Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

AİHM kararlarının Uygulanması Ve İzlenmesi Konusunda Eğitim 6-7 Ekim İstanbul

Yanıt
Old 02-10-2012, 15:25   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan AİHM kararlarının Uygulanması Ve İzlenmesi Konusunda Eğitim 6-7 Ekim İstanbul

Türkiye’de insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi ve hukukun üstünlüğüne saygının güçlendirilmesi için insan hakları ve hak temelli örgütlerin bir arada çalışmasını sağlamak üzere kurulan İnsan Hakları Ortak Platformu, Türkiye’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları’nın uygulanmasının, insan hakları savunucuları ve örgütleri tarafından etkili bir biçimde izlenmesini sağlamak ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının Türkiye’de tam olarak uygulanması sürecini etkilemek ve bu alanda şeffaflığın sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla yeni bir proje başlatmıştır. Proje, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin insan hakları programı kapsamında desteklenmektedir..

Bilindiği üzere Türkiye Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi nezdinde temel insan hakları sözleşmelerini onaylamış ve bu sözleşmelerin denetim mekanizmalarının karar ve tavsiyelerini uygulayarak taahhüt altına girdiği sözleşmelerin hayata geçirilmesi konusunda yükümlülük altına girmiştir. Avrupa İnsan hakları Sözleşmesinin denetim organı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi özellikle yaptırım gücü vasıtasıyla Türkiye’nin AİHS karşısındaki yükümlülüklerini denetleyen mekanizmalardan birini oluşturmaktadır.

AİHM kararlarının hızlı bir şekilde uygulanması, büyük bir dava yükü altındaki AİHS mekanizmasının sürdürülebilmesi için en önemli unsur olmaya devam etmektedir. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bu sorunu göz önünde bulundurarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının hızlı bir biçimde uygulanması için sözleşmeye taraf devletlerde etkili bir uygulama kapasitesinin geliştirilmesine dair CM/REC(2008)2 numaralı Tavsiye Kararı’nda sözleşmeye devletlerin, ister genel olarak ister belirli bir karara ilişkin olsun, ulusal düzeyde uygulama süreciyle ilişkili aktörler arasında etkili bir sinerjinin geliştirilmesi için faydalı her türlü önlemin alınmasını kolaylaştırmasını önermiştir. Diğer pek çok hükümet gibi Türkiye’de de Hükümet bu tavsiye kararında öngörülen mekanizmayı oluşturmadığı gibi, başta insan hakları savunucuları olmak üzere ilgili aktörler arasında etkili bir sinerji yaratacak bir ortamı da geliştirmemiştir.

İHOP, bu sürece insan hakları savunucularının katılımını sağlayarak AİHS ve AİHM norm ve ölçütlerinin Türkiye’de hayata geçirilmesinde sivil gözetim ve denetimi güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bu çerçevede 6-7 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul’da Cezayir Restoran’da iki günlük bir eğitim programı gerçekleştirilecektir. Eğitim programına katılacak olan insan hakları avukatları ve savunucuların programın ilerleyen aşamalarında özellikle kendi çalışma alanları içerisinde izleme ve sivil denetim faaliyetlerine etkili katılımları beklenmektedir.

Eğitim Programın içeriğine ilişkin bilgiler ekte sunulmuştur.

İstanbul’da insan hakları mücadelesi veren avukatlar ve savunucuların davet edildiği bu programa kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetle uğraşan kadın avukatların katılmasını arzu etmekteyiz.

Kesin program ve toplantı bilgileri bilahare katılım teyidinde bulunanlara gönderilecektir.

http://xa.yimg.com/kq/groups/9870320...am_stanbul.pdf
Feray Salman
Genel Koordinatör
İnsan Hakları Ortak Platformu

Katılım teyidi için:
Bişeng Özdinç
e-posta: biseng.ozdinc@ihop.org.tr

--
Feray Salman
Genel Koordinatör/General Coordinator
İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP)/Human Rights Joint Platform

Tunus Caddesi 87/8
Kavaklıdere/Ankara

Tel: 0-312-468 84 60
Faks: 0-312-468 92 53
Web: http://www.ihop.org.tr/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi