Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Çift Anadal : Hukukla beraber ikinci bir dal okumak

Yanıt
Old 21-01-2010, 20:06   #1
Ebru Demirci

Varsayılan Çift Anadal : Hukukla beraber ikinci bir dal okumak

Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.Çift anadal programına katılmayı düşünüyorum ama ne tür faydalarının olacağı konusunda yeterli bilgiye ulaşamadım.Üniversitenin öğrenci işleri ile de henüz görüşmedim.Merak ettiklerime gelince ;

*Hukuk fakültesi diploması yanında 2. bir anadal diplomasının bana ne tür faydaları olur?
*Anadal programlarından hangileri hukukçu için daha uygundur?
*Hukuk fakültesini yüksek bir ortalama ile bitirmek mi yoksa normal bir ortalama + 2. bir diploma ile bitirmek mi daha iyi?

Bu konuda bilgisi olanların paylaşmalarını rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler.
Old 22-01-2010, 09:18   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Ebru.L
Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.Çift anadal programına katılmayı düşünüyorum ama ne tür faydalarının olacağı konusunda yeterli bilgiye ulaşamadım.Üniversitenin öğrenci işleri ile de henüz görüşmedim.Merak ettiklerime gelince ;

*Hukuk fakültesi diploması yanında 2. bir anadal diplomasının bana ne tür faydaları olur?
*Anadal programlarından hangileri hukukçu için daha uygundur?
*Hukuk fakültesini yüksek bir ortalama ile bitirmek mi yoksa normal bir ortalama + 2. bir diploma ile bitirmek mi daha iyi?

Bu konuda bilgisi olanların paylaşmalarını rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler.
1.sorunuz:Çok faydaları olur.Özel sektörde iş bulma açısından iyi bir kıstastır.Kamu için de aynısı söylemek zor olmaz.
2.SORUNUZ=Bu cevap klasiktir ama bana göre de hukukun yanına en iyi yakışan kamu yönetimidir(diye düşünüyorum).
3.sorunuzu=2 side sizin için bir avantajdır ama bana sorarsan 2 diploma ile bitirmek ayrı bir avantajdır.

Old 22-01-2010, 10:28   #3
ISIL YILMAZ

Ne güzel bir olanak.

İkinci anadal diplaması kuşkusuz faydalı olur, ama beklentinizin ne olduğu da çok önemli. Örneğin, özel sektörde hukukçuluk yapmak istiyorsanız, ekonomi okumak "paraya tahvil edilebilir" bir seçim olacaktır.

Ama, paraya tahvil edilecek bir alan dışında bir beklentiniz varsa, meraklarınzı gidermek ya da başka bir alanın nosyonunu almak sizi heyecanlandıracaksa pekala felsefe okumak da düşünülebilir.

Bu seçim, hangi tür zenginliğin bizi ilgilendirdiği ile ilgili biraz.

Ortalama konusuna gelince... Yüksek ortalama iş dünyasında çok göz önüne alınmayabilir, ama akademik kariyer yapmak isterseniz tabii ki belli ortalamaları tutturmanız gerekir.

Saygılar.
Old 22-01-2010, 13:40   #4
yigit289

Ben şöyle bir öneri vereyim.Çift anadal ile uğraşacağına gir açıköğretime ordan bir bölüm seç kendine.hem daha az yorulursun hem de iki ayrı üniversite diploman olur.Anadolu üniversitesinin örgün öğrencileriyle aynı diplomayı alıyorsun sonuçta ve açıköğretim gibi bir ibare de yok diplomada
Old 23-01-2010, 02:24   #5
yigiturk

Hukuk çift anadalını istanbul bilgi de veriyor. Sınavlarda kanun açık. Sorularını gördüm. İyi bir hukukçu olmak ayrıca özverili çalışmayı gerektirebilir. Hukukta bile yoğun mevzuat sebebiyle alan paylaşımları yapılıyorken bütün hukuk öğrenimini edinip ayrıca başka bir alandan diploma almak ne kadar sağlıklı olur tartışılır.
Old 23-01-2010, 12:47   #6
hukukun-üstünlüğü

Hukuk fakültesi diploması kamu yönetimi ve iktisat fakültesi mezunlarının gireceği birçok işe girmeni zaten sağlar. Çift anadal programını genelde kamu yönetimi,iktisat fakültelerinde okuyan öğrenciler hukuk fakültesini seçerek yaparlar.Çünkü hukuk diploması çoğu yerde iş yapar. Bu nedenle illa ikinci bir fakülte bitirmek istiyorsan çift anadalla yorma kendini açıköğretimden de bitirebilirsin. Bizim dekanımız hukuk fakültesi öğrencilerinin çift anadal yapmasını gereksiz bulurdu bunun yerine hukuk fakültesini iyi bir ortalamayla bitirmenin kendini geliştirmenin daha önemli olduğunu belirtir böyle olunca ilgili fakültelerin gireceği birçok alana hukuk fakültesi mezunlarının zaten girebildiğini vurgulardı. Hukuk fakültesini donanımlı şekilde bitirmenin sana getirisi çok fazla olacaktır.
Old 26-01-2010, 20:52   #7
üye30428

Kendim için söylüyorum:

Ya bindiğim dalı keserim ya bindiğim diğer dal kırılır ya da ben çatlarım.

Çok zorlar insanı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi