Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırmasız el atmada davalı sorunu!

Yanıt
Old 08-01-2012, 16:19   #1
av.r.uğurlu

Varsayılan kamulaştırmasız el atmada davalı sorunu!

arkadaşlar büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki bir yol genişletme çalışması yüzünden apartmana ait olması gereken otopark ve bahçe alanı yola katılmış. apartman köşe başı bir konumda ve hem ana caddeye hem de sokağa cephesi var. cadde tarafından da sokak tarafından da işgale uğramış. bu durumda caddeden işgal edildiği alan için büyükşehir belediyesine; sokaktan ise ilçe belediyesine ayrı ayrı mı dava açmak zorundayım?
Bir de kamulaştırmasız el atılan bu alanlar için 250.000 lira civarında bir tazminat talebimiz olacak. müvekkillerimden bu meblağ üzerinden hesaplanacak harç miktarlarını almam biraz zor olacak gibi görünüyor. kısmi dava dışında bu harç bedellerini azaltmanın bir yolu var mı acaba? vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.
Old 08-01-2012, 16:26   #2
denizizm

uzlaşma yolu esas olduğuna göre öncelikle bşb ve ilçe bel e uzlaşma talebinde bulunun. gelen yanıttan sorunuzun cevabını daha net öğrenirsiniz.gelen yanıtta hangisinin alanına girdiği belli olacak bu arada prosedürü de tamamlamış olursunuz.zaten mevcut düzenleme gereği uzlaşmaya gitmek durumundasınız. harç konusunda zaten bu dava belirsiz alacak davası olarak açılacak. bu durumda miktarı olabildiği kadar az gösterirsiniz.bk dan sonra da tamamlarsınız.diye düşündüm.
Old 08-01-2012, 16:32   #3
av.r.uğurlu

uzlaşmaya gitmeden davayı açmayı düşünüyorum. çünkü uzlaşma için öngörülen 1 yıllık süreyi beklemek istemiyorum. bu sitede diğer arkadaşların paylaştığı bir yargıtay kararıyla birlikte artık uzlaşmaya gidilmeden de dava açabileceğimizi öğrenmiş olduk.
Old 08-01-2012, 16:46   #4
denizizm

kararı paylaşırsanız sevinirim zira uzlaşma zorunlu kanuni bir süreç.süre konusuna gelince süre 1 yıl değil 6 ay.http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=60720 sanırım bu linkten uzlaşmaya gidilmden dava açılacağı sonucunu çıkardınız.ben yine de mahkemelerin fikir birliğine vardığını düşünmüyorum.hangi tarafa husumet yönlendireceğiniz hususunda yine belediyeye vereceğiniz dilekçeyle netleştirebilirsiniz sanırım.olayda dava konusu aynı yer ama işlemin kim tarafından gerçekleştirildiğini bilmiyorsunuz.bu durumda iki dava açamayın kimin sorumlu olduğunu netleştirin ve ye bşb yi ya da ilçe bel i taraf gösterin.
Old 08-01-2012, 17:09   #5
av.r.uğurlu

evet sizin belirttiğiniz sayfadaki yargıtay kararında, uzlaşmak istenilmediğinin mahkeme safhasındaki beyanını mahkeme kabul etmiş ve yargıtay da bunu yerinde görmüştür. ben de bu yüzden uzlaşmaya gidilmeden dava açılabileceğini düşünüyorum.
Burada iki ayrı yol genişletilmesi sonucu iki farklı zamanda işgal var. caddeye bakan taraftan 46 metrekare sokağa bakan taraftan ise 180 metrekare farklı zamanlarda yola gitmiş . aynı yer olarak mı değerlendirilir yoksa cadde için farklı sokak için farklı mı değerlendirilir? benim bildiğim kadarıyla caddelerin kamulaştırmasını büyükşehir sokakların kamulaştırmasını ise ilçe belediyesi yapıyor ama emin de değilim açıkçası.
Old 09-01-2012, 16:35   #6
zafert

Şehir içinde genişliği 12 metrenin üzerindeki yollar Büyükşehir belediyesinin altındakiler ise ilçe belediyesinin sorumluluğundadır.Bence her ikisne karşıda davanızı açın sonuçta birisi için husumetten red kararı çıkar ve maktu vekalet ücretine hükmedilir bu davalı için. Kazanılacak kamulaştırma bedeli yanında çok bir meblağ değildir bu rakam.Bu şekilde daha garantili ve sağlam bir yol izlemiş olursunuz.

Av.Zafer TAŞPINAR-Ankara Barosu
Old 10-01-2012, 00:30   #7
av.r.uğurlu

zafer bey yardımınız için teşekkürler. yani anladığım kadarıyla tek dava içinde her iki belediyeyi de davalı göstermem en garanti yol olur diyosunuz. cadde 12 metreden daha geniş sokak ise 8 metre. yani aslında her iki belediyenin de sorumluluğu var. bu durumda hakim davaları ayırabilir mi yoksa tek dava üzerinden devam mı eder?
Old 10-01-2012, 09:28   #8
Av.A.Prc

İstanbul'da Ana cadde'ler Büyükşehir Belediyesi'nin sokaklar ise ilçe belediyesi'nin sorumluluk alanındadır. Davanızı açarken ona göre yöneltin..Eger sokağa ilişkin işlemi ilçe belediyesi yaptı ise davanızı ayrı ayrı açın kanaatimce..
Old 10-01-2012, 15:15   #9
Av. Yasin Yıldız

Bence davanızı açmadan önce 5999 ve 6111 sayılı kanunları iyi araştırın. zira bu kanunlar halen bu davalarda hayati önem taşımaktadır. uzlaşılmak istenilemdiğinin mahkeme safhasında beyan edilmesi halinde davanın devam edeceği hükmü 5999 ve 6111 sayılı kanunlar yürürlüğe girmeden önce açılmış davalar için geçerlidir. bu kanunların yürülüğe girmesinden sonraki uygulama konusunda halen bir belirsizlik söz konusudur.

davanın belirsiz alacak davası olarak açılıp açılmayacağı hususu net değildir. kanunun yorumunda bu şekilde açılmasında bir engel olmadığı çıksada ben bu davaları belirisiz alacak davası olarak açan henüz görmedim. kısmi dava açabilirisiniz.

husumeti her iki kuruma yöneltmeniz sizin lehinize olur. zira dava bir kurum lehine husumetten red edilse bile ödeyeceğiniz vekalet ücreti 1200tl civarında kalacaktır.

mesleğinizde başarılar dileğiyle.

Alıntı:
Yazan av.r.uğurlu
evet sizin belirttiğiniz sayfadaki yargıtay kararında, uzlaşmak istenilmediğinin mahkeme safhasındaki beyanını mahkeme kabul etmiş ve yargıtay da bunu yerinde görmüştür. ben de bu yüzden uzlaşmaya gidilmeden dava açılabileceğini düşünüyorum.
Burada iki ayrı yol genişletilmesi sonucu iki farklı zamanda işgal var. caddeye bakan taraftan 46 metrekare sokağa bakan taraftan ise 180 metrekare farklı zamanlarda yola gitmiş . aynı yer olarak mı değerlendirilir yoksa cadde için farklı sokak için farklı mı değerlendirilir? benim bildiğim kadarıyla caddelerin kamulaştırmasını büyükşehir sokakların kamulaştırmasını ise ilçe belediyesi yapıyor ama emin de değilim açıkçası.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi