Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Özel Şirket Avukatları Bakımından Yasal Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2011, 10:29   #1
Av.Barış Gülçur

Varsayılan Özel Şirket Avukatları Bakımından Yasal Vekalet Ücreti

Değerli Meslektaşlar;

Ben bir özel şirkette hukuk müşaviri olarak çalışmaktayım. Bu vekalet ücretlerini tahsil derken makbuzu ne şekilde düzenlemem, nelere dikkat etmem gerektiği konusunda bilgi edinmek istiyorum.

Saygılarımla.
Old 02-08-2011, 08:11   #2
Av. Aykut Toklu

Vekalet ücretleri derken açmış olduğunuz dava veya başlatmış olduğunuz icra takiplerinden tahakkuk eden kanuni vekalet ücretlerinden bahsediyorsunuz sanırım?
Old 02-08-2011, 13:36   #3
Av.Barış Gülçur

Evet başlattığım dava ve icra takiplerinden doğan yasal vekalet ücretidir söz konusu olan
Old 02-08-2011, 17:14   #4
Av. Aykut Toklu

Sevgili meslektaşım normal serbest avukatlık yaparken nasıl serbest meslek makbuzu düzenliyorsan yine o şekilde düzenleyeceksin...

Şirkette sigortalı olarak mı sözleşmeli olarak mı çalışıyorsun?

Ya da şöyle sorayım daha önce serbest avukatlık yaptın mı yoksa direk mesleğe özel şirket hukuk müşaviri olarak mı başladın?
Old 03-08-2011, 04:29   #5
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Merhaba;
Şirketle aranızda avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık sözleşmesi düzenlersiniz.Aylık faturalarınızı bu miktar üzerinden kesersiniz.Yıllık ücreti aşan vekalet alacağınız doğarsa ayrıca bu miktarı aşan kısım içinde serbest meslek makbuzu düzenleyeceksiniz.
Old 03-08-2011, 09:08   #6
Av. Aykut Toklu

Şirket ile avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık sözleşmesi düzenledik diyelim orada 935 TL yazıyor ama ben mesela 2400 lira alıyorum ve sigorta da bu tutar üzerinden yatıyor o zaman sorun olmaz mı?

Bir de vekalet ücretleri avukata ait olduğu durumlarda ben bunu şirkete fatura edersem sorun olmaz mı?
Old 10-08-2011, 03:01   #7
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Sayın Toklu;Şirketten 2400 TL aylık alıyorsanız.bunu zaten fatura edeceksiniz.ayrıca haricen aldığınız vekalet ücretleri aylık sabit vekalet ücretini geçiyorsa onu da şirkete fatura edeceksiniz.Mali anlamda ancak bu şekilde sorumluluktan kurtulabilirsiniz.Uygulama böyledir syg
Old 07-05-2012, 13:55   #8
feyzaday

bağlı şirket avukatı, şirketle aralarında hizmet sözleşmesi var ve ssk lı olarak çalışıyor. Davada mahkeme vekalet ücretine hükmetti. Bu avukat vekalet ücretini nasıl tahsil edecek? Ortada makbuz yok zira avukat ssklı. Vekalet ücreti kanundan doğan hak olduğundan avukatın hakkı. Ayrıca şirketin iştigal konusu olmadığından şirketin alacağı olamaz. Avukat makbuz kesemiyor. Şirketin makbuzunu kullanıp sonra şirketle mi hesaplaşacak?
Old 12-01-2016, 10:17   #9
Nalezapon

Aradan epey yıl geçmiş ama feyzaday'ın sorusunun cevabını bilen varsa cevaplarsa sevinirim. Ben de SSK lı olarak özel bir şirkette çalışıyorum, davayı kazandığım takdirde yasal vekalet ücretini alacağım ama nasıl? Sonuçta makbuz kesemiyorum.
Old 17-11-2016, 13:18   #10
Av.09

Alıntı:
Yazan Nalezapon
Aradan epey yıl geçmiş ama feyzaday'ın sorusunun cevabını bilen varsa cevaplarsa sevinirim. Ben de SSK lı olarak özel bir şirkette çalışıyorum, davayı kazandığım takdirde yasal vekalet ücretini alacağım ama nasıl? Sonuçta makbuz kesemiyorum.

Cevabı bulabildiniz mi?
Old 17-11-2016, 20:33   #11
feyzaday

Tüm tahsilat şirket hesabına yatıyor, şirket yetkilisi ile görüşüp dosyadaki vekalet ücretinin vergileri düşülerek kalanı maaş bordronuza eklemenizi sağlayabilirsiniz . Ben böyle uyguluyorum. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi