Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

üstten ders

Yanıt
Old 19-02-2009, 16:46   #1
edaesma

Varsayılan üstten ders

Arkadaşlar şu an fazladan 8 kredim var. 1.sınıf ögrencisiyim üstten ders alabiliyorum, fakat bilmiyorum hangi dersi alacağımı.Şuan ki derslerle alakalı bir ders istiyorum sizce neler olabilir?

Bir de alayım mı?
Old 19-02-2009, 19:17   #2
kişiye özel

bahar döneminde olduğun için yıllık ders alamazsın zaten ama dönemlik derslerden al tabii ki,temizlemiş olursun. çünkü ilerleyen senelerde 1. sınıftaki rahatlığı ve kolaylığı bulamayacaksın. ders isimlerini yazarsan yardımcı olurum. benim 2. sınıf 2. yarı yıl dönemliklerim hukuk felsefesi ve sosyolojisi,fikri hukuk ve toprak hukukuydu. toplam kredileri 7 eder,hepsini alabilirsin.
Old 19-02-2009, 21:51   #3
cebba

üstten ders almak aslında çok zordur. tabi almak istediğinize göre şartlarını da okumuşsunuzdur.yinede önerebileceğim tek şey üstten ders almamanızdır nedenini de sorarsanız hukuk dersleri zaten çok ağır ve şuan sadece birinci dönemi bitirdiniz ikinci dönem çok daha ağır olucaktır onun için üstten ders almaktan vazgeçip ikinci dönem derslerine konsantre olmanızı öneririm saygılarımla...
Old 22-02-2009, 12:30   #4
edaesma

açıkcası şaşırmış durumdayım alırsam not ortalamam duser diye korkuyorum?düşermi aceba;düşerse almak istemem cünkü düşmesi demek geçiş olasılıgımıda düşürür(
Old 23-02-2009, 20:07   #5
cebba

evet eğer düşük alırsanız not ortalamanız düşer
bende almayı düşünüyordum ama vazgeçtim yine de siz bilsirsiniz
Old 23-02-2009, 20:15   #6
cebba

sayın edaesma buarada hangi üniversitede okuyorsunuz çünkü üniversiteden üniversiteye değişiyor SAYGILARIMLA...
Old 24-02-2009, 03:22   #7
inci_hukuk

bence alma üstten ders..geçisini yapmaya bak..hangi ünv okuyosun merak ettim..

1.sınıfta ortalaman yüksekken geçiş yapma şansın varken hiç risk alma..sanırım özel ünv okuyosun... ^^geçiş düşündüğüne göre ^^
Old 24-02-2009, 18:55   #8
kişiye özel

dönemlik dersler ortalamayı fazla düşürmez ayrıca ortalaman tutmazsa sınıfta kalmak diye birşey yok,bence almalısın
Old 04-03-2009, 00:52   #9
üye25928

Selçukta malesef böyle bir imkan yok olsa benders almak için elimden gelen herşeyi yapardım. Okuldan ne akdar erken mezun olursam hakimlik savcılık hedefim olduğu için o kadar fazla çalışırdım sınava hem okul yok 4 senede bitecek yok uzayacak mı stresini de yaşamazdım. Şayet amacınız hakimlik savcılıksa ben olsam alırdım.
Old 04-03-2009, 22:36   #10
inoktaanokta

Sayın tavus;
Selçuk Üniversitesi'nde üstten ders alma olayı var.
Old 05-03-2009, 14:43   #11
oguzhand0

Alıntı:
Yazan tavus
Selçukta malesef böyle bir imkan yok olsa benders almak için elimden gelen herşeyi yapardım. Okuldan ne akdar erken mezun olursam hakimlik savcılık hedefim olduğu için o kadar fazla çalışırdım sınava hem okul yok 4 senede bitecek yok uzayacak mı stresini de yaşamazdım. Şayet amacınız hakimlik savcılıksa ben olsam alırdım.
Hayır, Selçuk Üni. Hukuk Fak.'de de var böyle bir imkan. Başvurabilmek için yanlış hatırlamıyorsam 2,5 yahut 3 ortalama istiyorlar. Danışmanına ve öğrenci işlerine bir başvur, gerekli bilgileri onlardan alabilirsin.
Ayrıca olmadığını nerden biliyorsun?
Old 05-03-2009, 15:06   #12
arbitrator

Üst sınıftaki dersleri listeyelebilir misiniz?
Old 05-03-2009, 22:04   #13
üye25928

Benim bu sene ilk senem. Ben de birinci sınıftayım, konuyu açan arkadaş gibi. Sayın Prof. Dr. Yavuz Atar'a bu konuyu sorduğumda böyle bir imkanın bulunmadığını söylemişti. Demek ki ilk sene için söylemiş zaten benim de ilk yılın olduğundan malesef Selçuk hukukta ilk sene üstten ders almak yok olsa alırdım
Old 05-03-2009, 22:25   #14
Dilge

Arkadaşlar baktım ki sizin yapacağınız yok ben bir yönetmeliğinize bakayım dedim, merak ettim çünkü ve şu sonuca ulaştım :

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Dersler, Sınavlar ve Not Değerlendirmeleri

Ders Alma

Madde 9 — Ders alma ile ilgili işlemler aşağıdaki şekilde yürütülür.

a) ......
b) Öğrenci danışmanın olumlu görüşü ile ön şartlı dersler dışında, alt sınıflardaki tüm derslerden başarılı olması ve genel ağırlıklı not ortalamasının en az 3.00 olması şartı ile bulunduğu yıl/yarıyıl programında bulunan derslerin toplam kredisinin %20’sine kadar bir üst yarıyıl/yıldan ders alabilir. Ön şartlı dersler ve ön şartlar, ilgili Kurulun kararı ve Senatonun onayı ile belirlenir.
Old 05-03-2009, 22:37   #15
inci_hukuk

Alıntı:
Yazan edaesma
Arkadaşlar şu an fazladan 8 kredim var. 1.sınıf ögrencisiyim üstten ders alabiliyorum, fakat bilmiyorum hangi dersi alacağımı.Şuan ki derslerle alakalı bir ders istiyorum sizce neler olabilir?

Bir de alayım mı?
Alıntı:
Yazan dilgehuk
Arkadaşlar baktım ki sizin yapacağınız yok ben bir yönetmeliğinize bakayım dedim, merak ettim çünkü ve şu sonuca ulaştım :

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Dersler, Sınavlar ve Not Değerlendirmeleri

Ders Alma

Madde 9 — Ders alma ile ilgili işlemler aşağıdaki şekilde yürütülür.

a) ......
b) Öğrenci danışmanın olumlu görüşü ile ön şartlı dersler dışında, alt sınıflardaki tüm derslerden başarılı olması ve genel ağırlıklı not ortalamasının en az 3.00 olması şartı ile bulunduğu yıl/yarıyıl programında bulunan derslerin toplam kredisinin %20’sine kadar bir üst yarıyıl/yıldan ders alabilir. Ön şartlı dersler ve ön şartlar, ilgili Kurulun kararı ve Senatonun onayı ile belirlenir.

Sayın Dilgehuk...

Arkadaşımız durumunu arz etmiş ve sorusunu sorarken ders alabileceğini ifade etmiş.Yani sizin belirtmiş olduğunuz ders alma ile ilgili işlemleri uygulama aşamasını geçmiş ve hangi dersi alacağanı sormuş..Söylediğine göre not ortalamsı tutyor ve gerekli prosüdürü yerine getirmiş..
Yine de bu konuda bilgisi olmayan arkadaşlar için faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş..
Saygılar...
Old 05-03-2009, 22:52   #16
oguzhand0

Bende tam yönetmeliğin 9/a maddesini alıntılıyordum ki sağolsun Sayın dilgehuk benden önce davranmış.
Evet Sayın tavus; sonuç olarak yönetmelik üstten ders almanıza izin veriyor. Ortalamanız 3 olmalı ve alttan dersiniz olmamalı. Sayın Atar her ne kadar mümkün değil dese de laf-ı güzaf ettiği ortada. Eğer şartları taşıyorsanız; öğrenci işlerine, dekanlğa ve de danışmanınıza kuracağınız baskı sonucunda üstten ders alabilirsiniz.
Old 05-03-2009, 23:18   #17
oguzhand0

Alıntı:
Yazan inci_hukuk
Arkadaşımız durumunu arz etmiş ve sorusunu sorarken ders alabileceğini ifade etmiş.Yani sizin belirtmiş olduğunuz ders alma ile ilgili işlemleri uygulama aşamasını geçmiş ve hangi dersi alacağanı sormuş..Söylediğine göre not ortalamsı tutyor ve gerekli prosüdürü yerine getirmiş..
Sayın inci_hukuk, Sayın dilgehuk Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde üstten ders alımı hakkında Sayın tavus'un ve diğer Selçuk Üniversiteli arkadaşlarımızın sorularına çözüm sunmuştur. Ancak konuyu açan Sayın edaesma ise Selçuk Üniversitesi öğrencisi değildir ve doğaldır ki üstten ders alabilme kriterleri ve Ders-Sınav Yönetmeliği farklıdır. Belirtmek isterim.
Old 06-03-2009, 01:04   #18
inci_hukuk

Sayın Oğuzhan Dayar; Sayın Dilgehuk'un söyledikleri için bir şey demedim..Sadece sayın Edaesma için gerçerli bir durum olmadığını belirttim.Ayrıca sayın Dilgehuk'un diğer öğrenci arkadaşlar için faydalı bir bilgi paylaşımı yaptığı için teşekkür ettim....Hepsi bu ...Konunun sadece sizin tarafınızdan yanlış algılandığı kanaatıindeyim..

saygılar..
Old 06-03-2009, 11:01   #19
üye25928

Sayın Dilgehuk ve Sayın Oğuzhan, bu sene fakülte temsilciliğine katılmak için bir arkadaşımız başvuruda bulundu. Ancak not ortalaması olmadığı için kabul edilmedi. Kanaatimce biz birinci sınıf olduğumuz için aynı durum burda da geçerli olacaktır. Yıllık derslerimiz olduğu için birinci sınıfta üstten ders alamıyoruz galiba demek istiyorum saygılar.
Old 02-08-2009, 21:44   #20
av.özlem42

selçuk hukukta sadece 1.sınıfta henüz not ortalamanız bulunmadığı için üstten ders alamıyorsunuz 2,3,4te böyle bir imkan sağlanmaktadır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi