Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerlik Şubesi- RED KARARI-HUSUMET

Yanıt
Old 10-09-2007, 14:29   #1
damista

Acil Askerlik Şubesi- RED KARARI-HUSUMET

Akerlik şubesine yazdığım dilekçedeki talebimin reddi halinde AYİM'e dava açmak istiyorum. Burada husumeti Milli Savunma Bakanlığı' na mı yöneltmem gerekiyor. yoksa talebimi MSB' ye karşı mı yapmalıyım...

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum
Old 10-09-2007, 18:42   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Akerlik şubesine yazdığım dilekçedeki talebimin reddi halinde AYİM'e dava açmak istiyorum

Yani daha talebiniz reddedilmedi, talebiniz nedir bilmiyorum ama reddi durumunda muhakkak başka iç hukuk yolları vardır. Malumunuz üzere iç yolları tüketmeden Avrupa yollarına gidemiyoruz.

Askeri şubesinde gelen redde karşı, askerlik dairesine başvuruyorsunuz, oradan Asker alma dairesine, Askerlik şubeleri hiyerarşik olarak milli savunma bakanlığına bağlıdır.Kolay gelsin...
Old 10-09-2007, 19:32   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Balku,

Üyenin bahsettiği sanırım AİHM(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) değil AYİM (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi).

Dilekçe içeriği bilinmemekle birlikte, askerlik yükümlülüğyle ilgili işlemlerde AYİM görevlidir. İdari usulde husumete resen karar verildiğinden yanlış mercie başvurmak hakkınızın düşmesine neden olmaz.

Alıntı:
T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 1997/1263
K. 1997/2336
T. 3.7.1997
• GÖREVLİ YARGI YERİ ( Askerlik Yükümlülüğüyle İlgili İşlemler )
• ASKERİ HİZMETE İLİŞKİN İDARİ İŞLEM VE EYLEMLERDEN DOĞAN UYUŞMAZLIKLAR ( Görevli Yargı Yeri )
• ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNİN GÖREVİ ( Askeri Hizmete İlişkin İdari İşlem ve Eylemlerden Doğan Uyuşmazlıklar )
1602/m.20
2709/m.157
ÖZET : Askerlik yükümlülüğü ile ilgili işlemlere karşı açılan davalarda, askeri yüksek idare mahkemesi görevlidir.

İstemin Özeti: ... Akşam Lisesi öğrencisi olan davacının askerliğinin ertesi yıla terk edilmemesine ilişkin ... Askerlik Şubesinin 23.10.1995 günlü 1976-2136 sayılı işleminin iptali istemiyle açılan davada; dosya içeriğinden, davacının 1994-1995 öğretim yılında ... Lisesine kayıt yaptırdığı ve son askerlik yoklaması sırasında öğrenime devam ettiği, akşam lisesinde derslere devam zorunluluğu bulunduğunun anlaşıldığı, 1111 sayılı Askerlik Yasasının 35. maddesinin ( c ) fıkrası uyarınca, davacının askerliğinin ertesi yıla bırakılması gerekirken aksi yönde oluşturulan işlemde hukuka uyarlık görülmediği gerekçesiyle dava konusu işlemi iptal eden İzmir 4. İdare Mahkemesinin 27.12.1996 gün ve 916 sayılı kararının, davanın özel görevli askeri yüksek idare mahkemesinde görülmesi gerektiği, davacı hakkında oluşturulan işlemin mevzuata uygun olduğu öne sürülerek 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istemidir.

Savunmanın Özeti: Mahkeme kararının onanması gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi Y.K.`nın Düşüncesi: Davanın görüm ve çözümü askeri yüksek idare mahkemesinin görev alanına girdiğinden, davayı esastan inceleyerek karar veren idare mahkemesi kararının bozulması gerektiği düşünülmektedir.

Danıştay Savcısı B.K.`nın Düşüncesi: Öğrenci olan davacının askerliğinin ertesi yıla ertelenmemesi yolundaki askerlik şubesi başkanlığı işlemini iptal eden İzmir 4. İdare Mahkemesi kararının, 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istemidir.

Anayasanın 157 ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Yasasının değişik 20. maddesi hükmü uyarınca askerlik yükümlülüğüyle ilgili işlemlere karşı açılan davalarda görüm ve çözüm yerinin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi olması nedeniyle mahkemece davanın görev yönünden reddi gerekirken işin esasının incelenmesinde hukuka uyarlık bulunmadığından mahkeme kararının bozulmasına karar verilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Türk milleti adına hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü: Uyuşmazlık davacının, askerliğinin ertesi yıla terk edilmemesine ilişkin işlemden doğmuştur.

2709 sayılı T.C. Anayasasının 157. maddesinde, askeri yüksek idare mahkemesinin, askeri olmayan makamlarca tesis edilmiş olsa bile asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimi yapan ilk ve son derece mahkemesi olduğu, ancak askerlik yükümlülüğünden doğan uyuşmazlıklarda ilgilinin asker kişi olması şartının aranmayacağı belirtilmiştir.

Öte yandan, 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Yasasının 2568 sayılı Yasa ile değişik 20. maddesinin birinci fıkrasında da aynı kurala yer verilmiştir.

Dosya içeriğinden, akşam lisesi öğrencisi olan davacının, askerliğinin ertesi yıla terkedilmesi yolundaki başvurusunun ... Askerlik Şubesince reddi üzerine, bu işlemin iptali istemiyle dava açılmış olup, idare mahkemesince, davalı idarenin davanın askeri yüksek idare mahkemesinde görülmesi gerektiği yolundaki savının yerinde görülmediği ve davanın esastan incelenerek davaya konu işlemin iptal edildiği anlaşılmıştır.

Uyuşmazlık, davacının askerlik yükümlülüğüne ilişkin olduğundan, yukarıda yer alan Anayasa ve yasa kuralları uyarınca görüm ve çözümünde görevli mahkeme askeri yüksek idare mahkemesidir.

Açıklanan nedenlerle, İzmir 4. İdare Mahkemesince davanın görev yönünden reddi gerekirken, davanın esasına girerek dava konusu işlemi iptal eden İzmir 4. İdare Mahkemesi kararının BOZULMASINA ve dosyanın anılan mahkemeye gönderilmesine 3.7.1997 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 10-09-2007, 20:47   #4
Tansu Sarıgül

Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde Milli Savunma Bakanlığı aleyhine iptal davası açacaksınız. Tabi ki talebiniz idari işlemin iptaline yönelikse.
Old 10-09-2007, 20:49   #5
uye 18849

Ayim Kanunu madde 20 oldukça açık askerlik söz konusu olduğunda tarafların asker kişi olma şartı aranmıyor. Husumet MSB'na yöneltiliyor.Askerlik şubeleri MSB adına işlem yaparlar.İyi çalışmalar.
Old 11-09-2007, 00:03   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sayın Balku,

Üyenin bahsettiği sanırım AİHM(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) değil AYİM (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi).

İkinci kez utandım...

İlki yine buna benzer bir davada meslektaşım AYİM'E gidecem demişti, bende, benden daha kıdemli meslektaşıma AİHM'E gitme usulünü öğretme herzevekilliğinde bulunmuştum...

Bu herzevekillik benin daha çok utandıracak gibi...

Teşekkürler ve özür...
Old 11-09-2007, 07:59   #7
damista

cevaplarınız için teşekkür ederim. müvekkil mütevaffa babasının askerlik borçlanmasını yatırarak kedisi maaştan faydalanmak istiyor. ancak şubede kayıtlar (babasının soyismi ve babasının baba ismi) yanlış çıkıyor. MSB ise o dönemin arşiv kayıtları yoktur diyor. şube başkanı ile görüştüm, bu görüşmem dolayısı ile istediğim belgeyi vermeyeceklerini biliyorum. ancak AYİM (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi) 'nin benim olayıma uyan ve idarenin talebimi yerine getirmesi gerektiği konusunda kararları var. isteyene bu kararları gönderebilirim. ancak bir husumet sorunum vardı, bunuda sayenizde çözmüş bulunmaktayım. tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim...
Old 12-11-2007, 14:38   #8
damista

Acil Acİl....

şubeye dilekçemle başvurdum. şube başkanı mahkemeye başvuracaksın dedi. bende önce sizin reddetmeniz gerekiyor dedim. oda ben öyle bir yazı veremem siz mahkemeye başvuracaksınız mahkeme bize soracak dedi.

peki şimdi elimde bir red kararı yok. ben nasıl mahkemeye başvuracağım. postayla göndermek de istemiyorum. direk mahkemeye başvursam mahkeme yazılı başvuru yok diye reddeder desemde ikna edemedim.

değerlendirmelerinizi bekliyorum...
Old 12-11-2007, 15:28   #9
Sinerji Hukuk Yazılımları

İdari Yargılama Usulü Kanunu

İdari makamların sükutu

Madde 10 - 1. İlgililer, haklarında idari davaya konu olabilecek bir işlem veya eylemin yapılması için idari makamlara başvurabilirler.

2. (DEĞİŞİK BENT: 10/06/1994 - 4001/5 md.) Altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır. İlgililer altmış günün bittiği tarihten itibaren dava açma süresi içinde, konusuna göre Danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine dava açabilirler. Altmış günlük süre içinde idarece verilen cevap kesin değilse ilgili bu cevabı, isteminin reddi sayarak dava açabileceği gibi, kesin cevabı da bekleyebilir. Bu takdirde dava açma süresi işlemez. Ancak, bekleme süresi başvuru tarihinden itibaren altı ayı geçemez. Dava açılmaması veya davanın süreden reddi hallerinde, altmış günlük sürenin bitmesinden sonra yetkili idari makamlarca cevap verilirse, cevabın tebliğinden itibaren altmış gün içinde dava açabilirler.

3. (MÜLGA BENT: 10/06/1994 - 4001/5 md.)
Old 13-11-2007, 08:41   #10
damista

benim dilekçemi almadı bile, dolayısıyla sükut söz konusu değil. ama bugün hallettim. tekrar gittim, bunu alın cevap vermezseniz vermeyin dedim. yazılı bi cevapla isteğimi reddettiler. reddedildiğim için hiç bu kadar mutlu olmamıştım...

teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi