Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbİr Nafakasi

Yanıt
Old 24-07-2006, 13:25   #1
Burak Demirci

Varsayılan Tedbİr Nafakasi

Koca eşine karşı boşanma davası açıyor. Davada mahkeme davalı eş lehine tedbir nafakasına hükmediyor. Ancak dava devam ederken davacı koca davadan feragat ediyor. Tarafar halen fiilen ayrı yaşamaktadırlar. Bir kaç ay sonra sonra davalı eş icra takibi başlatarak biriken tedbir nafakasını faiziyle beraber istiyor. Ayrıca biriken tedbir nafakının yanında da her ay mahkemenin hükmettiği miktarın ayrıca kendisine ödenmesini istiyor. Davalı eşin tedbir nafakası için ayrıca dava açmadan, bundan sonra için tedbir nafakası istemesinin yasal dayanağı var mıdır?
Old 24-07-2006, 13:50   #2
genç osman

Boşanma davası devam ettiği sürece , tedbiren hükmedilen tedbir nafakası boşanma davası süresince davalı tarafından alınabilecek tedbir nafakasıdır. Fergatle boşanma davası red edilince tedbir nafakası alacağı da sona erecektir. Çünkü, bu tedbir nafakasının hukuki mahiyeti ihtiyati tedbir niteliğindedir ve feragat nedeniyle dava sona erince tedbir nafakası alacağı da sona erecektir. Davalı, evlilik birliği hala devam ettiği için, ayrıca dava açıp tedbir nafakası istemelidir, diye düşünüyorum... Saygılar, kolay gelsin...
Old 24-07-2006, 14:22   #3
av.yıldıray

Faragate rağmen karar kesinleşmemiş ise ve dava sırasında ödenmemiş tedbir nafakaları var ise bunların talep edilebileceği kanaatindeyim
Old 24-07-2006, 14:24   #4
Yücel Kocabaş

TMK. 169 uncu maddesine göre boşanma davası içinde verilen tedbir nafakası kararın kesinleşmesine kadar devam eder. Dava feragatle ret edildiğinden feragat kesin hükmün sonuçlarını hasıl edeceğinden dava tarihi ile feragat tarihi arasında geçerli olur. Koşulları varsa , sona eriş tarihinden itibaren ayrı müstakil bir dava ile tedbir nafakası istenmesi gerekir. Verilen kararda , tedbir nafakasının başlangıcı ile sona eriş tarihleri infazda tereddüt yaratmayacak şekilde açıklanmalıdır. Böyle bir açıklama yoksa infaza kadar tavzih yoluna gidilebilirdi.
Bu aşamada , karar kesinleşmemiş ise temyiz edilmeli kesinleşmiş ise şikayet yolu ile İcra Hakimliğine başvurulmalı... Diye düşünüyorum.

DAYANAK

"TMK. 169 uncu maddesi gereğince kadın ve çocuklar için takdir edilen nafakalar geçici "önlemler (tedbir nafakası ) cümlesinden olup, boşanma davasının dava tarihinden itibaren geçerli olarak ve boşanmanın reddine dair verilen kararın kesinleştiği tarihe kadar devam edecek şekilde karar tesisi gerekir. Bu yön gözetilmeden Kadın için nafakanın başlangıç tarihi olarak istek nafakası tabirinin kullanılması ve istek tarihinden geçerli olarak kabulü ile nafakanın kesinleşme ile kalkacağının açıklanmaması usul ve kanuna aykırıdır." ( Y.2HD. 14.11.2002 T. 11060-12339)

"Davalıya verilen tedbir nafakası boşanma hükmünün kesinleşmesiyle sona erer. Hüküm açık, infazda terddüte yer vermeyecek biçimde kurulmalıdır. ." ( Y.2HD. 13.01.2004 T. 12083-154)

"Feragat kesin hükmün sonucunu doğurur (HUMK .95) bu sebeple tedbir nafakasının feragat tarihine kadar verilmesi gerekirken , kararın kesinleşmesine kadar verilmesi doğru değildir. ." ( Y.2HD. 10.11.2000 T. 11915-13873)

Saygılarımla.

Old 24-07-2006, 14:43   #5
av.yıldıray

Sayın Kocabaş;
Çok haklısınız. Ben biran feragatin sonuçlarını gözden kaçırmışım ve yukarıdaki hatayı yaptım. Sayın meslektaşlarımı yanlış yönlendirdiysem özür dliyorum.
Old 25-07-2006, 15:05   #6
Av.Ebru Caner

dava feragat sonucu sona ermiş ve karara bağlanmış, kesinleşmişse, nafka ile ilgili hüküm bulunması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü kesinleşen mahkeme kararının ardından tedbir nafakasına hükmedilmesi için ayrıca bir dava açılması gerektiğini düşünüyorum.iyi çalışmalar...
Old 16-01-2009, 12:08   #7
Canavar Avukat

Butun bu konulardan farkli olarak tedbir nafakasinin suresi ne kadardir bu konuyla ilgili bir yardim alabilir miyim ? Bu konudan bagimsiz olarak soruyorum. Sure seneyle mi sinirlidir ?

Tesekkurler
Old 16-01-2009, 12:59   #8
avktderya

inş. yanlış anlamamışımdır soruyu. boşanma olmadığı sürece ayrı ayaşamaya haklı olan eş tedbir nafakası alabilir.
tedbir nafakasının süresi karar tarihine kadardır. eğer kararda tedbir nafakasının açıkça temyizden gelene kadar devamına denirse karar kesinleşene kadar tedbir nafakası devam eder.
yoksa bir tedbir nafakası kararı mahkemenin karar verdiği tarihte sona erer.
Old 16-01-2009, 13:02   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan kabataslak...

Boşanma davası açılmadan, bağımsız olarak tedbir nafakasına hükmedilmiş ise, bu süreye bağlı olarak verilmez.

Tedbir nafakasının bağlanma şartlarında bir değişiklik olur ise, nafaka ödeme yükümlüsü bunun kaldırılmasını dava edebilir.

Boşanma davası içinde hükmedilen tedbir nafakası ise,genel olarak hükmün kesinleşmesine kadar sürer.

saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi