Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada ziynetin ev yapımı için kullanılması halinde geri istenilebilirliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2012, 20:20   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada ziynetin ev yapımı için kullanılması halinde geri istenilebilirliği

merhaba.
eşimden boşanmak istiyorum.önceki tartışmalarımızda anlaşmalı boşanmaya falan uzlaşmaya çalışıyorduk fakat vazgeçiyorduk.Ama artık caymayı düşünmüyorum ve dilekçeler vs. araştırmaya başlayınca eşim baya sinirlendi,öyleki;anlaşmalı boşanmadan falan umudumu kesmem gerekecek kadar sanırım.adli yardım barosundan avukat talebinde bulunmak istiyorum ama buna gerek kalmadan da halledebilirsem bir an önce olsun bitsin istiyorum.bir çocuk annesiyim ve birde altı aylık hamileyim.çocuklarımın velayeti istirak nafakası bunları talep edip almak istiyorum inş. eşim zaten eve çok erken gelen bir insan değildir yani onu özgürlüğüne bırakıp oturmakta olduğumuz evde kalmaya devam etmek istiyorum çocuklarımla birlikte. evimiz aile apartmanı yani eşimin ailesinden oluşan bir dairede oturuyorum ama evin resmi işlemlerde göründüğünü sanmıyorum.evlenince iki yıl kadar kayınvalidemlerle kaldık iki sonra kendi çabalarımzla ve mihir olarak alınan ziynet eşyalarını bozdurarark evimizi yaptk.ben bu evde kalmaya devam etmek istiyorum ve dava dilekçemde bu ziynet eşyalarımıda isteyip idteyemiyeceğimi öğrenmek istiyorum.bu şekilde isteyemiyorsam manevi tazminat,yoksulluk yada başka herhangi bir nafaka şeklinde geri almam mümkünmü.bu davayı anlaşmalı olarakmı,şiddetli geçimsizlikmi,evlilik birliğinin sarsılması olarakmı açabilirim öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkürler..
Old 19-03-2012, 20:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Açılacak boşanma davasında eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu oludğunu ispatlamak zaruretiniz vardır.

Davanın içinde, çocuğnuuzn velayeti, onun ve kendiniz için nafaka talepleri ve ayrıca maddi ve manevi tazminat isteklerinde bulunabilirsiniz.

Boşanmanın eki niteliğindeki bu taleplerden ayrı olarak, ziynet eşyalarınızla ilgili olarak, ziyentlerin bozdurularak evin yapımında kullanıydığını kanıtlamanız halinde, boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ile değer artış payı alacağı olarak bu ziynet eşyaları bedelini ve tasfiye payı alacağınızı talep ve dava edebilirsiniz.

Ancak tüm bu işlemler ve adımlar profesyonellik gerektirir. Tek başınıza tek celsede bitiremezsiniz, bitmezler. Davanızı bir avukat ile takip ediniz.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için yazılı olarak başvurunuz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi