Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

hırsızlık suçuna konu olan bir malın yağma suçuna uygulanabilirliği nasıl olur

Old 11-11-2006, 21:15   #1
h.ünal

Varsayılan hırsızlık suçuna konu olan bir malın yağma suçuna uygulanabilirliği nasıl olur

benim sorum şu şekilde;

hırsızlık suçuna konu olan bir malın yağma suçuna uygulanabilirliği nasıl olur? yani yağma edilen mal aslında bir hırsızlık suçu sonucu elde edilen mal. yağmaya uğrayanlarda hırsızlar.(gerek olan şiddet cebir tehdit v.s kullanılmış olayda)

gerek tck da gerekse konu üzerine yazılmış makalelerde tatmin edici bir bilgi bulamadım.hem yağma suçunun şartları ve hemde suça konu olan bir "malın satın alınması.." benim bahsettiğim soru ile tam örtüşmüyor. bu konu hakkında görüşlerinizden ve bilgilerinizden yararlanmak istiyorum

saygılar...
Old 12-11-2006, 03:57   #2
Av. Can DOĞANEL

Yağma suçu oluşur. Mala karşı suçlardan hırsızlık ve yağma suçlarında öncelikli koruma malın zilyedliğine yöneliktir. Zaten hareket zilyedliğin haksız olarak ele geçirilmesidir. Hırsızlık malı elde eden kişi kötüniyetli zilyed olması itibariyle zaten mülkiyeti ele geçirmesi hiçbir yolla söz konusu değildir. Örneğin bir aracın çalınmasında kişi aracın zilyedliğini ele geçirse de mülkiyeti kendi üzerine nakledebilmesi için yine hukuka aykırı ve çoğunlukla müteakip farklı suçları işlemek suretiyle bunu yapabilecektir. (Evrakt sahtecilik, rüşvet, vs.) Kaldı ki yine de bu yolla ele geçirdiği mülkiyet yolsuz bir mülkiyet olacak ve görünürdeki geçerliliği yakalanması anına kadar askıda olacaktır. Araç değil, herhangi bir menkul mal dahi olsa öncelikli koruma zilyedliğe yöneliktir. Bu bağlamda hırsızlık sonucu da ele geçmiş olsa da bir malın gasp edilmesi halinde gasp suçu oluşur. Zira kamu düzeni bir kez daha ihlal edilmiş ve dolayısıyla her suçun pasif sujesi olan devlet, kamu düzenin ihlali ile bir kez daha zarar görmüştür. Malın hırsızlık malı olması, gasp faillerinin cezadan kurtulmaları sonucunu doğurmaz. Hırsızlık sonucu elde edilen mal yalnızca hırsıza zilyedliğin korunması yollarına (Eşya Hukuku) başvurmla hakkı vermez. Cezai yönden ise hırsızın dahi zilyedliği korunur.
Old 12-11-2006, 19:25   #3
h.ünal

çok teşekkür ederim açıklamalarınız için.
saygılar
Old 13-11-2006, 01:19   #4
tunca07

kimse sizin elinizdeki bir şeyin sizin nasıl sahip oladuğunuzu bildiğinizi bilmek durumunda değil, bunu sadece muhakeme edebilmek için yazdım. Zilyetseniz bu mülkiyete karinedir. En temel kural ; burdan yola çıksanız yeterli...
Old 15-11-2006, 16:28   #6
Alper Özboyacı

arkadaşlar pdö'nün özelliği zaten sizi araştırmaya teşvik etmek, burdan hazır cevaba konmak biraz kolaycılığa kaçıyor ama madem lafı geçti benden size geçen yıl sınavda çıkmış bir soru:

adam arabasıyla yolda seyrediyor, derken kırmızı ışıkta duruyo. sonra birileri bunu fırsat bilip arabanın arka camını kırıyor ve arka koltuktaki içi para dolu çantayı alıp kaçıyor. burada hangi suç işlenmiştir.

sorunun cevabı basit hırsızlık suçudur. herkes gider yağmayı işaretler, oysa yağma suçunda kişilere karşı cebir söz konusudur.(hemen belirteyim, burada ayrıca mala karşı zarar verme ile gerçek içtima söz konusu, ama modüllerinizde öğrenme hedefinde olmadığı için seçeneklerde geçmez, ancak vizede sorarlarsa gerçek içtima
Old 20-11-2006, 22:05   #8
Kemal Yıldırım

Sayın hikikomori..Öncelikle şunu söyleyeyim..Dediğiniz gibi PDÖ nün amacı araştırıp öğrenmek değil mi?..Bura da yapılan da aynı zamanda bir araştırma sayılmazmı?Nasıl ki kitapları,makaleleri,yargıtay kararlarını vs okuyarak çözüme ulaşmaya çalışıyorsak,burada yaptığımızın da bu yönde bir çalışma olduğunu düşünüyorum..Haksız mıyım?Aynı okulda olup da belki de tanımadığım bir arkadaşın görüşüne buradan ulaşabiliyorum..

[quote=h.ünal]benim sorum şu şekilde;

hırsızlık suçuna konu olan bir malın yağma suçuna uygulanabilirliği nasıl olur? yani yağma edilen mal aslında bir hırsızlık suçu sonucu elde edilen mal. yağmaya uğrayanlarda hırsızlar.(gerek olan şiddet cebir tehdit v.s kullanılmış olayda)

Aslında bu konu açık..gerçektende malın hangi yolla ele geçirildiğinin bir önemi yoktur..Korunan hukuksal yarar malvarlığıdır..İster o malın malik i olun isterseniz zilyed i olun bu korumadan yararlanırsınız..Fakat bu olayda benm aklıma takılan ve hala net bir cevap alamdığım soru var:Mal hırsızlık sonucu elde edilmiş bir mal..Yağma suçunu işleyecek olan failin "eğer vermezseniz sizi şikayet ederim" yolunda ki söylevi tehdit oluşturur mu? Veya bunu söyledikten sonra parayı verirlerse hangi suçtan dolayı cezalandıracağız?
Old 26-11-2006, 22:07   #9
Emin Cihan UYSAL

metalitic arkadaşımın sorduğu soruyu ben de merak ediyorum.Büyüklerimizden yardımcı olmalarını rica ederim..saygılarımla..
Old 26-11-2006, 22:38   #10
Av. R. Onur ÇINAR

arkadaslar işte budur.. bu siteyi bu tarz araştırmalar için kullanalım

yarın ki sınavda tüm arkadaslarıma basarılar
Old 26-11-2006, 22:39   #11
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
. Cezai yönden ise hırsızın dahi zilyedliği korunur.

sayın doğanel mümkünse bu sözünüzü biraz açabilir misiniz???
Old 26-11-2006, 23:17   #12
Av. Can DOĞANEL

@onurcinar86izmir: Hırsız zilyedliği haksız olarak eline geçiren kişidir. Dolayısıyla zamanaşımı ile malı iktisap edemez. Yani menkul zilyedliği için gereken 5 yıllık süreyi doldursa bile malın mülkiyetini dava yolu ile elde edemez. Bu hukuki yönden zilyedliğinin korunmayacağı anlamına gelir. Cezai yönden ise zilyedliği korunur, yani elindeki mal gasp veya başka bir suretle haksız olarak elinden alındığında alan kişi hırsızlık-yağma suçlarını işlemiş olur.

@metalitic, CiOooo: Parayı vermezseniz sizi şikayet ederim, şeklindeki tehdit ise bence tehdit oluşturmaz. Çünkü bu tarz bir tehdit yağma suçundaki tanıma uymuyor. Yağma suçunda malvarlığı yönünden bir tehditten bahsedilmektedir. Hırsızın elinde bulunan mal ise onun malvarlığı değeri değildir. Yalnızca zilyedliği elinde bulundurmaktadır. Bu nedenle bu tarz bir tehdit yağma suçunda öngörülen tehditle aynı kapsamda değildir. Ancak bu benim yorumum.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi