Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anayasa Mahkemesi, avukatlık sınavını kaldıran kanunu iptal etti

Yanıt
Old 15-10-2009, 19:44   #1
Site Ziyaretçisi

Varsayılan Anayasa Mahkemesi, avukatlık sınavını kaldıran kanunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, avukatlık sınavını
kaldıran kanunu iptal etti

CHP, 5558 sayılı ''Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

Yüksek Mahkeme, bugünkü toplantısında, davayı esastan görüşerek karara bağladı.

Heyet, Kanun'un, ''avukatlık stajının ardından mesleğe başlayabilmek için getirilen sınav şartını yürürlükten kaldıran'' 1, Kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğini öngören 2 ve Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu'nun yürüteceğini öngören 3. maddesini iptal etti.

AA 15.10.2009

Kaynak : Anadolu Ajansı
Old 16-10-2009, 15:30   #2
onur demirceylan

Varsayılan Ne olacak şimdi?

Avukatlık stajımın 10. ayındayım, ne olacak şimdi?
Oratlık karışacak gibi duruyor....
Old 17-10-2009, 09:16   #4
Av. Enver Erkan

Sınavın geri gelmiş olduğu falan yok. An. Mahk. kararları geriye yürümez.Bu da demektir ki iptal edilen kanun geriye etkili olarak kaldırılmadığı için o kanunun mülga etmiş olduğu kanunun ilgili maddeleri de yeniden işlerlik kazanmayacak.Ortada doldurulması gereken bir hukuki boşluk da bulunmadığına göre sadece bir uyarı biçiminde kalacak.
Old 17-10-2009, 10:24   #5
faruk2546

gerçekten çok güzel bir haber olmuş eğer bu sınav tam anlamıyla yürürlüğe girerse avukatlık gerçekten farklı bir ivme kazanacak..
Old 17-10-2009, 13:58   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan faruk2546
gerçekten çok güzel bir haber olmuş eğer bu sınav tam anlamıyla yürürlüğe girerse avukatlık gerçekten farklı bir ivme kazanacak..

Merhabalar;

Camiada ve doğallığında THS'de çokça tartışılan bir konu... THS'de 10'un üzerinde konu açılmış (Şöyle bir taradım da en son mesaj Mart 2009'da yazılmış fakat tartışmalar daha çok 2006 yılında yoğunlaşmış)

Sayın Admin de uygun görürse, bu konuda ya da yeni bir konu açarak tartışmaya "Avukatlık sınavı, mesleğe ne getirir veya bir şey getirir mi?" minvalinde devam edilebilir mi?

Saygılar...
Old 17-10-2009, 14:29   #7
mopsus

Alıntı:
Yazan Av. Enver Erkan
Sınavın geri gelmiş olduğu falan yok. An. Mahk. kararları geriye yürümez.Bu da demektir ki iptal edilen kanun geriye etkili olarak kaldırılmadığı için o kanunun mülga etmiş olduğu kanunun ilgili maddeleri de yeniden işlerlik kazanmayacak.Ortada doldurulması gereken bir hukuki boşluk da bulunmadığına göre sadece bir uyarı biçiminde kalacak.

Kanun ilga edildiği için ortada bir hukuk boşluğu yok mudur?

Ayrıca, kanunda yeni bir düzenleme yapılırsa sınav yeniden getirilebilir mi?
Old 17-10-2009, 14:48   #8
erkanaga

Ben bu sınavında avukatlıktaki var olan ve zamanla da artacak olan şişmenin önüne geçeceğini zannetmiyorum.Ama yine de yerinde bir uygulama olacağı açık.
Old 17-10-2009, 15:27   #9
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Enver Erkan
Ben bu konuda sizden farklı düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi kararının geriye yürümeyecek olması bu kanun yürürlükte iken sınavsız olarak avukat olanların sınava tabi olmayacağı anlamındadır, bundan sonra sınav olmayacağı anlamında değil. Anayasa Mahkemesi kararı yürürlüğe girdiği andan itibaren Avukatlık Kanununun sınava ilişkin maddesi tekrar canlanmış olacağından (zira onu mülga eden kanun artık yoktur), bu tarih itibariyle avukat olmak isteyenlere avukatlık sınavı uygulanacaktır.

Anayasa Hukuku uzmanı değilim, ancak kişisel yorumum bu şekilde. Eğer karar bu şekilde yorumlanmazsa o zaman zaten Anayasa Mahkemesi kararının da hiçbir anlamı kalmamış olur ki, kararların geçmişe yürümeme ilkesi anayasa mahkemesi kararlarını hükümsüz kılma amaçlı değil, kazanılmış hakları etkilememe amaçlı bir ilkedir.
Old 17-10-2009, 15:41   #10
Admin

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Camiada ve doğallığında THS'de çokça tartışılan bir konu... THS'de 10'un üzerinde konu açılmış (Şöyle bir taradım da en son mesaj Mart 2009'da yazılmış fakat tartışmalar daha çok 2006 yılında yoğunlaşmış)

Sayın Admin de uygun görürse, bu konuda ya da yeni bir konu açarak tartışmaya "Avukatlık sınavı, mesleğe ne getirir veya bir şey getirir mi?" minvalinde devam edilebilir mi?
THS'nin bazı konuları var, THS kurulduğundan beri (14 yıldır!) bıkmadan tartışıldı, halen tartışılıyor. Hukuk Fakültelerinde Devlet Üniversiteleri / Vakıf Üniversitesi ayrımı bunların birincisiyse, Avukatlık Sınavı konusu da hemen ardından ikinci sırayı alır sanıyorum.

Aslında bu konular forumda o kadar çok tartışıldı ki, söylenmedik bir ifade, irdelenmedik bir bakış açısı kalıp kalmadığından emin değilim. Konuları baştan sona okursanız artık eklenen her yorumun daha önce bir başka üye tarafından ifade edilen eski bir yorumu tekrar ettiğini ve yeni yanıt ekleyenlerin de eski yanıtları dahi okumadan aynı noktaları tekrar ve tekrar ifade ettiklerini görüyoruz.

Bu istenmeyen duruma karşın, halen yeni bir bakış açısı ileri süreceğini iddia eden üyemiz varsa varsa THS'deki mevcut konuların çoğu halen yeni yanıtlara açıktır ve bu başlıklar altında bu görüşler ileri sürülebilir ancak aynı nitelikte bir başka konu açıp, daha önce eski konularda söylenenlerin değişik üyelerimiz tarafından tekrar ifade edilmesinin çok yararlı olmayacağı inancındayım doğrusu.

Bu yoğun polemik içeren konularla ilgili bir diğer çekincem de, bu konuların özellikle BAZI arkadaşlarımızca "fazla ateşli, duygusal, hararetli, karşı görüşü küçümser tarzda" tartışılması ve THS'nin beklentisi olan "THS standartlarında saygılı ve kırıcılıktan uzak" üslubun bu konulara kolay kolay yansımaması. Dolayısıyla bu konulara sıkça forum yönetimi müdahalesi yapmak zorunda kalıyoruz ki, bu da öncelikle bizi rahatsız ediyor. Bu konu başlığının kontrollü hale getirilmesi de bu nedenledir.

Arz edilen nedenlerle THS içinde avukatlık sınavı ile ilgili ayrı bir başlık açılmasına çok sıcak bakamıyoruz. Ancak yeni bir söylemi olduğunu iddia eden her üyemiz, mevcut onlarca başlıktan birine -THS'nin forum kurallarına ve üslup beklentilerine de uygun nitelikte olmak şartıyla- her zaman görüşlerini ilave edebilir, buna bir engel yok.
Old 17-10-2009, 15:58   #11
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Admin
THS'nin bazı konuları var, THS kurulduğundan beri (14 yıldır!) bıkmadan tartışıldı, halen tartışılıyor. Hukuk Fakültelerinde Devlet Üniversiteleri / Vakıf Üniversitesi ayrımı bunların birincisiyse, Avukatlık Sınavı konusu da hemen ardından ikinci sırayı alır sanıyorum.

Aslında bu konular forumda o kadar çok tartışıldı ki, söylenmedik bir ifade, irdelenmedik bir bakış açısı kalıp kalmadığından emin değilim. Konuları baştan sona okursanız artık eklenen her yorumun daha önce bir başka üye tarafından ifade edilen eski bir yorumu tekrar ettiğini ve yeni yanıt ekleyenlerin de eski yanıtları dahi okumadan aynı noktaları tekrar ve tekrar ifade ettiklerini görüyoruz.

Bu istenmeyen duruma karşın, halen yeni bir bakış açısı ileri süreceğini iddia eden üyemiz varsa varsa THS'deki mevcut konuların çoğu halen yeni yanıtlara açıktır ve bu başlıklar altında bu görüşler ileri sürülebilir ancak aynı nitelikte bir başka konu açıp, daha önce eski konularda söylenenlerin değişik üyelerimiz tarafından tekrar ifade edilmesinin çok yararlı olmayacağı inancındayım doğrusu.

Bu yoğun polemik içeren konularla ilgili bir diğer çekincem de, bu konuların özellikle BAZI arkadaşlarımızca "fazla ateşli, duygusal, hararetli, karşı görüşü küçümser tarzda" tartışılması ve THS'nin beklentisi olan "THS standartlarında saygılı ve kırıcılıktan uzak" üslubun bu konulara kolay kolay yansımaması. Dolayısıyla bu konulara sıkça forum yönetimi müdahalesi yapmak zorunda kalıyoruz ki, bu da öncelikle bizi rahatsız ediyor. Bu konu başlığının kontrollü hale getirilmesi de bu nedenledir.

Arz edilen nedenlerle THS içinde avukatlık sınavı ile ilgili ayrı bir başlık açılmasına çok sıcak bakamıyoruz. Ancak yeni bir söylemi olduğunu iddia eden her üyemiz, mevcut onlarca başlıktan birine -THS'nin forum kurallarına ve üslup beklentilerine de uygun nitelikte olmak şartıyla- her zaman görüşlerini ilave edebilir, buna bir engel yok.

Sayın Admin,

Mesajınıza katılmamak mümkün değil...

Meşhur bir söz vardır: "Dünle beraber gitti cancağzım. Ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."Benim "Yeni konu açalım"dan kastım buydu aslında ama tartışmalara ilişkin tüm kaygılarınıza (hem de hararetli tartışmalarda taraf olmuş biri olarak) katılıyorum.

Ben sınavın ilk getirilmeye çalışıldığı yıllarda öğrenci idim ve keskin bir karşıtlık temelinde yaklaşıyordum. Bugün yine karşı ve yine keskin olmakla birlikte bakış açımda köklü bir değişiklik mevcut ve bunun en temel sebebi de öğrencilikten mesleğe geçiş aşamasında edindiğim tecrübeler oldu (bu sürecin tecrübe edinebileceğim kadar uzun olduğunu daha önce belirtmiştim ). Sonuç itibariyle eğer o yıllarda THS üyesi ve konuyu tartışanlardan olsaydım, eminim bugün söyleyeceklerimden çok çok farklı şeyler söylerdim.

Şu durumda, (kaygılarınıza katıldığımı yineleyerek) varolan konu başlıklarına düşüncelerimi ve önerilerimi ileteceğim.

İlginize ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar...
Old 17-10-2009, 23:48   #12
Av.Ömer U.L

Alıntı:
Yazan Admin
Ben bu konuda sizden farklı düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi kararının geriye yürümeyecek olması bu kanun yürürlükte iken sınavsız olarak avukat olanların sınava tabi olmayacağı anlamındadır, bundan sonra sınav olmayacağı anlamında değil. Anayasa Mahkemesi kararı yürürlüğe girdiği andan itibaren Avukatlık Kanununun sınava ilişkin maddesi tekrar canlanmış olacağından (zira onu mülga eden kanun artık yoktur), bu tarih itibariyle avukat olmak isteyenlere avukatlık sınavı uygulanacaktır.

Anayasa Hukuku uzmanı değilim, ancak kişisel yorumum bu şekilde. Eğer karar bu şekilde yorumlanmazsa o zaman zaten Anayasa Mahkemesi kararının da hiçbir anlamı kalmamış olur ki, kararların geçmişe yürümeme ilkesi anayasa mahkemesi kararlarını hükümsüz kılma amaçlı değil, kazanılmış hakları etkilememe amaçlı bir ilkedir.
Sayın admin ben size katılmıyorum.Bana göre avukatlık sınavı şu anda staj yapanları vurmaz.Çünkü Anayasa Mahkemesinin iptal kararları bildiğiniz gibi geriye yürümediği için,iptal kararıyla birlikte, iptal edilen kanunun kaldırdığı kanun kendiliğinden yürürlüğe giremez.Bu yüzden sizin dediğinizin aksine avukatlık kanununun sınavla ilgili maddesi yeniden canlanmaz.Anayasa Mahkemesi sadece meclisin sınavı kaldırma kararını kaldırdı bu durumda bir boşluk doğdu yani meclis yeniden düzenleme yapacak.
Old 18-10-2009, 22:36   #13
Emin Cihan UYSAL

Bu sınav; devletin, kendi verdiği eğitime güvenmediğinin kanıtıdır...

"Ben sana mezuniyet belgesini verdim ama hele bir gel şu sınava da gir de tam emin olayım.."dan başka bir şey değil....
Old 19-10-2009, 16:03   #14
nurdanay

Yeni Fikir

Arkadaşlar ben bu iptal kararının basında yeterince yer işgal etmediğini düşünüyorum ve aslında kararın resmi gazetede yayınlanmasından itibaren avukatlık sınavının yürürlüğe gireceği yorumuna sahip olmama rağmen bu durum yeni bir düzenleme olacağı düşüncemi pekiştiriyor. Zira aksi halde sınav nezaman nasıl olacak?, soruları kim hazırlayacak? gibi konularda birçok haber yapılırdı diye tahmin ediyorum.
Old 19-10-2009, 17:29   #15
mopsus

Sınav olacaksa bile hukuk fakültesi öğrencilerini ya da stajer avukatları etkiler mi?Zira ben fakülteyi kazandığımda sınav yoktu şimdi sınavı önüme koyarlarsa haksız bir durum olmaz mı?Kazanılmış hakkın devreye girmesi gerekmez mi?Sınav olduğunu bilsem başka bölüm tercih edebilirdim.Sınavdan çekinmiyorum ancak;önce kontenjan artırıp sonra da eğitim yetersiz diyilip üstünü de sınavı(ki kaybedeceğim yıllar olabilir) koymayı hazmedemiyorum.

Saygılar.
Old 20-10-2009, 01:21   #16
yattara06

Alıntı:
Yazan -YOL-
Sınav olacaksa bile hukuk fakültesi öğrencilerini ya da stajer avukatları etkiler mi?Zira ben fakülteyi kazandığımda sınav yoktu şimdi sınavı önüme koyarlarsa haksız bir durum olmaz mı?Kazanılmış hakkın devreye girmesi gerekmez mi?Sınav olduğunu bilsem başka bölüm tercih edebilirdim.Sınavdan çekinmiyorum ancak;önce kontenjan artırıp sonra da eğitim yetersiz diyilip üstünü de sınavı(ki kaybedeceğim yıllar olabilir) koymayı hazmedemiyorum.

Saygılar.

Bana göre hukuk fakültesi öğrencilerinin kazanılmış hakları söz konusu değil. Ancak avukatlık stajını yapmakta olanlar için uygulanmaması gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca henüz bir düzenleme yapılmamış durumda ve iptal kararına rağmen sınav uygulaması getirilmemiş haldedir. Yasama organı bir düzenleme yapana kadar bu konuda bir boşluk söz konusu olacaktır. Avukatlık sınavına karşı olan meclis çoğunluğunun da bu konuda biraz ağır davranacağı kanaatindeyim. Bana göre de tamamen gereksiz bir sınavdır ancak pekte önemsenecek bir konu değil açıkçası. Bir hukuk fakültesi mezununun bu sınavı da geçmekten korkmaması gerekir...
Old 20-10-2009, 15:54   #17
askeplion

Varsayılan bize göre de böyle

Sınavın kapsamı genişletilerek, mevcut avukatların da sınava girmesi ve branşlaşma teşkil edilmelidir. Aslında toplum bu hususa gayet açık bir halde. Kapıdan giren herkesin "siz bu tür davalara bakıyor musunuz" diye sorması karşısında artık branlaşma olmalıdır.
Vatandaş açısından bakıldığında ise; extrem konularda işin ehlini her zaman bulması mümkün olmamaktadır.
Avukatlar olarak bizlerin bu noktada birşeyler yapması çuvaldızı kendimize batırmamız gerekir. Ben hatır gönül ilişkileri ile gelir getiren banka belediye ve sair işlerin peşkeş çekilmesine isyan etmekteyim. Bu tamamen siyasal bir zeminde oluşmaktadır. Mesleğe yeni başlayacak ve ögrenci stajer arkadaşların bu hususa sahip çıkmaları aslında kendileri avantajınadır. Yaratılan piyasa şartları çok değişmiştir. Ve bu durum ülkenin her tarafında böyledir. meslegin saygınlığı ayaklar altına alınmış ve bunu koruyacak barolar birligi vesair organlar da dahil olmak üzere makam ve mevkiiler siyasi amaçla kullanılmaktadır. Birkaç yıl önce uçak kazası olmuş ve amerikan avukatlarının geleceği medyada yer almış idi. Bu ülkede herşeyin yabancısı ve hele de batılısı revaç görmektedir.
üniversiteye girerken bilseydim tercih yapmazdım diye mazeret ureten arkadaşların, avukatlığın aslında bu şekilde olduğunu bilseydim tercih etmezdim demesi gerekmektedir.
bir çoğu muğlak olan yukarıda düşüncelerimi sayın forum uyelerinin dikkatlerine saygı ile sunar gelecek fikirlere göre de içi dolacak somutlukta örnekler verebilirim.
Old 21-10-2009, 00:46   #18
yalcin3

Avukatlık mesleğine farklı bir ivme kazandırıp kazandırmayacağı sınavın usulüne bağlı olacağını düşünüyorum.Zira mülakatın çok güvenli bir sınav aşaması olduğunu düşünmüyorum.Hakimlik,savcılık sınavı haline getirilmez umarım.Yoksa daha çok haksızlığa uğrarız bu gidişle...
Old 21-10-2009, 09:39   #19
oguzhand0

Alıntı:
Yazan askeplion
Sınavın kapsamı genişletilerek, mevcut avukatların da sınava girmesi ve branşlaşma teşkil edilmelidir. Aslında toplum bu hususa gayet açık bir halde. Kapıdan giren herkesin "siz bu tür davalara bakıyor musunuz" diye sorması karşısında artık branlaşma olmalıdır.
Tamamen katılıyorum ancak sizin de bileceğiniz üzere "kazanılmış hak" müessesesi buna engeldir.
Old 21-10-2009, 11:25   #20
oguzhanseyhan

anayasa mahkemesi avukatlık sınavını kaldıran yasayı iptal etti, peki bu durumda nasıl oluyor da kanunda bir boşluk oluşuyor? sonuçta ortada bir yasa var bu yasa başka bir yasayla kaldırılıyor, anayasa mahkemeside bu yasayı iptal ediyor, sonuç olarak ilk yasa tekrar hayat bulmuş olmuyor mu ? anayasa mahkemesi kanundaki bir maddeyi mülga eden başka bir maddeyi değilde kanundaki herhangi bir maddeyi iptal etmiş olsaydı kanunda bir boşluk oluşurdu fakat bizi ilgilendiren bu son durum değil. anayasa kitaplarını biraz karıştırdım fakat bu durumla ilgili hiçbirşeye rastlamadım sadece anayasa mahkemesi kararlarının geriye yürümeyeceği kuralı var ancak bu ilkeden hareketle bir yorum yapabiliriz diye düşünüyorum?
Old 21-10-2009, 16:36   #21
E.Polat

Alıntı:
Yazan oguzhanseyhan
anayasa mahkemesi avukatlık sınavını kaldıran yasayı iptal etti, peki bu durumda nasıl oluyor da kanunda bir boşluk oluşuyor? sonuçta ortada bir yasa var bu yasa başka bir yasayla kaldırılıyor, anayasa mahkemeside bu yasayı iptal ediyor, sonuç olarak ilk yasa tekrar hayat bulmuş olmuyor mu ? anayasa mahkemesi kanundaki bir maddeyi mülga eden başka bir maddeyi değilde kanundaki herhangi bir maddeyi iptal etmiş olsaydı kanunda bir boşluk oluşurdu fakat bizi ilgilendiren bu son durum değil. anayasa kitaplarını biraz karıştırdım fakat bu durumla ilgili hiçbirşeye rastlamadım sadece anayasa mahkemesi kararlarının geriye yürümeyeceği kuralı var ancak bu ilkeden hareketle bir yorum yapabiliriz diye düşünüyorum?

Bu benim de kafama takıldı.Bildiğim kadarı ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararının gerekçesi ile birlikte yayınlanması tarihi itibari ile eski düzenleme geçerli olur diye biliyorum. Bende araştırdım bu konuda öğretide bu görüşü destekleyenler olduğu gibi, yasal boşluk oluşacağını yeni düzenleme yapılması gerektiğini savunanlarda var. Uygulama nasıl bilmiyorum. İptal kararında yürütmenin durdurulması kararı verilmediği içinde; sınavın avukatlık stajı yapanları etkilemeyeceğini düşünüyorum.
Old 22-10-2009, 19:28   #22
burakhukuk_06

Varsayılan Hukuk öğrencisi için avukatlık

Merhabalar , Ben şuan Hukuk Fakültesi öğrencisiyim.Avukat meslektaşlara saygım sonsuz ve onlara terbiyesizlik etmek istemem fakat hukuk öğrencilerinin büyük bir kısmı avukatlık mesleğini önemli görmemek ve kendilerine avukatlık hedefi yerine hakim,savcı mesleklerini hedef görmeleri bir gerçektir.Ben sizler kadar tecrübeye sahip değilim fakat bence avukatlık sınavının olması çok doğru bir karardır.böylece avukatlık mesleğinin öğrenciler açısından önem ve değeri artmaktadır. Saygılarımla...
Old 23-10-2009, 21:06   #23
holiganist

Bence bu hükmün iptaliyle ortaya bir boşluk çıkmıştır. Bazı üyeler hükmün iptaliyle eski kanun hükmünün yeniden işlerlik kazandığını dile getirmiş oysa ki Anayasa Mahkemesi iptal kararlarıyla ilgili negatif yasama yasağı vardır ve yasağı kaldırarak yasama organına düzenleme yapılacak bir boşluk bırakmıştır. Böyle yorumlanması gerektiği kanaatindeyim.
Old 24-10-2009, 10:12   #24
üye30519

Avukatlık sınavı gelsin diyoruz ama bence bu sınav sadece yuvarlakları doldurmaktan ibaret olmamalı.

Amerikada sınav bir çok eyaletlerde 2 güne yayılıyor. Hatta bazı eyatlerlerde 3 güne yayılıyor günde 7'şer saatten toplam 21 saat boyunca çabalıyorsunuz. Ve sınavın çok çeşitli aşamaları var. Arizona'da sınavın ilk günü yazılı soruları cevaplıyorsunuz. İkinci gün ise 200 adet test sorusunu 6 saatte cevaplamanız gerekiyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bar_examination
http://en.wikipedia.org/wiki/Arizona_bar_exam
Old 02-11-2009, 19:07   #25
g:)

Anayasa Mahkemesinin iptal kararları geriye yürümediği için, iptal kararıyla birlikte iptal edilen kanunun kaldırdığı kanun kendiliğinden yürürlüğe giremez. Anayasa mahkemesinin iptal kararını bir idare mahkemesinin iptal kararından ayıran önemli bir özelliktir bu. bu durumda anayasa mahkemesinin bu kararı ile avukatlık sınavının uygulamaya geçeceğini düşünmüyorum.
Old 14-11-2009, 23:30   #26
Franz Kafka

Anayasa Mahkemesi'nin kararının geriye yürümemesi demek kanununun yürürlükte kaldığı zamanda uygulanmış olduğu müesseselerin korunması anlamını taşır kanımca.Zira bu durumda avukat olanlar tekrar sınava alınmazlar.Ama Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından sonra avukat olmak isteyenler elbette eski kanuna göre sınava alınacaktır.Ortada bir hukuk boşluğunun oluşması demek Anayasa Mahkemesi'nin kararlarıın bir işe yaramaması sonuçlarını yaratır. Zira olmamasını istediğiniz bir kanun ile ilgili anayasaya aykırı bir kanun yaparsınız ve Anayasa Mahkemesi iptal eder.Sonuçta iptal edilen kanun ve eski kanun ortada olmaz ve istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Mesela adam öldürmeyi suç olmaktan çıkarırsınız ve anayasa mahkemesi Anayasa'ya dayanarak bunu iptal eder.İptal ettiğinde eski kanun da yürürlüğe girmeyecekse istediğiniz sonuca ulaşmış olursunuz.Bir de bu açıdan bakın.
Old 17-11-2009, 13:50   #27
Av.Erhan AKTAŞ

Varsayılan Kaynak gösterilerek yardımcı olunursa daha sağlıklı olur.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geçmişe yürümemesi demek iptal ile birlikte hukukta bir boşluk oluşacağı demek değildir. iptal edilen norm önceki bir normda değişiklik yapan bir norm ise bu halde eski norm uygulanmaya devam eder. geçmişe yürümemesi demek kazanılmış haklarla ilgili bir durumdur. mesela iptalden önce sınava girmeden avukatlık ruhsatını alanların bu durumu iptal ile birlikte ortadan kalkmayacaktır. sınavsız avukat olanlar yine avukat olmaya devam edecektir. ancak bundan sonra avukat olacakların sınava girmesi gereklidir. bunun aksi düşünce arkadaşımızın insan öldürme örneğinde dediği gibi hukuk dışı bir durumu beraberinde getirecektir ki hiçbir hukuk düzeni bunu kabul edemez.

tekrar ifade etmeliyim ki iptalin kazanılmış haklara dokunmaması için geçmişe yürümemesi kurumu kabul edilmiştir.

şayet bir yanlışlık varsa düzeltin lütfen...
Old 17-11-2009, 19:10   #28
Av.Ömer U.L

Bu konu hakkında kesin bir görüşü olan yok mu acaba.Ben de dahil her kafadan bir ses çıkıyor.Ama biri çıkıpta arkadaş bu konuyu ben net bir şekilde öğrendim böyle böyle olacak demiyor.Ben kendimce bu konuyu araştırdım ve yukarıya da yazdım.Benim görüşüm yukarıda yazdığım gibi.Bildiğiniz gibi hukukta tek bir doğru vardır.Ancak bu kadar hukukçu tek bir doğruyu hala bulamadık.Daha önce bu sınava karşıydım ama buradan anladığım kadarı ile şu anda avukatlık yapanlara da bence bu sınav getirilmeli.
Old 11-01-2010, 00:30   #30
üye8892

Heyet, Kanun'un, ''avukatlık stajının ardından mesleğe başlayabilmek için getirilen sınav şartını yürürlükten kaldıran'' 1, Kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğini öngören 2 ve Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu'nun yürüteceğini öngören 3. maddesini iptal etti.

Any. Mahkemesi nin bu hükmü ile sınav getiren kanun hükmü geçerliliğini koruyacaktır.çünkü yeni kanun kesinleşmeden iptal edildiğine göre onun yürürlükten kaldırmaya çalıştığı daha önce zaten yürülüğe girerek kesinleşen madde canlılığını koruyacaktır.yani Avukatlık sınavı yürürlükte olmaya devam edecek.zaten benim de temennim bu yönde.saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi