı var.yöneticiler sigortasız kapıcı çalıştırmış kapıcı sigorta için açtığı ve kıdem tazminarı için açtığı davayı kazanıyor.bu kazandığı tazminatın kat malıiklerine paylaştırılması eşit oranda mı olur yoksa m2 hesabına göre paylaşım mı yapılır? dükkan sahibi kapıcıdan yararlanmıyor ve sigortasız çalıştırmadan sorumlu tutulması bir yana 160 m2 yukarıda daire sahibi ile aynı eşit oranda tazminata katılması haksızlık değil mi?

Sayın H. Sancar KARACA' ya ilave olarak; Sayın Karaca' nın da belirttiği gibi, burada kat malikinin kapıcı hizmetlerinden veya asansörden yararlanıp yararlanmamasının bir önemi yoktur. Şahsi düşüncem, burada esas olan yönetim planıdır. Eğer yönetim planında her bağımsız bölüm için genel giderlere katılma oranı eşit olarak belirlenmişse, adı geçen kat maliki bu gidere de eşit olarak katılacaktır. Eğer yönetim planında bazı bağımısz bölümlerin genel giderlere katılma oranı farklı olarak belirlenmişse, (mesela, çoğu sitelerde ve apartmanlarda dubleks dairelerin genel giderlere katılma oranı diğer bağımsız bölümlere göre %50 daha fazladır) adı geçen kat malikinin belirlenen oranda bu gidere de katılmak zorunda olduğunu düşünüyorum.

Kişisel düşüncemdir, genel uygulamalar ışığında sorunuzu yanıtladım.
Old 20-02-2012, 17:24   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan ÖZGÜR İLKAY AYVAZ

Sayın Karaca ve Sayın Atahun'un söylemlerini birleştirerek :
634 S.K. m.20: "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça :

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;...katılmakla yükümlüdür..."

ve bir karar:

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, 09.06.2011 T., E: 2010/29999, K: 2011/12172: "...Öte yandan, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesi hükmüne göre kat maliklerinden her biri, kapıcı giderlerinden ( ücret, sigorta pirimi, kıdem tazminatı v.s. ) yönetim planında veya kat malikleri kurulunca verilmiş bir kararda başka türlü bir hüküm bulunmadıkça diğer kat malikleri ile birlikte eşit olarak sorumludur.

Somut olayda icra takibine dayanak yapılan ilamın incelenmesinde, alacaklının, apartmanın kapıcısı olup, lehine kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, bakiye senet alacağı vs. alacaklara hükmedildiği, ilamda davalı olarak Ç____ Apartman Yönetimi adına yönetici A____ Ü____'ın gösterildiği ve mahkemece adı geçen hakkında hüküm tesis edildiği görülmektedir. Bu durumda alacaklı, 634 Sayılı Kanunun 35. maddesine göre apartman yönetimi hakkında takip yapabileceği gibi, aynı kanunun 20. maddesi uyarınca da ilama konu borcun yasal sorumlusu olan kat malikleri hakkında da takip yapabilir. Bir diğer ifade ile alacaklının bu konuda seçimlik hakkı bulunmaktadır.
Sonuç olarak, alacaklının, yukarda belirtilen ilama dayalı olarak kat malikleri hakkında takip başlatması 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesi hükmüne uygun olmakla, mahkemece şikayetin reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile istemin kabulüyle icra emrinin iptali yönünde hüküm tesisi isabetsizdir..."

Saygılar...
Old 20-02-2012, 18:11   #5
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Sigorta primi kapıcı gideri kapsamında olup genel giderlerdendir. Her kat maliki Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20/a. maddesine göre eşit olarak sorumludur. Burada bir istisna söz konusu olmaz (diye düşünüyorum). Zemin kattaki bağımsız bölüm sahibinin asansörsörden yararlanmadığı halde giderinden sorumlu olması gibi...

Maddenin ilk cümlesini atlamış olmamızla, noksanımızı tamamlayıp, yanlışımızı düzelten Sn Atahun ve Sn ÖKSÜZ'E teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi