Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşime Ulaşmam Engelleniyor, Yok Sayılıyorum/hakimin Müdahalesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-03-2015, 18:48   #1
Konuk

İnceleme Eşime Ulaşmam Engelleniyor, Yok Sayılıyorum/hakimin Müdahalesi

merhaba, eşim ve ailesi tarafından yok sayılıyorum daha yeni evli iken aramızda bazı onlardan kaynaklanan sorunlar yaşandı ve her şeyden bir bahane arıyorlardı, sevgi,ilgi görmedim beni eşim kendi istedi ailesi de istedi evlendik ama sanki evlendikten hemen sonra eşimin bana olan sevgisi bitti beni sevmediğini, istemediğini söyledi kendisi de, ailesi de saçma bahaneler buldular, soğuk davrandılar ama bende her genç kız gibi hayalleri, umutları olan bir insandım, hayatımla oynanmış gibi hissediyorum eşim eve gelmedi beni arayıp sormadı, o farklı bir ilden olduğu için ailesi ve çevresini tam tanımıyorum, ailesini aradım fakat telefonu yüzüme kapattılar sonra da hatlarını iptal ettiler. çevredeki insanlara bu iş olmadı bitti deyip oldu bittiye getirdiler ve sanki benle evli değilmiş gibi hareket ediyorlar. onlara ulaşmamı engelliyorlar, çevreden aldığım duyumlara göre benim hakkımda olumsuz, kötü şeyler söylemişler, yüzüme karşıda yalan söylemişlerdi zaten ama çevredeki beni sonradan tanıyan insanlar bana onların tanıttığı gibi biri olmadığımı aksine çok iyi bir insan olduğumu söyleyip anladılar şimdi ben eşime yada ailesine nasıl ulaşabilirim bir iki defa ulaşmaya çalıştım fakat durduk yere beni şikayet ettiler rahatsız ediyormuşum diye ama ifademi verince suçsuz olduğum için kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. ben ne yapabilirim, nasıl ulaşma , görüşme sağlayabilirim?
Old 16-03-2015, 14:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşiniz ve aile üyeleri sizinle iletişim kurmak istemiyorlarsa, onları zorlayamazsınız.

Eşinizin iletişimden kaçması ve diğer kusurları sebebiyle boşanma davası (koşulları varsa maddi manevi tazminat ve nafaka talepli )açabilirsiniz. Ya da sadece nafaka istemli bir dava açabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 16-03-2015, 14:58   #3
Konuk

İnceleme madde 195 in uygulanmasını istersem affetmiş sayılır mıyım

cevabınız için teşekkürler, medeni kanundaki 195. maddenin uygulanmasını isteyebilir miyim? istersem ne olur? ve buna rağmen eşim sorumluluklarını yerine getirmez ise ve bende boşanma davası açarsam eşimi affetmiş sayılır mıyım?
Old 16-03-2015, 15:11   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Elbette isteyebilirsiniz.Fakat TMK 195 gereği hakim ,eşinizi sizinle iletişim kurmaya zorlayamaz.

Kişisel görüşüm bu başvurunun affetme sayılmayacağı yönündedir.
Old 16-03-2015, 17:55   #5
Konuk

İnceleme tmk madde 195

benim aslında 195. madde hakkında tam olarak bir bilgim yok sadece cümle olarak yazılanı biliyorum ama açıklaması nedir bilmiyorum ben adliyeye gidip aile mahkemesine bu madde gereğince başvuru mu yapmam gerekecek yani nasıl olur ne yapmam gerekir? mahkeme eşimden ne yapılmasını isteyebilir?
Old 16-03-2015, 18:15   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

TMK 195 maddesi Evlilik birliğinin korunmasına ilişkin genel bir düzenleme maddesidir.

Maddenin devamında ise eşlerin birlikte yaşarken veya ayrı yaşarken hangi önlemlerin alınabileceği yasada açıklanmıştır.

Buna göre:
Birlikte yaşarken:
TMK 196 -Ailenin geçimi için eşlerden her birinin yapacağı parasal katkı

Birlikte yaşamaya ara verilmesi
MADDE 197.- Ayrı yaşama hakkı,parasal katkı(nafaka)konutun ve ev eşyasının tahsisi,malların yönetimi,(varsa velayet ve kişisel ilişki düzenlenmesi)

Borçlulara ait önlemler
MADDE 198.- Borçlulara, ödemeyi diğer eşe yapmaları konusunda hakim emri,

Tasarruf yetkisinin sınırlanması
MADDE 199.-Malik olan eşin diğer eşin onayı olmaksızın işlem yapmasının kısıtlanması düzenlenmiştir.

Başvuru yapmayı düşünüyorsanız bir avukattan destek almanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi