Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk öğrencisi olmak....

Yanıt
Old 20-12-2009, 02:17   #271
sungur 13

Asla pes etmemek ve sınavların sonuna kadar ders çalışma direncini gösterebilmektir.
Old 28-12-2009, 17:29   #272
8xy

...şehirlerarası bir yolculukta yanınızdaki yolcunun hukukla ilgili sorularına cevap vermek zorunluluğudur.

...yine aile-komşu-akraba-mahalle vb. gibi ortamlarda kafalara takılan hukuki sorulara ve özellikle "adam öldürsem kaç yıl yerim" sorusuna illa ki muhatap olmaktır.

...insanların kafasında bilimum kanunları ezbere biliyor algısı yaratmaktır.

...derslere devam zorunluluğu olmama özelliğiyle diğer bölüm öğrencilerine özenti olmaktır.

...sınav dönemlerinde hayatla bağlantıyı kesmek, sınavlar bittiğinde zincirinden boşanmaktır.

...dört olmadı beş senede mezun olabilmek için uğraşmak ve fakat mezun olunca sudan çıkmış balığa dönmektir.

...
Old 29-12-2009, 10:48   #273
Av.Denizcan Sarıkaya

Bakkal amcanın ne okuyorsun sorusuna 'hukuk' cevabını verince ;'şu avukatlar kadar yalancı insanlar yok.Sende avukat olacaksan bir daha buradan bir şey alma' çıkışıyla karşılaşıp
'peki abi' deyip oradan uzaklaşmaktır
Old 29-12-2009, 11:54   #274
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Bakkal amcanın ne okuyorsun sorusuna 'hukuk' cevabını verince ;'şu avukatlar kadar yalancı insanlar yok.Sende avukat olacaksan bir daha buradan bir şey alma' çıkışıyla karşılaşıp

diyecek söz bulamıyorum.
Old 29-12-2009, 18:09   #275
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus

diyecek söz bulamıyorum.
Tabi birazda şakayla karışık
Old 29-12-2009, 22:22   #276
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Tabi birazda şakayla karışık

Baştan söylesene
Old 30-12-2009, 16:36   #277
8xy

hukuk öğrencisi olmak artık bir ayrıcalık değildir.
Old 30-12-2009, 23:53   #278
Av.Burhan Akcan

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
bu anlayışı yıkmak lazım. avukatlık sanıldıgı gibi yalancılık değildir.
Old 31-12-2009, 11:48   #279
MURAT ACER

Hukukçu olmak ve hukuk öğrencisi olmak bu ülkede her zaman ayrıcalıktır.Dışarıdan söylenenlere hiç kulak asmayın mevzu kedi ile ciğer mevzuudur.Tüm hukukçulara iyi yıllar.
Old 31-12-2009, 13:20   #280
8xy

hukuk öğrencisi olmak hukukçu olmak değildir.
Old 31-12-2009, 16:20   #281
8xy

hukuk öğrencisi olmak kafana göre takılabildiğin en az dört senenin var olmasıdır.
Old 31-12-2009, 21:35   #282
üye25928

Alıntı:
Yazan 8xy
hukuk öğrencisi olmak hukukçu olmak değildir.

Usulen evet, esasen hayır.
Old 02-01-2010, 23:47   #283
üye30519

Hukuk ogrencisi olmak, ruyasinda New York eyalat savcisiyla tanistigini gormektir
Old 03-01-2010, 14:49   #284
üye25928

Alıntı:
Yazan burak aydın
Hukuk ogrencisi olmak, ruyasinda New York eyalat savcisiyla tanistigini gormektir

Valla şanslısınız, ben de hukuk öğrencisiyim ama rüyamda en fazla sınıf arkadaşlarımla tanışıyordum, ufkunuz açık galiba
Old 14-01-2010, 13:05   #285
yalcin3

Çok iyi geçtiğini düşündüğün ve iyi bir not beklediğin sınavdan düşük aldığını görünce alt üst olmaktır ve diğer sınavlardan bile ümidini kesmektir.
Old 15-01-2010, 16:38   #286
hukukkızı

Alıntı:
Yazan ElSu
Çok iyi geçtiğini düşündüğün ve iyi bir not beklediğin sınavdan düşük aldığını görünce alt üst olmaktır ve diğer sınavlardan bile ümidini kesmektir.

kesinlikle katılıyorum Sayın Elsu
ve eklemek istiyorum;

Bu dönem için artık gerek kalmadı diye kitaplığın en güzel köşesine yerleştirilen kitapları büyük bir hüzünle yeniden ele almaktır.
Old 15-01-2010, 18:15   #287
üye25928

Alıntı:
Yazan ElSu
Beklentilerim hep en az seviyede olduğu için hiç kötü bir sürprizle karşılaşmadım.
Old 15-01-2010, 18:46   #288
yalcin3

Benim de çok beklentim olmaz,zaten kötü geçen bir sınavıma iyi demem ya da iyi geçen bir sınavı için arkadaşlarına çok kötü geçti yorumu yapanlardan da değilim.Ama işte en iyi geçen sınavım buydu en çok çalıştığım da,çoğu kötü geçti zaten o yüzden düşünemiyorum onlardan kaça alacağımı.
Old 21-01-2010, 13:44   #289
advocatus diaboli

40 gün çalışıp 40 alamamakmış cidden. sonrada hukuka olan hevesim ve tutkum gidiyor, diye ben mi suçlu oluyorum. çalışmayacağım artık ya.
Old 23-01-2010, 03:15   #290
Ulukoca

Dört sene çalışmayıp, beşinci sınıf olduğunuzda (şahsım gibi) "eh artık bu sene bitsin bari" diyerek kendinizi derslere adamanızdır...

Geçen dört yılda sadece "hukuk fakültesi öğrencisi" olduğunuzu anlamanız ve beşinci yılınızda "hukukçu" olmanın ne kadar emek ve çaba gerektirdiğini farketmenizdir. Ancak geçen yıllarınıza üzülmezsiniz, hatta "iyi ki de uzatmışım" dediğiniz zamanlar bile olur.

Kendisini çok sevdiğim Ceza hocam Türkan Sancar'ın "dört yıl geçtiğinde kendinizde bir değişiklik, bir gelişme hissetmiyorsanız kişilik ve olaylara bakış olarak, bir dersinizi de bırakın, bir sene daha gelin..." sözünün ne kadar doğru olduğunu idrak edebilmektir...
Old 27-01-2010, 22:10   #291
Alican MERT

***Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; sınav haftasına tüm üniversiteden 1 hafta önce başlayıp, 1 hafta sonra bitirmektir.

*** Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; ciddi olmaktır. Duyarsızlığı kaldırmaz.

*** Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; her ortamda her konuda az da olsa konuşacak kadar donanıma sahip olmak demektir.(En azından bunu gerektirmektedir :P )

*** Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; kütüphanede çalışanlardan önce gelip, onlardan sonra çıkmaktır.

*** Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; fedakarlık yapmaktır. Herkes gezip tozarken, siz notlarla kitaplarla boğuşuyorsunuzdur.

*** Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; hayata farklı bakmaktır. Herkesin evet dediğine hayır demek, kimsenin görmediğini görebilmektir.

*** Hukuk fakültesi öğrencisi olmak; "nevi şahsına münhasır" bir duruşa ve düşünüşe sahip olabilmektir.

Bir çok sayamadığımız durumu da vardır hukuk fakültesi öğrencisi olmanın. Fakat damarınıza bir kere girdi mi, bir daha bırakmanız gerçekten zordur hukuku.
Old 04-02-2010, 11:22   #292
adilberk

Karar

*hukuk öğrencisi olmak

*bugün ayrıcalık değildir lakin hukukçu olabilmek hukuk mantığını kavramış olmak ayrıcalıktır (mezunların%10 u kavrıyorsa ne ala)

*hayal kırıklığıdır ,
-aşığı olduğu ülkesinin kendine verdiği eğitimini, profesör Akademisyenlerini!görüp.
-40 yıllık hocanın kendi kendi alanını sürekli eleştirme hakkını, -kendi alanında hiç bir halt yemeden para ve doktrin merkezli yaşamında- rahat bulabilmesidir.
-ülkenin nasl hukuksuz yöneltdiğini görüp,
-Ağlamaktır, hukuk oluşturan hocaların toplumdan yaşamdan ÖĞRENCİDEN uzak oluşuna
-Şaşırmaktır, tek bir kotada eritilen öğrencilerin, herşeye sesini soluğunu kısması ders okul ikilisi arasında devleti yönetecek olmalarına.
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10353323

-anlam verememektir. 3. sınıf öğrencisinin icralarda mal kaldırmasını hukukçu edasıyla anlatmasına
-çok üzülmektir, yrd doç. hocanın -ki 35inde ancadır-gençler biz yapamadık gelecek sizin elinizde demesine.
-İcramatik veya kanunmatik otamatik PROGRAMLI avukattır hakimdir görmektir.

*İdeal eksikliğidir, neyi nasıl yapacağını öğretmeden en önemli dersleri hukuk felsefesi gibi geçiştirilen sonra hilkat garibesi hukuk kanunlarıyla yönetildiğinde kanunlara şaşıranlara şaşrmaktır.

*umuttur. bunları görebildiğini bilip, arkadaşlarınla Aliyya gibi oturup konuşmak.

*Tabii ki çalışmakır.

*Tabii ki okumaktır.

*Tabii ki okumaktır.

*Tabii ki okumaktır.

NOT: cümleler devrik oldu galiba kusura bakmayın
çok doluyum
Old 04-02-2010, 12:49   #293
hukukkızı

Hukuk öğrencisi olmak;

gecenin bir yarısı en zor dersten geçtiğini öğrendiğinde evi uykudan uyandırmaktır
Old 23-02-2010, 18:04   #294
ömergünay

Varsayılan 55 yaşında hukuk öğrencisi olmak

Af öğrencisi olarak hukuk fakültesi öğrencisi oldum. Mühendisliknden emekliyim. Fen eğitimi almış biri olarak hukuk öğrenimi çok farklı geldi.Fen bilimlerinde 2*2=4 genel kuraldır. Anladığım kadarı ile 2*2 hukukda istisna olarak 4 ediyor.
Ayrıca iktisat dersinde tamamen siyaset yapılıyor. Bütün ders kitapları kapitalizmin
kurallarını açıklıyor. Sosyalist ekonomik sistemi yok sayılıyor. Bu konuda ki itirazım
da uzaydan gelmişim gibi bakılarak cevaplandırılıyor.
Anayasa Hukuku içinde benzer şeyler söylenebilir. Tek bakış açısından, güncel deyimi ile at gözlüğü ile eğitim veriliyor.
Hukuk öğretiminde özgür kürsünün daha fazla olduğunu düşünüyordum.Tek tip,biat eden, itaat eden öğrenciler yetiştiriliyor.
Old 21-08-2010, 16:41   #295
hukukkızı

Yaz tatilinde bile "hadi kalk biraz ders çalış!" diyen anneni yatıştırmaya çalışmaktır.
Old 21-08-2010, 22:39   #296
law and order

Alıntı:
Yazan ömergünay
Af öğrencisi olarak hukuk fakültesi öğrencisi oldum. Mühendisliknden emekliyim. Fen eğitimi almış biri olarak hukuk öğrenimi çok farklı geldi.Fen bilimlerinde 2*2=4 genel kuraldır. Anladığım kadarı ile 2*2 hukukda istisna olarak 4 ediyor.
Ayrıca iktisat dersinde tamamen siyaset yapılıyor. Bütün ders kitapları kapitalizmin
kurallarını açıklıyor. Sosyalist ekonomik sistemi yok sayılıyor. Bu konuda ki itirazım
da uzaydan gelmişim gibi bakılarak cevaplandırılıyor.
Anayasa Hukuku içinde benzer şeyler söylenebilir. Tek bakış açısından, güncel deyimi ile at gözlüğü ile eğitim veriliyor.
Hukuk öğretiminde özgür kürsünün daha fazla olduğunu düşünüyordum.Tek tip,biat eden, itaat eden öğrenciler yetiştiriliyor.

Hangi hukuk fakültesinde eğitiminizi sürdürüyorsunuz? Ben İstanbul hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumuzun anayasa hukuk derslerinde özellikle Semih Gemalmaz Hocamız sayesinde her türlü bakış açılarından konulara yaklaşıyoruz.Aydın Hocamız da öyle. Özgür kürsü görmek istiyorsunuz okulumuza buyrun
Old 24-08-2010, 21:02   #297
Ali_Hukuk

kontenjanların fevkalade bir hızla arttığını görünce "o kadar kanunla kitapla cedelleşiyorum bir de işsiz kalırsam" diye düşünerek çok az alımı olan hakimlik savcılık sınavına hazırlanmayı daha 1.sınıftan düşünmektir.
Old 26-08-2010, 13:20   #298
law and order

Okulumuzdaki özgür kürsü kadrolarının yavaş yavaş değiştiğini, hocaların istifa ettiğini duyunca paniğe kapılmaktır. (Prof.Dr.Aydın Gülan istifa etmiş.)
Old 26-08-2010, 14:44   #299
saffet

Alıntı:
Yazan law and order
Okulumuzdaki özgür kürsü kadrolarının yavaş yavaş değiştiğini, hocaların istifa ettiğini duyunca paniğe kapılmaktır. (Pro.Dr.Aydın Gülan istifa etmiş.)
Aydın Hoca şuan Bezm-i Alem Vakfı Üniversitesi mütevelli heyetinde.Onun yokluğunu çok hissedecek fakülte.
konuya cevaben; hukuk öğrencisi olmak bir yaşam biçimidir..
Old 27-08-2010, 13:56   #300
Aslı Aydın

Hukuk öğrencisi olmak, sayfalarca kitap devirip de hukukla ilgili bir tartışmada konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kişinin karşısında hiçbir şey bilmeyen biri konumuna düşebilmektir. Boşuna demeişler çok konuşan boş konuşur diye.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi