Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Alacağı Davası ve Yalan Tanıklık

Yanıt
Old 27-08-2008, 15:32   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan Vekalet Alacağı Davası ve Yalan Tanıklık

Herkese iyi günler diliyorum.

Müvekkilim AV.K Madde 172 gereği muvafakatımı almadan başka bir meslektaşıma vekalet verip dosyaya sunmuştur.

Bunun üzerine istifa edip ücret alacağım için dava açtım, dilekçemde 2000 YTL'ye anlaştığımızı 750 YTL peşin aldığımı 1250 YTL alacaklı olduğumu belirttim. Bununla beraber ücret sözleşmesini ve görüşme tutanaklarını dosyaya sundum.

Davalı tanığı, "kendisinin görüşme sırasında büromda olduğunu ve 500 YTL ücrete anlaştığıma ve başka bir avukatla anlaşabilirsin dediğime" dair yalan tanıklıkta bulundu.

Duruşma esnasında şikayet edilmesi doğrultusunda ihbar edilmesini talep edecektim ancak alacak davasını ne derece etkileyebileceğini o an için kestiremediğim için sadece kabul etmediğim beyanında bulundum.

İş bu aşamada şikayette bulunduğum takdirde, söz konusu alacak davasına etkisi ne olur?

Yasa da açıkça yazılı belge istendiği halde tanık beyanının alacak davasına etkisi hususunda tecrübelerinizden ve görüşlerinizden faydalanmak istiyorum.
Old 27-08-2008, 15:45   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Balku,

Yalan tanıklıktan dolayı tanık hakkında ceza davası açılırsa, hukuk mahkemesi bu davanın bekletici mesele yapılmasına hükmedebilir.Burada müvekkilin yani davalının savunmasına da dikkat etmek gerekir.Eğer davalı alacağın 500 YTL'sinden fazlasını inkar ediyorsa, ceza davasındaki yalan tanıklığa dair maddi vakıa alacak davasında önem kazanır.

Ama her halukarda gerek hukuk gerekse ceza davasında senetle ispat sınırının üzerindeki bir meblağın sözkonusu olması bakımından hukuki işlemin yine senetle (kesin delil) ispat edilmesi gerekeceğinden ve sizin de elinizde davalı yan tarafından imza edilmiş avukatlık sözleşmesi olduğundan sadece alacağın tahsilatı gecikecektir.Bu nedenle yalancı şahitlikten dolayı şikayette bulunmanız aleyhinize olabilecektir.Tabi bu durumun değerlendirmesi için dava safahıtını gözlemlemek ve hukuk hakiminin sözleşmeye ne oranda itibar ettiğine bakmak, ayrıca sözleşmeye karşı imza inkarı vb. itirazlar olup olmadığını bilmek gerekecektir.
Old 27-08-2008, 15:47   #3
TRINITY

Sayın Balku,
Tanık bildiğiniz gibi takdiri delillerden olup, yazılı belge olması durumunda dikkate alınacağını sanmıyorum. Kaldı ki tanıkla ispat sınırının üstünde bir alacak söz konusu olduğu için ve -umarım- hakim takdirini sizden yana kullanacaktır.
Saygılar...
Old 28-08-2008, 12:11   #4
hülya eren

bu davada tanık dinlenmez,sözleşmeye dayalı alacak davasında alacağın temerrüt edip etmediği tartışılabilir,tanık dinlenmesine muvafakat etmediğinizi beyan etseydiniz iyi olurdu diye düşünüyorum.eğer davada istifanın haklılığı konusunda beyanlar üzerinden tanık dinlenmişse alacak bedeli dışında diğer beyanlar gözönüğne alınır bu arada her halükarda yazılı sözleşme bulunduğundan geçersizliği ileri sürülmemişse alacağın kabulü söz konusudur.
ancak szöleşmeyi icraya koyup tahsile çalışsaydınız davalı yönünden % 40 icra inkar tazminatı ve icra vekalet ücretleride sözkonusu olurdu
sevgiyle dostlukla.
Old 30-08-2008, 20:45   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben de 1.250,00 YTL.lik alacak dosyasında (Yani tanıkla ispat sınırının üzerinde bir alacak davasında) tanığın nasıl olup da dinlendiğini anlayamadım.

Tanık dinletme isteğine karşı koymanız yeterli olurdu. Bu aşamada işinizi biraz zora sokmuş görünmekle beraber, suç duyurusunda bulunmanızın bu aşamada kaçınılmaz olduğunu (Zira tanığın ifadesine itibar edilip, hükme esas alınması durumunda bilahare hakkınızda evrakta sahtecilikten suç duyurusunda da bulunulabilir, dikkat!) , savcılık şikayetinizde yazılı belge ile kanıtladığınız üzere 2.000 YTL ye anlaştığınızı, ancak hukuk mahkemesinde şikayetli tanığın yalan tanıklıkta bulunduğunu, delilinizin de sözleşmeniz olduğunu beyanla suç duyurusunda bulunmanız ve ceza mahkemesinin mahkumiyet hükmünü, hukuk mahkemesinde özellikle bekletici mesele etmeniz, hatta bunu sizin talep etmeniz, daha doğru olur inancındayım. Bir başka seçenek de, eğer süreleri geçirmediyseniz, sizin de sözleşme içeriğinin anlaşmaya uygun olduğu ve bedelin 2.000 YTL olduğuna dair var ise imza tanığı dinletmeniz. Yine de savcılık şikayetinde bulunmanızı tercihen öneririm.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi