Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir koydurmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2012, 18:06   #1
Konuk

Varsayılan tedbir koydurmak

29 yıllık evliyim,eşim tarafından hergün şiddete,hakarete,ihanete maruz kaldım,fakat utancımdan hiç karakola yada adli tıbba gitmedim. Eşimin üstüne 1 ev 1 arsa kayıtlı.. fakat ev banka ipotekli,arsa 2002 yılından önce alındı.ben biriktirdiğim paralarla alınmış arsa ve çocuklarımla oturduğum ev için tedbir koydurmak istiyorum.2000 yılında alınan arsa için tedbir koydurabilir yada hak isteyebilirmiyim?ev için tedbir de ikametkah tüm çocuklarımın ikametkağımı yoksa sadece benim ikametkah adresimmi gerekli? tşk.
Old 22-03-2012, 20:26   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuklarınızla oturduğunuz ev aynı zamanda aile konutu anladığım kadarı ile bu durumda, aile mahkemesinden taşınmazın aile konutu olduğunun tespiti ile tapu kaydı üzerine aile konutu şerhi koydurulmasını talep edebilirsiniz. Eskiden dava açılmasına gerek olmadan muhtardan alınacak ikametgah ve evlilik kaydı ile tapuya müracaat şeterli ide ancak artık aile konutu şerhi için dava açmanız gerekecek.

Yine eşinizin üzerine kayıtlı bu ev ve arsa üzerinde eşinizin tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını da dava ve talep edebilirsiniz. İlgili kanun maddesi aşağıdadır. Bu dava için evde kimin oturduğunun ikametgahın veya aile konutu olup olmamasının önemi yoktur. Eşinizin kötüniyetli tasarruflarını engelleyebilirsiniz.Taşınmazları onayınız olmadan satamaz vs..
Alıntı:
Tasarruf yetkisinin sınırlanması

MADDE 199.- Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, re'sen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.

Yukarıdakileri boşanma davası açmadan tedbir mahiyetinde yapabilirsiniz.

Evin ipotekli olmasına rıza gösterdiğinizi anlıyorum; eğer böyle değilse, rızanız yoksa ve yeni öğrenmişseniz, ev aile konutu ise, ipoteğin kaldırılmasını da dava etmeniz mümkündür.

2002 yılı öncesi alınan arsadan hak talep edebilmeniz için, öncelikle boşanma davası açmanız ve boşanma kararının kesinleşmesi gerekir. kesinleşmeden sonra "değer artış payı" alacağına ilişkin dava açmanız mümkündür. Bu davada eğer 2002 yılı öncesi çalışmıyorsanız MUTLAKA yaptığınız katkıyı SOMUT olarak ispatlamak zorundasınız. Katkı yaptığınız para ve kaynağı ispatlanmalıdır. Her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Ev 2002 yılı sonrası alınmışsa tasfiye payı alacağınız mevcuttur. Öncesi alınmış ise katkınızı ispat etmek zorundasınız.

Boşanma davası açacaksanız, bu dava içinde tedbir- yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız vardır. Buradaki maddi tazminat yukarıda sorduğunuz mal rejimi tasfiyesinden kaynaklanmaz. Boşanma ile mevcut ve beklenen menfatleriniz zarar göreceği için verilir. Manevi tazminat için kişilik haklarınızın saldırıya uğraması gerekir (hakaret, darp, aldatıLma, sövme vs..).

Yine dava içinde evden ve ev eşyalarından dava sonuçlanıncaya kadar sizin ve çocuklarınızın yararlanmasına ilişkin karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Haklarınız oldukça fazladır, tek başınıza bu hukuki yolları kullanmanız ise sizi hak kaybına sürükler. Davalarınızı MUTLAKA bir avukatla açıp takip ediniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi