Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka ve kızımın şahitliği?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2009, 09:40   #1
Konuk

Varsayılan nafaka ve kızımın şahitliği?

Merhabalar..
Ben eşime nafaka davası açtım.Eşimle yaşadıklarıma bizzat evli kızım şahit.Bana tanıklık etmesini istiyorum,kızımda bunu istiyor fakat kayın pederi biraz tehdit etmiş.Evinde rahat oturmak istiyorsan karışmayacaksın demiş.Mahkeme (X İlinde)' da olacak evli kızım ise (Y İlin)' de.Bu durumda karşı tarafın yalancı şahitlik yapması nedeni ile haksızlığa uğrar mıyım..Tek bir şahit yeterli ise çocuklarımdan bir diğeri şahitlik yapacak.Evli kızım şahitlik yapsa benim eşim ve kızımın kayın pederinden habersiz bunu gizli tutmak mümkünmü.Kızımın şahitliğini sadece hakim bilse diğer şahitleride dinleyip kararını o şekilde verebilirmi ..Kızıma çok ihtiyacım var ama onun huzurunu kaçırmak istemiyorum..İlginize teşekkür ederim.
Old 03-12-2009, 11:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Dava dosyanızın ispatında tanık beyanlarından yararlanabileceğiniz gibi, eşinizin kontrolsüz harcamaları ile ilgili -var ise- hakkında yapılan icra takiplerini, kullandığı ve halen ödemekte olduğu kredileri, evin kapanan su ve elektriğini veya telefonunu da delil olarak kullanabilirsiniz.

Dosya içerisine tanık ismi verdikten sonra bunu değiştiremezsiniz. Kızınızın bulunduğunuz yerdeki mahkemeye gelmesine gerek yoktur. Kendi bulunduğu ildeki aile mahkemesince konu ile ilgili bilgileri alınabilir. Ancak duruşmaya da katılabilir. Fakat gizli dinlenmesi mümkün değildir. Eşinizin, kızınızın tanıklığını bilmemesine olanak yoktur.

Tek şahit yeterli olur mu diye sormuşsunuz. Dosya kapsamına göre bazen tek şahit de yeterli olabilecektir.

Somut anlatımlarınıza göre, açtığınız davada hiç olmaz ise tek şahit dinletmek, hiç yoktan iyidir.

Diğer kızınızın şahitlik yapıp yapmama kararı kendisine aittir.

Bir avukatın doğrudan hukuki yardımını almanız yararınızadır.

Davanızın görüldüğü yer il barosuna, ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Yoksulluğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi