Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda tazminat talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2013, 13:27   #1
AV.ESRA UYSAL

Varsayılan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda tazminat talebi

Değerli Meslektaşlarım;
Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda talep kısmında tazminat talep edebilir miyiz? Yaptığım incelemede Anayasa Mahkemesi kendisi gerek görürse tazminata karar verebiliyor. Ancak benim dosyamdaki durum yeniden yargılama halinde mağduriyeti gidermiyor. Sağolsunlar A.İ.H.M. gidiş yolunun önünü de kapatmaya çalışıyorlar. Bu durumda ben A.İ.H.M. gitmeden önceki son durağım olan Anayasa Mahkemesi'ne yaptığım bireysel başvuruda tazminat talep edebilir miyim? Böyle bir başvuru yapan arkadaş var mı? Şimdiden teşekkürler...
Old 24-01-2013, 14:34   #2
naif

Sayın Meslektaşım,
Ben de daha önce Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru yolunu kullandım. Ben de müvekkil adına tazminat talebinde bulundum ancak sürece ilişkin halen bir gelişme olmadığından uygulamaya dönük herhangi bir fikrim yok. Ancak başvuruya ilişkin hazırlanan başvuru klavuzunda ilgili bölüm şöyledir:
"V- SONUÇ TALEPLERİ
Bu alanda başvurucunun nihai taleplerini özetlemesi ve bu kapsamda adli yardım, tedbir,
duruşma, keşif ve bilirkişi incelemesi, tazminat ve yargılama giderlerine hükmedilmesi vb. isteklerini
belirtmesi gerekmektedir."
Bu hüküm gereği tazminat da talep edilmelidir.

Yine 66 soruda bireysel başvuru başlıklı çalışmanın ilgili başlığı da aşağıdaki şekildedir:

59. Bölümlerce verilen bir hakkın ihlal edildiği yönündeki
kararın sonuçları nelerdir?
Anayasa Mahkemesi, kamu işlemiyle bir temel hakkın ihlal edildiğini
tespit ederse, öncelikle bu ihlalin giderilmesi için yeniden yargılama
yapılmasına gerek olup olmadığına karar vermelidir.
Yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar yoksa başvurucu lehine
uygun bir tazminata hükmedilebilir. Ancak tazminat miktarının
tespitinin, daha ayrıntılı bir incelemeyi gerektirmesi hâlinde, Bölüm
bu konuyu kendisi karara bağlamaksızın genel mahkemelerde dava
açılması yolunu da gösterebilir.
Yeniden yargılama yapılması hukuki bir gereklilik ise ihlali ve sonuçlarını
ortadan kaldırmak için Anayasa Mahkemesi dosyayı ilgili mahkemeye
gönderir. İlgili mahkeme, Bölümün ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde yeniden yargılama
yapar ve mümkünse dosya üzerinden ivedilikle karar verir.
Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararında, gerekli görüldüğü takdirde,
ihlalin ve sonuçlarının hangi şekilde ortadan kaldırılabileceği
hususunda yapılması gerekenler belirtilir.

Bu bağlamda talep edilmesinin gerekli olduğunu düşünmekle belirsizliğin de mevcut olduğu kanaatindeyim.Ben yaptığım başvuruda hak ihlalinin derecesine göre 200 bin tl gibi istemiştim. neticeyi bekliyorum.

Kolay gelsin
Old 25-01-2013, 13:05   #3
AV.ESRA UYSAL

Çok teşekkür ederim sayın meslektaşım. Tereddütlerimi gideren aydınlatıcı bir bilgi oldu.
Old 28-08-2014, 17:10   #4
avrecepefe

Varsayılan Birden Çok Müvekkil Adına Birden Çok Avukat Tarafından Yapılan Başvuru

Sevgili Meslektaşlarım,
Pazartesi günü Anayasa Mahkemesine yapacağım başvurunun son günü. Bu bakımdan bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım. Şöyle ki:
1- 6 müvekkilimiz adına açtığımız davada verilen hüküm kesinleşti ve biz Anayasa Mahkemesine müracaat edeceğiz. Ancak formun müvekkillerin adına ilişkin kısmını müvekkil sayısınca çoğaltacağımızı anlayabildik. Ancak biz tüm bu müvekkiller adına iki avukat olarak birlikte müracaat edeceğiz. Bu manada vekili kısmına diğer avukatın adını nasıl yazacağız? Formda yer yok çünkü.
2- Formun son kısmında başvurucunun adı ve avukatından bahsediyor. 6 müvekkil adına iki avukat birlikte başvuracağımızdan dolayı hangi başvurucunun adını yazacağız ve iki avukatı birlikte nasıl yazacağız. Zira bu kısımda da formda yer yok.
İlginiz için şimdiden müteşekkirim. Saygılarımla...
Old 29-08-2014, 09:36   #5
lawyer488

anayasa mahkemesinin tazminata hükmettiğine dair karar alanlar. yargılamanın makul sürede gerçekleştirilmediği gerekçesi ile manevi tazminata hükmedilmiş. ayrıca o formla bağlı kalma zorunluluğu yok herhalde eğer bölüm sizin yazacaklarınıza küçük geliyorsa ordaki sıralamayı takip etmek şartıyla normal kağıt üzerine de yazabilirsinz. saygılarımla........
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi