Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevsizlik kararı üzerine yapılacak işlem

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2007, 16:27   #1
Av.Barış

Mesaj Görevsizlik kararı üzerine yapılacak işlem

merhaba arkadaşlar.Bugün ağır ceza mahkemesinde 466 sy kanun uyarınca tazminat istemli davada mahkeme yargıtay kararı doğrultusunda dosyada görevsizllik kararı vererek istem üzerine dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi şeklinde bir karar açıkladı.sorum şu olacak;
acaba bu karar üzerine görevli ağır ceza mahkemesine nasıl başvuru yapacağım?
veya böyle bir başvuru yapmam gerekiyor mu?
cevaplarınızı bekliyorum
Old 07-03-2007, 17:20   #2
krizantem

Bildiğimiz müracaat dilekçesi ile "GÖREVSİZ " mahkemeye müracaat ile dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi isteyebilirsiniz.Dilekçeyi yazın, ağır ceza mahk. reisine havale ettirin, mahkeme kalemine verin, dosyanız yetkili ve görevli mahkemeye gelsin.Bu görevli mahkemeden size duruşma gününü bildirir çağrı pusulası gelecektir.
Old 07-03-2007, 17:58   #3
kurt

bildiğim kadarıyla cezalarda böyle bir talebe gerek yok arkadaşlar. mahkeme re' sen gönderiyor talep olmaksızın. ama 466 lar tazminat olduğu için özel uygulama yaparlarmı bilmem. ipc lerde kendileri gönderiyor ama
Old 07-03-2007, 17:59   #4
AV.SANEM

Ceza Mahkemelerinde işlemler resen yapıldığından sizin talebinize gerek olmadan da dosya görevli mahkemeye gönderilecek ve size de duruşma günü gelecektir.
Old 07-03-2007, 18:49   #5
Vedat74

Sn. Av.Barış;

Öncelikle belirteyim ki ceza mahkemeleri görevsizlik kararı üzerine dosyayı görevli mahkemeye zaten re' sen gönderiyorlar. Bu sebeple sizin bir başvuru yapmanıza normalde gerek yoktur. Ancak "istem üzerine dosyanın .... gönderilmesi" tabirini mesajınızda görünce biraz şüphelendim. Acaba konu tazminat olduğu için uygulama farklı mıdır, bilmiyorum. Belki de kamu davası olmadığından talep aranıyor olabilir. Kimse alacağını almaya zorlanamayacağından dolayı belki de talep şarttır. O sebeple bence aylarca gelir mi gelmez mi diyerek tebligatla yeni duruşma günü bekleyeceğinize, görevsizlik kararı veren mahkemeye giderek yapılması gerekenin ne olduğunu sormalısınız. Eğer gerekiyorsa dosyaya bir dilekçeyle dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesini talep edersiniz işiniz çözülür.

Benim asıl anlayamadığım ise; 466 s.y. da görevli mahkeme olarak ikametgah adresindeki ağır ceza mahkemesi gösteriliyor. Peki yasada hüküm böyleyken ağır ceza mahkemesi neden görevsizlik kararı verdi? Yoksa uygulamada bu maksatla açılan davalara farklı bir mahkeme mi bakıyor. Durumu biliyorsanız ve beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılarımla...
Old 07-03-2007, 19:53   #6
Av.Barış

beraat ettiği mahkeme istanbul xx ağır ceza mahkemesi yani eski adıyla dgm.
mahkemeler ise yargıtaydan gelen karar uyarınca dosyanın yine eski adıyla dgm yeni adıyla kendisine özel yetki verilmiş ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiği kanısındaymış.
anlayacağınız bu iş biraz uzayacak.çünkü dosyanın görevlendirilen ağır ceza mahkemeside görevsizlik kararı verip görev uyuşmazlığının ortaya çıkacağı kanaatindeyim.
böyle bir olayla hiç karşılaşmadığım için ne yapacağımı açıkçası bilemedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi