Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Mahkeme, Kalem ve Yargıtay

Yanıt
Old 08-02-2010, 11:52   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Mahkeme, Kalem ve Yargıtay

Değerli arkadaşlar,

Hukuki mevzuatlarda geçen "Mahkeme" kelimesi ile "Kalem" kelimesi hakkında Türkçe karşılık önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Ben;

İlk Derece Mahkemeleri için (Adli, İdari ve Askeri) : "Yargı"
Temyiz için : "Yargıtay" "Danıştay"
İstinaf mahkemeleri için : "Üst Yargı"
Kalem için : Halen kullanıldığı gibi "Yazı İşleri"

Kullanılabilir diye düşünüyorum.

Sizler ne önerirsiniz?
Old 27-02-2010, 13:31   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Kalem, sözlükte ilk anlamından sonra gelmek üzere şöyle tanımlanıyor: "Resmi kuruluşlarda yazı işlerinin görüldüğü yer."

Mahkeme ise şöyle tanımlanıyor: "Bir yargıç ya da kimi zaman savcı ve yargıçlardan oIuşan bir kurulun, yargı görevini yerine getirdikleri yargı yeri."

Bu çerçevede Av. Mehmet Saim Dikici'nin yargı ve yazı işleri sözcüklerinin kullanılması yönündeki önerisini ben de destekliyorum.

Uygulayalım: yargı salonu, yargı kararı, aile yargısı yargıcı, yargı örgütü gibi... Bence çok daha anlamlı bir kullanım oluşturuyor.

Yargıtay, Danıştay, Sayıştay zaten kanımca çok iyi düşünülmüş ve tutmuş önerilerdir. İstinaf konusunda ise istinaf mahkemelerinin Yargıtay'dan farklı olarak salt dosya incelemesi yapmaması ve bölgesel nitelikte birden çok eş düzeyde kurulması bakımından farklı önerilerin ileri sürülmesi olanaklıdır. Ben buna ilk olarak yeniden yargılama demiştim ama Av.Mehmet Saim Dikici'nin üst yargı önerisi bana daha mantıklı geldi. Üst yargı sözü daha kapsayıcı ve tek olan Yargıtay'dan kendini ayırıcı bir işlev taşıyor. Mahkeme için yargı sözcüğünü kullanırsak birden çok kurulan ama daha üst nitelik taşıyan yargı yerlerine üst yargı demek bana göre çok iyi bir öneri olarak kabul edilecektir.

Saygılarımla
Old 02-03-2010, 13:42   #3
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
İstinaf mahkemeleri için : "Üst Yargı"

Ama Yargıtay'da Üst Yargı. İstinaf üstte değil, ortada.
Old 02-03-2010, 13:56   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Ama Yargıtay'da Üst Yargı. İstinaf üstte değil, ortada.

Yargı >ilk derece< mahkemesi olunca, İstinaf mahkemesi hemen onun üstünde yani <Üst Yargı> olabilir, Yargıtay ise en üstte, adıyla mütenasip. (Diye düşündüm)
Old 02-03-2010, 14:01   #5
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Yargı >ilk derece< mahkemesi olunca, İstinaf mahkemesi hemen onun üstünde yani <Üst Yargı> olabilir, Yargıtay ise en üstte, adıyla mütenasip. (Diye düşündüm)

Düşünemedim, çok haklısın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi