Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahsil edilmiş vekalet ücretinin, yeni tarifeye göre yeniden talep edilmesi

Yanıt
Old 21-04-2010, 15:07   #1
Av.Özlem Ay Bilgin

Varsayılan Tahsil edilmiş vekalet ücretinin, yeni tarifeye göre yeniden talep edilmesi

Herkese iyi çalışmalar,
3 sene önce müdafisi olduğum bir sanık hakkında mahkumiyet kararı ile birlikte karşı taraf olan kurum vekili lehine vekalet ücretine de hükmediliyor,kararı temyiz etmemiz üzerine dosya Yargıtay'a gidiyor. Bu arada müdafisi olduğum sanık, karşı tarafın avukatına vekalet ücretinin tamamını ödüyor, buna dair kartvizitin arkasına vekilin imzası da alınıyor.
Dosya, Yargıtay'dan hükmün açıklanmasının geri bırakılması ile ilgili değerlendirilmek üzere bozularak dönüyor ve mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veriyor, tabii mahkumiyet olduğu için kararda karşı taraf lehine yeni tarifeye göre tekrar vekalet ücretine hükmediliyor.
Kısa bir süre sonra kurum vekili, vekalet ücretinin yeni tarifeye göre ödenmesi hususunda bir ihtar mektubu gönderiyor. Bunun üzerine müvekkil daha önce ödeme yaptığına dair kartvizit ile görüşmeye gidiyor, bu durum karşısında kurum avukatı ödenen meblağ ile yeni tarife arasındaki farkı talep ediyor, müvekkil de üç sene önce ödenen vekalet ücretinin faizi ile kendisine iade edilmesi halinde yeni tarife üzerinde ödeme yapacağı yönünde beyanda bulunuyor. Kurum vekili ise, 10 gün içinde bu ücret ödenmezse takibe koyacağını bildiriyor.
1. Soru: Kurum vekilinin bu tutumu Avukatlık Kanunu'na göre disiplin suçu oluşturmaz mı?
2. Soru: Kurum vekilinin yeni tarifeye göre, vekalet ücretini takibe koyması halinde, eldeki (makbuz niteliğinde sayılabilecek) kartvizite göre itiraz etmesi halinde itirazının sonucu ne olabilir?
Herkese şimdiden çok teşekkürler...
Old 21-04-2010, 16:38   #2
ATARAS

Değerli Meslektaşım,

Karşı taraf vekilinin, kesinleşmemiş bir ilamda yazılı vekalet ücretini talep ve tahsil etmemesi gerekirdi. Buna rağmen ödeme yapılmış. Bozma sonucunda yeni karar verilince, karar tarihinde yürülükte olan tarifeye göre ücret takdir edilir. Sizden, sadece aradaki farkı talep edebilir. Bunu yapması için kararın kesinleşmesi gerekir. Tamamını isterse, eldeki belgeye dayanarak kısmi itirazda bulunabilirsiniz. Kesinleşmeden tahsil ettiği vekalet ücretinin faizini, ayrı bir takip yada davada geri isteyebilirsiniz diye düşünüyorum... iyi çalışmalar.
Old 21-04-2010, 22:05   #3
Çaba

Şunu belirtmekte fayda görüyorum.Kurum Avukatları vekalet ücretini elden alamazlar, bağlı oldukları kurumun veznesine para yatırılır karşılığında resmi bir makbuz yani vezne alındısı alınır.İcradan dahi tahsil ettiği parayı avukatın aynı gün yada en geç ertesi gün mesai bitimine kadar vezneye yatırması gerekir.Aksi takdirde amme alacaklarına uygulanan oranda günlük faizi ile birlikte yatırmak zorundadırlar.Şikayet konusu yapılabilir, disiplin cezası alabilir.Vek. ücretinin tamamını istediğine göre müvekkiliniz tarafından ödenen parayı vezneye yatırmadığını düşünüyorum.Zimmet yada görevi kötüye kullanma dahi düşünülebilir.Kurum avukatları vek. ücretini doğrudan alamazlar, paranın tamamı kendilerine ait değildir.Tevziata tabi tutulur kendilerine düşen kısmı belirlenir ve hesabına yatar ancak onu alabilirler.
Old 26-04-2010, 14:37   #4
Av.Özlem Ay Bilgin

Zaman ayırıp, cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim. Şu hususu açaklığa kavuşturmak istiyorum, kurum vekili diye bahsettiğim meslektaşımız, Tedaş'ın sözleşmeli avukatı, ödemeleri kuruma bildirip bildirmediğini bilmiyorum, ama ücreti müvekkilden elden almış ve pek çok borçludan da aynı şekilde tahsil ettiğini biliyoruz. Kurum vekillerinin çoğu, karar kesinleşmeden vekalet ücretini takibe koyuyorlar. Ayrıca, karar tarihi itibariyle geçerli olan tarifeye göre ödenen vekalet ücretinin, yeni tarefeye göre aradaki fark miktarınca talep edilmesi yasal mı acaba?
Müvekkil, ödeme yaptığı tarihteki karara göre, vekalet ücretinin tamamını ödemiş görünüyor, kartvizitin arkasına ibra kelimesini de geçirseydi, şimdi hiçbir şey talep edilemeyecekti.
Takibe girilmesi durumunda, sadece kısmi itirazda mı bulunabileceğiz, yoksa o tarih itibariyle borcumuz kalmadığından, bizden talep edilen ücret haksızdır diyebilir miyiz?
Old 26-04-2010, 14:48   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ezo
Zaman ayırıp, cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim. Şu hususu açaklığa kavuşturmak istiyorum, kurum vekili diye bahsettiğim meslektaşımız, Tedaş'ın sözleşmeli avukatı, ödemeleri kuruma bildirip bildirmediğini bilmiyorum, ama ücreti müvekkilden elden almış ve pek çok borçludan da aynı şekilde tahsil ettiğini biliyoruz. Kurum vekillerinin çoğu, karar kesinleşmeden vekalet ücretini takibe koyuyorlar. Ayrıca, karar tarihi itibariyle geçerli olan tarifeye göre ödenen vekalet ücretinin, yeni tarefeye göre aradaki fark miktarınca talep edilmesi yasal mı acaba?
Müvekkil, ödeme yaptığı tarihteki karara göre, vekalet ücretinin tamamını ödemiş görünüyor, kartvizitin arkasına ibra kelimesini de geçirseydi, şimdi hiçbir şey talep edilemeyecekti.
Takibe girilmesi durumunda, sadece kısmi itirazda mı bulunabileceğiz, yoksa o tarih itibariyle borcumuz kalmadığından, bizden talep edilen ücret haksızdır diyebilir miyiz?

Kartvizitte tam olarak ne yazmaktadır.
Old 27-04-2010, 14:38   #6
av. cafer özkan

Bir ilamın kesinleşmeden infazı mümkün değil ise ilamda yazılı avukatlık ücreti de kesinleşmeden talep edilemez. Ceza ilamları kesinleşmeden infaz edilemeyen ilamlardır. Kesinleşmeyen ilamın avukatlık ücreti nasıl talep edildi, merak ediyorum...
Old 27-04-2010, 15:26   #7
Av.Özlem Ay Bilgin

Sayın Ergin,
Kartvizit şu an elimde değil, ama hatırladığım kadarıyla Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2007/.... sayılı dosyasındaki vekalet ücreti .....TL alındı, şeklinde bir ibare yer alıyordu.
Ceza ilamı kesinleşmeden ilamı ve dolayısıyla vekalet ücretinin talep edilmesi mümkün değil, ama bir kısım Tedaş vekilleri bunu yapmaya devam ediyor. Daha da kötüsü tahsil ettikleri halde, bozma üzerine verilen hükümdeki yeni tarifeye göre olan vekalet ücreti ile aradaki farkı da talep ediyorlar. Yani meslek etiğine aykırılık üzerine aykırılık yapılıyor. Bence bu bir disiplin cezası gerektirir.
Old 27-04-2010, 15:48   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ezo
Sayın Ergin,
Kartvizit şu an elimde değil, ama hatırladığım kadarıyla Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2007/.... sayılı dosyasındaki vekalet ücreti .....TL alındı, şeklinde bir ibare yer alıyordu.
.

Bu şekildeyse, bana göre ibraname yerine geçer.
Old 27-04-2010, 15:53   #9
Av.Özlem Ay Bilgin

Sayın Ergin,
Cevabınız için teşekkürler, ben de öyle olması gerektiğini düşünüyor ve temmenni ediyordum. Takibe girilir de, itiraz edersek haklı çıkacağımızı umuyorum. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi