Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bedaşa karşı açılacak menfi tespit davasında görevli mahkeme

Yanıt
Old 13-01-2009, 14:47   #1
av.necla

Varsayılan Bedaşa karşı açılacak menfi tespit davasında görevli mahkeme

Merhaba arkadaşlar..Borçlu işyeri olup Bedaşın kaçak elektrik kullanımından ötürü verdiği para cezası çok yüksek olup, meni tespit davası açmayı düşünüyoruz. Burada abone şahıs değil işyeri olduğundan görev alanı olarak tüketici mahkemesi değildir diye düşünüyorum. Ancak Bedaşın hukuksal yapısı dikkate alındığında uygulamada asliye hukuk ve asliye ticaret mahkemesinden hangisi nde davalar açılıyor.
Old 14-01-2009, 13:04   #2
günseligonca

kullanıcı şahıs değil de şirket ise bu durumda tüketici mahkemeleri değil, duruma göre asliye ticaret ya da sulh hukuk mahkemeleri görevli oluyor. Eğer işyeri diye bahsettiğiniz kurum tüzel kişiliğe sahipse bence genel mahkemede dava açmalısınız. Ancak tüzel kişiliğe sahip değilse mesela adi şirketse bu durumda tüketici mahkemesine gidebilirsiniz diye düşünüyorum.
Bu konuda daha önceden araştırma da yaptım. Zaten 4077' de tüketici kavramının tanımına bakarsanız orada bir mal veya hizmeti ticari olmayan amaçlarla alandır, der. Tüzel kişi tacirlerin de yaptıkları her işlem ticari işlem sayılır.
Kolay gelsin.
Old 14-01-2009, 16:05   #3
av.necla

Teşekkür ederim.Borçlu müvekkil limited şirket.Asliye Ticaret Mahkemesi dediğiniz gibi.aldıkları mal ve hizmet ticari amaçlı haklısınız. Menfi tespit davasında 4 trilyonluk bir ceza çıkarılmış bize. Nisbi harca tabi olan bu meblağa karşılk düşen harcın tamamının yatırlması zorunluluğu varmı..Yoksa şekli bi meblağ gösterip sonradan tespit edilen meblağı ıslahla tamalayabilmek imkanını kullanabilirmiyiz.
Old 14-01-2009, 16:07   #4
günseligonca

fazlaya dair haklarınızı saklı tutmak kaydı ile baştan bir miktar için kısmi dava açılabilir.Bilirkişi raporu geldikten sonra alacak miktarınız tespit edilirse davayı ıslah eder ya da ek dava açma yoluna gidersiniz.
Old 14-01-2009, 19:54   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.necla
Merhaba arkadaşlar..Borçlu işyeri olup Bedaşın kaçak elektrik kullanımından ötürü verdiği para cezası çok yüksek olup, meni tespit davası açmayı düşünüyoruz. Burada abone şahıs değil işyeri olduğundan görev alanı olarak tüketici mahkemesi değildir diye düşünüyorum. Ancak Bedaşın hukuksal yapısı dikkate alındığında uygulamada asliye hukuk ve asliye ticaret mahkemesinden hangisi nde davalar açılıyor.

1- Çekişme haksız fiilden kaynaklandığı için, görevli mahkeme genel mahkemelerdir. Yani borçlunun tüzel kişi veya özel kişi olmasının önemi bulunmamaktadır.

2- Davayı asliye ticaret mahkemesinde açmalısınız. Bedaş'ın hukuki yapısı ile birlikte müvekkilinizin de tacir olmasının önemi bulunmaktadır.

3- Sanırım ortada bir icra takibi yoktur. Size borç olarak çıkarılan rakam bellidir. O nedenle harcı tam olarak yatırmak zorundasınız. Eksik yatırırsanız ve sonradan anlaşılırsa, mahkeme eksik harcı tamamlamanız için size süre tanıyacaktır. Bu sürede tamamlamazsanız, davanız red olur.
Old 14-01-2009, 21:26   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Kaçak kullanımda (Abone olsun, olmasın, abonelik türü mesken olsun,olmasın) dava değerine göre genel mahkemeler.

Meskenlerde miktara bakılmaksızın Tüketici Mahkemesi.(Tüketici Mhk. yoksa Tüketici Mhk.sıfatıyla AHM)

İşyerlerinde miktara göre, SHM veya AHM.

Saygılarımla...
Old 14-01-2009, 23:57   #7
av.necla

Teşekkür ederim arkadaşlar..Asliye ticaret mahkemesinde açılacağına kesin kani oldum.Borçlu olduğumuz miktarı da meslekaşımın belirttiği gibi mahkemenin süre vermesini bekleyerek düşük miktarda tutacağım..harç meblağı çok yüksek çıkıyor.İyi geceler ve başarılar diliyorum..
Old 15-01-2009, 11:13   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Meskenlerde miktara bakılmaksızın Tüketici Mahkemesi.(Tüketici Mhk. yoksa Tüketici Mhk.sıfatıyla AHM)

Neden? İhtilaf haksız fiilden kaynaklı; akdi ilişkiden değil.
Old 15-01-2009, 11:19   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.necla
.Borçlu olduğumuz miktarı da meslekaşımın belirttiği gibi mahkemenin süre vermesini bekleyerek düşük miktarda tutacağım..

Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ben birçok forumda harcın tamamının yatırılmasını savundum. Sizin nasıl dava dilekçesi yazacağınızı bilemem. 4 trilyonluk ceza için, 10.000 TL lik dava değeri gösterirseniz, kafa karışıklığına yol açmaz mı? Açacağınız dava menfi tespit davasıdır. Yani dilekçenizde "Davalıya 10.000 TL lik borcumuzun olmadığına karar verilsin" derseniz, mahkeme nasıl karar verecek?
Old 15-01-2009, 15:55   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Neden? İhtilaf haksız fiilden kaynaklı; akdi ilişkiden değil.

6 numaralı mesajım bir bütündür, bölünemez

Tamamını okuyunuz.

(Birinci cümlede kaçak kullanım söz konusu ise ... mesken olsun-olmasın şeklinde devam eden)

Saygılarımla...
Old 15-01-2009, 17:39   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
6 numaralı mesajım bir bütündür, bölünemez

Tamamını okuyunuz.

(Birinci cümlede kaçak kullanım söz konusu ise ... mesken olsun-olmasın şeklinde devam eden)

Saygılarımla...

Haklısınız. Ben ihtilaf konusunda yazdığınızı düşünmüştüm. Siz yetinmemiş, genel bilgi de vermişsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi