Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültelerine Zorunlu Hazırlık Sınıfı

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2006, 11:13   #31
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler

İleriyi görmek gerek. Hukuk fakültelerinden mezun olanların ancak çok çok küçük bir azınlığı hakim savcı ve avukat olabilecektir. (Noter olamayacakları kesindir)

Geriye kalan büyük çoğunluk hukuk dışındaki alanlarda çalışmak zorundadır. Günümüzün ekonomik faaliyetlerinin gereği yabancı dil bilmek gerekecektir. Bu nedenlerle öğrenci kardeşlerime, bedava bir dil eğitimine karşı çıkmakla, kendi binecekleri dalı şimdiden kesmemelerini öneririm.

Saygılarımla
Old 31-07-2006, 12:05   #32
pia

Evet,bence de ileriyi görmek gerek. Devlet üniversitelerinde 1 yılda verilecek yabancı dil eğitimiyle kaç kişi uluslararsı bir firmada çalışacak kadar İngilizceye sahip olacak Allah aşkına? Öğrenciler yine kurslara gidecek,yine yurt dışına gidecek altı üstü bir kur için Türkçe'yi feda etmeye değer mi? Yabancı dilde eğitimin dilimizi ne hale getirdiğini görmüyor musunuz, cafeler,hospitaller, shoplar,advertorialler hep bu İngilizce merakından doğmadı mı? Hatta İngilizceyi bile bugün bu noktaya getiren İngilizce öğrenmenin şart olduğu dayatması değil mi? Fransa'da Fransız dili yasayla korunuyor, üniversitelerde "hukuk fakültesine hazırlık sınıfı" adı altında 1 yıl ingilizce eğitim falan verilmiyor, Fransız üniversiteleri yetesiz mi,çağın gerisinde mi, Fransa vatandaşlarına karşı düşüncesiz mi davranıyor?

Tabii ki yabancı dil bileceğiz, kişi özgür iradesiyle(devlet zoruyla değil) kariyeri için dil öğrenmenin gerekliliğine inanıyorsa gider dil öğrenir. Ya da devlet yabancı dil sınıfını seçimlik olarak sunar, isteyen okur,isteyen okumaz.

Yabancı dille eğitim alan öğrenciler arasında yapılan araştırmalar, öğrencilerin dile hakim olmadığından, ilerde mesleği olacak bölümün derslerini anlayamadığı bu nedenle çoğu kez ezbere başvurduğunu ortaya koymuştur. Ben de bu tür yakınmalara çok tanık oldum. İlerde iyi bir firmada çalışmak için İngilizce bilmek şart da, mesleğinin özünü anlamak şart değil mi? Ben bu nedenlerle yabanci dilde eğitime de, yabancı dil sınıfına da karşıyım. Bu uygulamaların sonucunun fayda değil,(bireysel ve de büyük ölçüde toplumsal) zarar getireceğine inanıyorum.
Old 31-07-2006, 15:55   #33
Armağan Konyalı

Sayın pia

Ben "yabancı dilde eğitim yapmak iyidir" demedim. Yabancı dil öğrenmek hukuk öğrencilerinin ileride iş bulmalarını sağlar dedim. Derslerin yabancı dilde olmasına ben de karşıyım.

Ben "yabancı dil, yabancı şirketlerde çalışmak için öğrenilmeli " demedim. İthal ettiği malı satan bir Türk firmasında malın kullanma talimatını okumak için bile yabancı dil gerekir. Bunu beceremeyecek olanı işe almazlar. Alırlarsa da "eleman" olarak alırlar. Yabancı dil bilmeniz iş ararken size hukuk mezunu olmanızdan daha fazla üstünlük sağlayacaktır.

Bir yanlış anlamayı da önlemek için şunu açıkça yazmalıyım: Avukat olmadan hiç bir şirkette hukukçu sıfatı ile iş bulamazsınız. Özel şirketlerde böyle bir pozisyon yoktur.Ancak hukukla ilgisiz departmanlarda, hukukla ilgisiz işler yapabilirsiniz.

Lisans düzeyinde olsa bile yüksek öğrenimi bitirmiş Fransızların yabancı dil bildiklerini biliyorum. Türklerin de bilmesi iyi olur diyorum.

Okulda okunan hazırlık sınıfı ingilizcesini hiç bir kurs veremez. Kişilerin özel ilgileri bile, hazırlık sınıfı ingilizcesini başka biçimde almalarına yetmez kanısındayım.

Bütün bu nedenlerle, bir yıllık sıkıntıya girmekle, iş ararken hukuk mezunu olmayanlara göre daha avantajlı olacağınızı düşünmenizi öneriyorum.

Saygılarımla
Old 02-08-2006, 01:17   #34
üye8505

hazırlık sınıfı aslında iyi olur fakat türküye kosullarında 1 yıl dahi çok önemlidi. (en basit örnek emeklilik yaşı) Anadolu liselerinde hazırlık kalktı ve ben keske kalkmasaydıda hazırlık okusaydım diyorum çünkü haftada 8 saat ing görmeme ragmen daha çok unuttum.
Gerçi 4 yıl lise 5 yıl üniversite okursam benim kaç yasında meslegimi elime alma imkanım olucak onuda bilmiyorum ama genede faydalı olur diye düşünüyorum. Çünkü kaç kişi o özel kurslara gidebilirki. Ayrıca okulda verilen ingilizcenin yeterli olmadıgına inanmıyorum eger gereken özveri herkes (egitmen ve ögrenciler) tarafından gösterilse bu basarıyla asılabilir diye inanıyorum.
Degiştiremeyacegimiz bir gercek var ki bugün bir iş bulabilmek için hangi alanda olursa olsun y.dile gerek duyulmakta. Bir çok stj. avukat dan duydugum kadarıyla bunun sıkıntısıda cekilmekte.
Bu sorunun daha ilk yıldan önüne gecilmesi neden iyi olmasınki?
Hazırlık sınıfı yerine ing. + ek dersler verilmesinin verimli olucagına inanmıyorum çünkü kredisi ne olursa olsun pek önemsenemiyor gerek diyer dersleri yükseltmek gerekse temeli oturtmak amacıyla olsun (örnek olarak gecen yıl degiştirilen anadolu liseleri egitim biçimi).
Biliyorum anadolu liselerinden örnek vermem pek dogru degil ama suan aklıma gelen en uygun örnek bu.
saygılarımla...
Old 02-08-2006, 11:23   #35
massall

öncelikle zor ve zahmetli bir alan olan hukuk eğitimini 4 yılla sığdırmak çok mantıklı degil,bunu konuda hemen hemen herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum... ama hukuk fakültesini 5 yıla çıkarmak ve bunun ilk yılını da ingilizce ağırlıklı olarak görmek ne kadar isabettli bir karar tartışılır.. hazırlık sınıfını okuduktan sonra 4 yıl boyunca hukuk dersleriyle boğuşmak,yargıtay,danıştay,içtihatlar incelemeleriyle geçecek zaman zarfında kim ben 1 yıl boyunca gördüğüm ingilizceyi unutmam diyebilir kii yapılacak bu değişim değişim için değişmek gibii bişey sanırım.. altyapısız,yüzeysel verilmiş bi karar,herzamanki gibi
Old 07-08-2006, 23:04   #36
ankara7406

Soru

slm.Evet çok güzel bir konu hakkında yorumlar yazılmış.Ben öncelikle şunu söyleyeceğim:Hukuka hazırlık geldi diyorsunuz ama; ÖSYM nin bu seneki kılavuzunda böyle bir şey yazmıyor.Mesela Ankara hukuk için eskiden de olan kontenjan dahilinde hazırlık eğitimi verileceği yazıyor.Yani madem hazırlık geldi deniliyor ve herkes bunu böyle biliyor neden kılavuzda buna yer verilmedi...Yoksa yeni uygulama bu sene yürürlüğe girmedi mi?Ben anlayamadım.Bununla ilgili bir açıklama da yok...Bahsettiğim konu hakkında başlığı "hazırlık" olan bir konuyu da sitede açtım zaten ama; halen aradığım cevabı bulamadım.
Old 15-08-2006, 13:46   #37
onur_k

Hukuk fakültelerinin 4 yıllık eğitiminin 5yıla çıkarılması(inğ.ağırlıklı olmamakla birlikte)normal şartlarda çok faydalı olurdu.öyleki bazı arkadaşların da dediği gibi 4 yıllık hukuk eğitimi, ben de aynı kanaati paylaşıyorum, çok yetersiz.Size şöyle çok çarpıcı bir örnek vereyim: 2. dönem(bu yıl) AİLE HUKUKU gibi çok önemli dersi hocamız yetiştiremedi ve biz sınavlara hocamızın anlatmadığı yerlerden sorumlu olarak hazırlandık.Halbuki fakültenin eğitiminin daha uzun bir zamana yayılması bizim bu dersleri daha rahat ve iyi öğrenmemizi sağlayacaktı.Şu da varki inğ.eğitmin yerine TÜRKÇE eğitim verin kendi ana dilimizi tam anlamıyla bilmeden ,bunu özümsemeden başka bir dili (ki bunun inğ olmasını açıkçası içime sindiremiyorum)görmek çok ama çok saçma.
Old 22-08-2006, 18:08   #38
hilal ozan

hukuk fakültesinin eğitim süresi uzamalıydı evet,yabancı dil de oldukça gerekli evet,ancak bu şekilde bir değişikliğin ne gibi bir yararı olur bilmiyorum. açıkçası uzatılan bu süreye hukuk dersleri yayılmalıydı. alınan yabanci dil eğitimini geliştirebilecek bir program mevcut olmadıktan ve uygulanmadıktan sonra nasıl fayda sağlanacak?
Old 06-09-2006, 11:28   #39
hukukcu_51

Evet Türkiye de hukukçunun çok fakat yabancı dil bilen hukukçunun az olduğunu düşünürsek iyi bir karar alınmış.
Old 06-09-2006, 22:58   #40
turkantilli

Bence alınan bu karar çok isabetli olmuş.çünkü ab girme aşamasında olan türk toplumunun her zman parmakla işaret edilen ve en saygın mesleklerinden biri olan avukatlık-savcılık-hakimlik vb. yapan şahsiyetler nasıl olur da ingilizce gibi dünyada en çok konuşulan bu dili öğrenmek istemezler onu anlayamam...hukuk gerçekten çok meşakkatli bir çalışma gerektiren oldukça önemli bir daldır.bu konuda çeşitli kaynakların okunması,bilgi edinilmesi gereklidir.çeşiştli düşünce akımları içersinde bunları kandi mantık süzgecimizden geçirerek kendimize hukuki bir düşünüş tarzı elde ederiz.alınan bu bilgiler yalnızca türkçe kaynaklardan,türk yazarlardan olursa bu ne kadar objektif düşünceler içinde kendimize hukuki bir düşünce tarzı geliştirdiğimiz konusunda akıllara soru işareti getirmez mi???bu nedenle ingilizceyi mesleki anlamda öğrenmenin çok büyük faydası olacağını düşünüyorum.fakültenin 4 sene olması ve 5 sene olması neyi değiştirecek ki?...herkes ders yoğunluğunu zaten bu şekilde kabullenmişken bence çok gerekli olan ingilizce hazırlık sınıfının başa konulması bu kadar da tepki almamalı diye düşünüyorum.
AB Topluluğuna girmek istiyorsak elimizi bi şekilde taşın altına sokmalıyız ve artık onların gerçekten ne dediklerinin kendi kulaklarımızla duyup,ANLAMALIYIZ...
Old 09-09-2006, 13:22   #41
Gordon

Arkadaşlar böyle birşey yok yani Hukuk Fakültelerinde zorunlu hazırlık sınıfı yok ben bu sene Dokuz Eylül Hukuka kaydoldum böyle birşey olmadığı söylendi ayrıca bir akadaşımızında söylediği gibi eğer olsaydı 2006 ösys klavuzunda bu belirtilirdi. Benim baktığım; Kocaeli, Ankara, İstanbul, Akdeniz, Marmara, Dokuz Eylül, Selçuk, Anadolu üniversitelerinin Hukuk fakültelerinde hazırlık sınıfı diye birşey yok, sadece bazılarında isteğe bağlı olarak var.
Old 22-09-2006, 21:15   #42
turbo

Rahatsiz Soru?

Sorulması gereken bir kaç soru olduğu kanaatindeyim.
Soru 1: Bu hazırlık sınıfı hangi dilde olacak?
Soru 2: Neye hazırlık?
Soru 3: Yabancı dil böyle mi öğrenilir?
Soru 4: Bir işe yarar mı?

Birinci soruyu yanıtlmak gerekirse sanırım İngilizce. Yani Amerikan sömürgeleri için geçerli olan dünya dili. Oysaki Fransız sömürgelerinde dünya dili Fransızcadır. Yada eski Sovyet ülkelerinde Rusça. Bizim Amerikan sömürgesi benzeri birşey olmamız sebebiyle, yanıt İngilizce.
İkinci soruyu yanıtlarsak, gerçekten neye hazırlık, sömürge ülkesinin hukukçuları olmaya mı!
Ayrıca uluslararası ilişkilerden bahsedersek, kendi diline saygısı olan ülkelerdeki insanlarla s,z İngilizce konuşabileceğinizi mi sanıyorsunuz! İngilizce yada başka bir dili bilir ama konuşmazlar.
Üçüncü sorunun yanıtı bence hayır. Çünkü hazırlık sınıfından sonraki aşama, %99 ihtimalle, anlamanın önemli olduğu hukuk derslerinin yabancı dilde verilmesi olacaktır. Bunun sonucunda ise, öğrenci ne hukuku doğru düzgün anlayacak, ne de ingilizceyi. Karşımıza Tarzanca Hukukçular çıkacaktır. Duruşma salonlarında ise bu tarzanca konuşan, konuya odaklanmak yerine fokuslanan Tarzanlarla karşılaşacağız, ki ortam ve kişiler ne yazık ki buna gayet hazır durumdadır.
Uluslararası hukuk ve ticaret alanlarından bahsetmek gerekirse, zaten o derece iş olanaklarına sahip olan birinin de İngilizce bilmiyorsa(ki bu bence hiç ayıp değildir), tercüman tutacak parası olacağını düşünüyorum. Böylece herkes kendi işini -daha verimli bir şekilde- yerine getirecektir. Bu ustalığın temelidir.
Dördüncü sorunun yanıtı da, yukarıda anlattıklarımdan anlaşılacağı üzere olumsuz olacaktır. Çünkü öğrenciye öğretilecek tarzan İngilizcesi, yurtdışı eğitimi açısından ona akademik olarak da bir fayda sağlamayacaktır. Çünkü bizim hukuk sistemimizin temelinin kıta avrupası olduğu hepimizin takdiridir. Bu durumda iyi-kötü öğretilen anglo-sakson dili hiç bir işe yaramayacaktır.
İllaki yabancı dil öğrenilecekse, bunun dersleri ingilizce yada başka bir dilde yapmak yerine yabancı dil dersleri konulur, seçmeli yapılır, isteyen istediği dili, istediği seviyede öğrenir. AB açısından olaya bakarsak, AB yada gelişmiş ülkelerin hangisinde hazırlık sınıfı yada başka bir dilde eğitim vardır!
Değinmeden edemeyeceğim, bu işin altında başka bir iş varmış gibi geliyor ama, apayrı bir konunun başlığı olması gerekir, diye düşünüyorum.
Son söz olarak, kendi dilimize, güzel Türkçemize sahip çıkalım, oyuna gelmeyelim...
Herkese iyi çalışmalar.
Old 23-09-2006, 14:04   #43
medenikal

hazırlık sınıfı ve yabancı dil olayı ;

hukuk fakültelerinde öncelikle;

öğrencilerin uygulamaya sokulması,yani pratik hukuk için;

mahkemeler de nasıl ve ne şekilde bir uygulama yapılacağı;

düşünülmelidir;

teori bombardımanı ile doldurulan simalara;

gerçekten yazık oluyor;

uygulama,uygulama,uygulama;

yoksa mezun olan hukukçular ;

sudan çıkmış balığa dönüyorlar;

okul zamanı , pratikle ,uygulamayla kaynaşmadığı sürece,

intibak sorunu sürmeye devam edecektir.
Old 23-09-2006, 19:38   #44
white liar

bence güzel bir uyguluma tabii gerçek anlamda uygulanabilirse.bence mesleki ingilizceye ağırlık verilmeli.önemli olan ingilizce hukuk eğitimi!
Old 24-09-2006, 15:27   #45
deniz çankaya

bu bir yıllık uzama ne için ve bu bir yıllık hazırlık acaba ne kadar yeterli olabilecek.?bu tür değişiklikler yapılırken hukuk fakültesi öğrencilerinin de görüşleri herhangi bi yolla alınsa daha yararlı bi sonuç alınmaz mı acaba?bu tür eksiklikler en iyi öğrenciler tarafından farkedilir diye düşünüyorum.mesela ben bir öğrenci olarak bunca önemli şeyin 4 yıl gibi hukuk için yetersiz bi sürede beynimize sıkıştırılmasından şikayetçiyim.uzama olacaksa bu yanlışı düzeltmek için yapılmalı.ingilizce tabiki önemli ama öncelikler daha iyi düşünülmeli...
Old 07-10-2006, 17:13   #46
Adeviye Okutan

Hazirligin yabanci dil olmasi, lisans üstünü yabanci dilde yapma imkani sagliyor ögrenciye (en azindan yabanci uyruklu ögrenciler icin bunun böyle oldugunu biliyorum). Iyi bir katki saglayacagini tahmin ediyorum...en azindan 1 yillik isinma dönemi olarak düsünüle bilir. Ögretim yili ne kadar uzatilirsa; ögrenci icin o kadar iyidir diye düsünüyorum.

(Klavyem Türkce degil; Türkce karakterler kullanamiyorum -özür dilerim)
Old 19-01-2007, 13:22   #47
tülayözer

ben yeditepe hukukta okuyorum hazırlık sınııfında tanıştığım birçok savcı ve hakim-üniversitenin savcı ve hakimlere sağladığı ingilizce eğitim olanağı sayasinde- daha önce ingilizce öğrenmedikleri için çok pişmanlar ve işlerini güçlerini bırakıp ingilizce öğrenmek için kendilerinden 20 yaş küçük insanlarla okuyorlar bence de yararlı bir karar verilmiş hatta bütün meslek dallarında uygulanmalı.insanların kendilerini geliştirmesi açısından faydalı.
Old 25-01-2007, 16:20   #48
turbo

Varsayılan Hazırlık Oyunu, neye hazırlık?

Hazırlık sınıfı denilen olay, yabancı bir ülkeye gelen öğrencinin, o ülkenin dilini öğrenmesi ve bir yıl da olsa yeni ortamına alışması, düzenini oluşturması için okutulur. Yoksa kendi ülkesinde yabancı dil öğrenmek isteyen için değil.

Bu hazırlık sınıfları ve yabancı dille eğitim(yabancı dil eğitimi değil) konularında Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu'nun 'Bye Bye Türkçe', 'Hedef Türkiye' ve 'Büyük Uyanış' kitaplarını okumasını her hukukçuya ve güzel Türkçemize saygı duyan her vatansevere şiddetle tavsiye ederim.

Okuyacak zamanı olmayanlar için kısa bir not da düşeyim. Yabancı dil öyle hazırlık sınıfı, yabancı dilde verilen hukuk dersleriyle öğrenilmez. Takviye dil dersleriyle öğrenilir. Bunu mesleğine uyarlamak isteyen kişinin bu dersleri aldıktan sonra tek yapması gereken, kendi mesleğiyle ilgili terimleri öğrenmektir.

Saygılarımla...
Old 12-05-2007, 17:04   #49
MUSTAFAS

Varsayılan Bence Çok İyİ

ben bu habere çok sevindim. bende vakıf üniversitesinde okumaktayım geçen yıl hazırlık sınıfı okuduk ve çok iyi oldu bence ingilizce dilini bilenleri bakanlık direk müsteşar yardımcısı olarak atıyor bana ingilizce lazım değilki gibi laflarda çağdışı kalmış fikirlerdir bence.ayrıca ingilizceyi unutmamamız içinde bazı dersleri ingilizce olarak alıyoruz ekonomi mantık bilgisayar derslerimiz ingilizce olmakla birlikte normal ingilizce derlerimizdede sürekli sunum yapıyoruz ingilizce sunumlar yapıyoruz sayın arkadaşlarım ingilizceden korkmayın ben de düz lise mezunuyum başlarda korkum vardı ama şimdi hiçbir korkum yok
Old 20-05-2007, 06:07   #50
nihal cindioglu

Merhaba arkadaslar ben de hazırlık okuyupta ısyan edenlerdenım.1senemın bosuna harap oldugunu ve okulunda kendı cıkarları ıcın boyle bıseye basvurdugunu dusunuyorum.Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi