Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müşterek ve müteselsil borç ilişkisine dayanarak açılan icra takibinde feragat

Yanıt
Old 13-10-2006, 20:55   #1
DerinlikSarhoşu

Varsayılan Müşterek ve müteselsil borç ilişkisine dayanarak açılan icra takibinde feragat

Merhabalar,
Aralarındaki müşterek ve müteselsil ilişkiye dayanarak iki borçlu aleyhine icra takibi yaptım.. Biri için dosya aciz aşamasına geldi,diğer borçlununsa adresini tespit edilemedim... Ulaşamadığım borçlu için takipten feragat edip diğer borçlu için aciz belgesi talep ettim ama icra müdürlüğü "takip bir bütün olduğundan ve belki de diğer borçludan tahsil edebilecekken edilmediğinden" talebimi reddetti..
*)Tek bir borçlu içinde böyle bir takip yapılabileceğinin engellemediği,
*)Yargıtay'ın takipten feragatın haktan feragat olmadığına ilişkin kararları olduğunu,
*)davada bile müşterek ve müteselsil borç ilişkisine karşın atiye terk imkanı olduğunu ileri sürerek icra müdürlüğünün kararını şikayet ettim ama icra mahkemesi çok içi boş bir kararla talebimi reddetti..
Temyiz etmeyi düşünüyorum ama açık bir Yargıtay kararı bulamadım.. Bu konudaki bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Old 14-10-2006, 10:09   #2
halit pamuk

Merhaba,

Herhangi borçlar hukuku kitabını açın bakın, şöyle der:
Alacaklının borçlulardan biriyle anlaşmaya vararak ya da terk taraflı ibra etmesi ya da takibinden vazgeçmesi,Müteselsil borçlu hakkında hüküm doğurur,yani hükümleri subjektiftir.

Ayrıca bu konuya ilişkin temek kural şudur:

Alacaklı, alacağın tamamını tahsil edinceye kadar,müteselsil borçlulardan dilediğine başvurma yetkisine sahiptir.

başıma icra da değil de dava sırasında olmuştu, müteselsil borçlunun birinin takibinden vazgeçip, diğeri için devam ettim.Bu durum icra için haydi haydi geçerlidir,diye düşünüyorum.
Old 14-10-2006, 12:00   #3
Av.Selim Balku

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 1991/11509
K. 1992/4534
T. 9.4.1992
• FERAGAT ( İcra Takibinden )
• İCRA TAKİBİNDEN FERAGAT ( 3. Kişinin Yeniden Takip Yapması )
• İCRA TAKİBİNDEN FERAGAT ASIL HAKTAN FERAGAT DEĞİLDİR
2004/m.58
ÖZET : Bir bonoya dayanılarak yapılan takipte, alacaklı takibi geri alabilir. Takibin geri alınması esas haktan feragat anlamına gelmediğinden, söz konusu senet, ciro yoluyla devralan üçünçü kişi tarafından yeniden takibe konulabilir.
DAVA: Merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 21.10.1991 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR: 163 örnek ödeme emri tebliği üzerine, borçlu yasal süre içinde mercie verdiği itiraz dilekçesinde; takip konusu senedin hamili Ö.A. tarafından, Mersin 3. İcra Müdürlüğünün 1991/2658 sayılı dosyası ile takip yapıldığını, borcun ödendiğini, alacaklının feragatı nedeniyle bu dosyanın işlemden kaldırıldığını, aynı senede dayanılarak ikinci kez takip yapılamıyacağını ileri sürerek, takibin iptalini istemiştir.
Mersin 3. İcra Müdürlüğünün 1991/2658 sayılı dosyasının incelenmesinden; Alacaklı Ö.A. tarafından borçlu T.Ö. hakkında, 23.3.1991 tanzim ve 23.4.1991 vade tarihli 7.000.000.-TL. bedelli bonoya dayanılarak takip yapıldığı, alacaklının icra tutanağına geçirilen imzalı beyanında "takipten feragat ediyorum. Senedin tarafıma iadesini talep ederim" dediği, feragat nedeniyle dosyanın işlemden kaldırıldığı anlaşılmaktadır.
Söz konusu senet Ö.A.`nın beyaz cirosu ile lehtar H.B.`ye geçmiş, adı geçen tarafından borçlu hakkında işbu takip açılmıştır.
Esas haktan feragat beyanının açık olması gerekir. Alacaklı Ö.A. esas haktan feragat ettiğini bildirmemiştir. Takipten feragat, esas haktan feragatı tazammun etmez. Borçlu, borcun ödendiğini bir belge ile kanıtlıyamadığına göre itirazın reddine karar verilmek gerekirken kabulü isabetsizdir.
SONUÇ: Alacaklı vekilinin temyiz itirazının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenle İİK`nun 366 ve HUMK`nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 9.4.1992 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 14-10-2006, 13:19   #4
ISIL YILMAZ

T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/17091

K. 2001/18170

T. 6.11.2001

• YARGILAMA GİDERLERİNDEN FERAGAT EDİLMİŞ OLMAMASI ( İcra Takip Dosyasında Takipten Feragat Edilmesiyle )

• TAKİPTEN FERAGATİN KAPSAMI ( Yargılama Giderlerinden Feragat Anlamına Gelmemesi )

• FERAGATİN KAPSAMI ( İcra Takibinden Feragatin Yargılama Giderlerinden Feragati Kapsamaması )

1086/m.413

ÖZET :Alacaklı vekilinin icra takip dosyasında takipten feragat ettiği bu durumun haktan feragati kapsamadığı tespit edilmiştir. Bu durumda mercice yapılacak iş itirazın esası incelenerek sonucuna göre yargılama giderleri açısından bir karar vermekten ibarettir.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Borçlular vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :
KARAR : Alacaklı vekilinin icra takip dosyasında 23/05/2001 tarihinde "takipten feragat ettiği" bu durumun haktan feragati kapsamadığı tespit edilmiştir. O halde mercice yapılacak iş itirazın esası incelenerek sonucuna göre yargılama giderleri açısından bir karar vermekten ibarettir. Eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir. SONUÇ : Borçlular vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 06/11/2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi