Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yoksulluk nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 31-07-2017, 15:51   #1
184246

Varsayılan yoksulluk nafakası

iyi günler
2011 de anlaşmalı boşandık ... 2014 yılında velayeti bende olan oğlum için nafaka yükseltme davası açmıştım .. nafaka yükseldi .. hem benim dosyam hemde oğlumun dosyası tek dosyadaydı .. o sebepten dolayı sanırım 2014 yılından bu tarafa yoksulluk nafakamı alamıyorum ...
bunun için yeni bir icra takibi başlatıp alacağımı geriye dönük şekilde alabilir miyim ..
Old 31-07-2017, 17:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Şimdiye kadar hem iştirak ( artıştan önceki ve arttıktan sonra)hem de yoksulluk nafakası için bir icra takibi yapmamışsanız,birikmiş nafakalarınız için icra takibi yapabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 01-08-2017, 11:09   #3
Konuk

icra takibi başlatmıştım lakin oğlumun ve benim dosyam birleşmişti ilk başta .. daha sonra oğlumun iştirak nafakasını artırınca benim yoksulluk nafakam ödenmemeye başlandı .. ancak dosya hali hazırda açık ... ben yeni bir icra takibi başlatmak istiyorum alacağıma karşılık .. bu mümkün mü
teşekkür ederim ... çok yardımcı oluyorsunuz
Old 01-08-2017, 14:20   #4
Av. Can DOĞANEL

Yoksulluk nafakası alacağınız ilama bağlı olduğundan her zaman (geriye doğru 10 yıldan öncesi zamanaşımına uğrar) takibe konulabilir. Anladığım kadarı ile bir takip dosyanız varken oğlunuz adına olan nafaka artınca para değişen dosya numarasına gelmeye başlamış. Mevcutta zaten bir dosyanız olduğundan (ilk dosya) bu dosya üzerinden de işlemlere devam edebilirsiniz. Sanırım eski eşinizin maaşından kesilerek para gönderiliyordu ve bu karışıklık nedeniyle oğlunuzun yeni dosyasına gönderilip, size ait devam eden eski dosyaya para gönderilmedi.

Maaştan gelen kesintilerde nafaka alacakları yönünden 1/4'lük haczedilmezlik sınırı uygulanmaz. Oğlunuzun dava sırasında birikmiş nafaka farkları (bitmediyse), yeni aylık nafakası ve sizin aylık nafakanız ve 2014'ten bu yana birikmiş nafaka olmak üzere 4 kalem için kesinti yapılmalıdır.

Dosyanızın açık olduğunu belirttiğiniz icra dairesine giderek birikmiş alacağınızı hesaplatarak eşinizin maaşının ve varsa diğer taşınır taşınmaz mallarının haczini talep edebilirsiniz. Tüm bu hususların profesyonel olarak takibi menfaatinizedir. Maddi durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer Barosuna adli yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.
Old 02-08-2017, 08:35   #5
Konuk

Alıntı:
Mevcutta zaten bir dosyanız olduğundan (ilk dosya) bu dosya üzerinden de işlemlere devam edebilirsiniz. Sanırım eski eşinizin maaşından kesilerek para gönderiliyordu ve bu karışıklık nedeniyle oğlunuzun yeni dosyasına gönderilip, size ait devam eden eski dosyaya para gönderilmedi.

aynen bu şekilde oldu .. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi