Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Islah ve Kira tespit davalarında karşı taraf(davalı) avukatlık ücreti

Yanıt
Old 07-02-2007, 21:21   #1
recepbarlas

Varsayılan Islah ve Kira tespit davalarında karşı taraf(davalı) avukatlık ücreti

Arkadaşlar Merhaba..
Ben Av.Recep BARLAS. Siteye yeni üye oldum.Gerçekten faydalı ve düzeyli bir site.Daha önce bazı konularda ziyaret ediyordum.Ben de meslektaşların deneyim ve bilgilerinden yararlanmak için üye oldum.Şimdi takıldığım iki konuda bilgi almak istiyorum.Meslektaşlarımın ilgisini ve cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
İLK KONU:Kira tespit davalarında karşı taraf(davalı) avukatlık ücreti reddedilen yıllık kira farkı üzerinden hesaplanır.Danışmak istediğim bu davalarda ISLAHIN ETKİSİ. Önce 40.000 YTL tespiti talep edildi.Ancak bilirkişi raporu gelince rapora uygun olarak ıslah dilekçesi verilirse (30.000 ytl) bu durumda ıslah nazara alınarak karşı taraf için avukatlık ücreti tayin edilebilinir mi)
İKİNCİ KONU:Önce "Akde aykırılık nedeniyle akdin feshi ve tahliye" istemli dava açılırsa, ıslahla "akde aykırılığın tespiti"ne çevrilebilinir mi?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla...
Old 07-02-2007, 21:59   #2
intepe

Akde aykırılığın tesbiti ne işinize yarayacak anlayamadım. Zaten akde aykırılık yoksa red kararı verilecektir.Akdin feshi ve tahliye isteminden vaz geçerseniz yine davanın reddine kararını alacaksınız
Old 07-02-2007, 22:58   #4
Yücel Kocabaş

Birinci soru, talep sonucunun ıslah yoluyla azaltılıp azaltılamayacağı sorunu ile ilgilidir. (Av. Suat Ergin) ‘in yollama yaptığı linkte (Işıl Yılmaz ) tarafından yayınlanan 3.HD.sinin 2005/1257-1591 sayılı kararında ifade edildiği gibi; talep sonucunun azaltılması / daraltılması , ıslah kavramı kapsamında değil davadan feragat müessesesi içinde değerlendirilebilir. Beyanın açık, kesin ve koşulsuz olması durumunda , fazlaya ilişkin istem feragat , açık kesin ve koşulsuz olmaması durumunda sabit olmaması nedeniyle ret edilir. Av. Ücret tarifesindeki koşullara göre karşı taraf lehine av. parasına hükmedilir.

İkinci soru ise, hem talep sonucunun ıslah yoluyla daraltılması ve hem de eda davası açılabilecek halde tespit davası açılamaz kuralı ile ilgilidir. Akte aykırılık durumunda BK256 ve 6570/12 maddelerine göre tahliye davası açma imkanı vardır. Dava süreye tabi değildir. İhtar koşuluyla her zaman açılabilir. Eda davası açılması imkanı olduğundan ve nitekim de açıldığından tespit davası dinlenmez ret edilir. Isla
h yapılarak talep daraltılmak istenirse, ıslah beyanı feragat sayılarak dava bu nedenle ret edilir.

Her iki halde; soruda anlatılmak istenilen şekilde olumlu bir sonuca ulaşılamaz. Islah talebinin bir yararı olmaz Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi