Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım - Sigortalı Çalışan Avukat - Vekaletname

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2012, 22:17   #1
sibel19

Varsayılan Adli Yardım - Sigortalı Çalışan Avukat - Vekaletname

Meslektaşlarım,

Adli yardımdan görevlendirme talebinde bulunmuştum.
Neticede bir dosyada görevlendirildim.

Başvuran vekaletname çıkartacaktır; ancak sigortalı çalışan avukat olduğum için vekaletnamede makbuzu kesilecek olan vergi mükellefi avukat meslektaşımın da var olması gerekli midir?

Teşekkür ederim.
Old 22-02-2012, 10:09   #2
av.sahin67

Sayın meslektaşım bu konuda ben de sigortalı çalıştığım dönemde ( 2011 ) baroya sormuştum . Baronun ve bu sitedeki avukat meslektaşlarımızın cevabı şöyle olmuştu : Vekaletname Av. ...... nin yanında sigortalı olarak çalışan AV......şeklinde çıkarılması gerekir. Makbuzu kesecek olan da yanında sigortalı olarak çalıştığınız avukattır.
Ben sigortalı çalıştığım dönemde aldığım dosyanın üceretini almaya gittiğimde serbest çalışmaya başlamıştım. Makbuzu yine eski yanında çalıştığım avukat mı kesmeli diye sorduğumda benim artık serbest çalıştığım için kesebileceğimi söylemişlerdi ve ben eski aldığım dosyaların makbuzunu da kendim kesmekteyim.
Özetle siz vekalete yanında sigortalı olarak çalıştığınız avukatın ismini yazdırmanızı tavsiye ederim. Çünkü vergi vekalet yetkiniz olsa da vergi mükellefi olmadığınız için siz makbuz kesemezsiniz. Avukat da ismi geçmeyen vekalete nasıl makbuz kesebilir . İşte bu konuda sıkıntı doğabilir. Saygılarımla..
Old 22-02-2012, 14:18   #3
Av. Ali YILMAZKARA

Bir üst mesaja katılmakla birlikte, sizin görevlendirildiğiniz dosyaya yer ve zaman itibari ile gerekli hallerde birlikte çalıştığınız avukatların da yetki belgesi gerekmeksizin girebilmeleri gibi bir güzelliği de var bu durumun
-Bürodaki tüm avukatlar adına vekaletname çıkarttırın.
Old 04-04-2012, 12:45   #4
sibel19

Cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.

İstanbul'daki uygulama için adli yardım bürosunu aradım.
Vekaletnamede yanında çalışan avukatın isminin yazması gerektiği belirtildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi