Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlu ölü hakkında icra takibi

Yanıt
Old 18-11-2006, 22:49   #1
uye9493

Varsayılan Borçlu ölü hakkında icra takibi

Merhabalar
iki husus hakkında pratik bilgilerenize ihtıyacım var ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
1- borçlu hakkında takip yapılıyor takip kesinleşiyor daha sonrada borçlu vefat ediyor mirascılarına karşı icra ve takibi nasıl devaam ettirebilirim
2-Borçlu hakkında takip yapılıyor ödeme meri tebliğ edilemiyor tebligat bila geliyor daha sonra borçlu vefat ediyor mirasçlılara karşı takibe nasıl devam edebilirim
saygılarımla
Old 19-11-2006, 00:51   #2
Av.Burhan FILIZÖZÜ

Say1n isaaydogan: 1.sorunuzda, takip kesinlestikten sonra borçlunun ölmesi halinde borçlunun mirasç1lar1n1 tespit eder, mirasç1lar1na kars1 takibe devam edersiniz. Kan1mca burada, ölen borçlunun mirasç1lar1na ayr1ca ödeme/icra emri teblig ettirmek geregi de yoktur.Icra Müdürlügünden talebiniz üzerine alacag1n1z yetki belgesi ile borçlunun mirasç1lar1n1 gösterir veraset ilam1 alabilirsiniz.
2.sorunuzda,ödeme emri teblig edilmeden borçlunun ölmesi durumunda ise, ölen kisiye kars1 takibe devam edemezsiniz. Burada da borçlunuzun mirasç1lar1n1n tespiti gerekecek, ancak bu durumda tespit ettiginiz mirasç1lara ödeme/icra emri tebligi gerektigi gibi takibin kesinlesmesi de gerekecektir. Takip kesinlestikten sonra mirasç1lara kars1 devam edebilecektir.
Bana göre Her iki halde de miras1 ret etme sürelerinin beklenmesinin de uygun olacag1n1 düsünüyorum .Sayg1lar1mla
Old 19-11-2006, 20:20   #3
Av.Selim Balku

Borçlunun sağlında başlattığınız icra takibine, borçlunun ölümünde mirasçılarına karşı devam ettirmek istiyorsnız, terekenin tasfiye, malların ortak edilmememiş olması gerekmektedir.

1- Ölen borçluya takip kesinleşmiş ise mirasçılar içinde kesinleşmiş kabul edilir, ancak mirasçılara tekrar ödeme emri gönderilmesi gerekmektedir.

2- Tebligat bila olmuşsa, mirasçılarına tekrar ödeme emri gönderilmesi gerekmektedir.
Old 18-11-2009, 10:06   #4
Av. Srt

Borçlumuz icra takibi başlatılmadan vefat etmiş. Bankanın çektiği kredi kartı ihtarnamesi vefat nedeniyle iade edildiği zaman öğrenildi. Ölü kişiye karşı takip başlatılamayacağından, öncelikle veraset ilamı alıp mirasçılara karşı takip başlatma yoluna gittik. Ancak Sulh Hukuk Mahkemesinde açtığımız davada icra müdürlüğünden yetki belgesi istendi. Henüz başlatılmış bir takip olmadığından yetki belgesi alamıyoruz tabi... Zaten veraset ilamını talep ettiğimiz dilekçede bunu belirtmiştik ama dikkat edilmemiş. Bu aşamada veraset davasında nasıl bir karar verilebilir daha önce karşılaşan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
Old 18-11-2009, 10:40   #5
uye8490

Alıntı:
Yazan Fatoş Cihan Özden
Borçlumuz icra takibi başlatılmadan vefat etmiş. Bankanın çektiği kredi kartı ihtarnamesi vefat nedeniyle iade edildiği zaman öğrenildi. Ölü kişiye karşı takip başlatılamayacağından, öncelikle veraset ilamı alıp mirasçılara karşı takip başlatma yoluna gittik. Ancak Sulh Hukuk Mahkemesinde açtığımız davada icra müdürlüğünden yetki belgesi istendi. Henüz başlatılmış bir takip olmadığından yetki belgesi alamıyoruz tabi... Zaten veraset ilamını talep ettiğimiz dilekçede bunu belirtmiştik ama dikkat edilmemiş. Bu aşamada veraset davasında nasıl bir karar verilebilir daha önce karşılaşan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Yetki belgesi icra tetkik merciinden alınmalıdır diye düşünüyorum.
Alıntı:
T.C. YARGITAY
6.Hukuk Dairesi
Esas: 2003/7227
Karar: 2003/7182
Karar Tarihi: 14.10.2003
"Dava konusu edilen taşınmazın paydaşlarından S. mirasçısı İ.'in borcundan ötürü elbirliği ve paylı mülkiyete tabi bir adet taşınmazın paylaştırılmasını istemiştir. Davanın açıldığı tarihe göre İ.İ.K.nun 121.maddesi uyarınca İcra Tetkik Merciinden izin alınması gerekir. Mahkemece bu husus üzerinde durulmadan ve İcra Müdürlüğünden alınan yetki belgesi ile yetinilerek yazılı şekilde satış kararı verilmesi bozmayı gerektirir. "

Old 18-11-2009, 12:19   #6
Av. Srt

Yasa metnine göre yetki belgesinin İcra Tekik Merciinden alınması gerektiği konusunda haklısınız ancak ben uygulamada bunu icra mahkemelerine bir türlü kabul ettiremedim. Yetki belgesinin yalnızca ortaklığın giderilmesi davası için verildiğini ısrarla belirtiyorlar. Açıkçası bugüne kadar uygulamada bir sıkıntı yaşamadığımdan bende icra müdürlüğünden yetki belgesi alarak işlemleri yürütüyordum fakat takip açılmadan önce veraset ilamı almak gerekince sorun izah ettiğim şekilde bir sorun yaşadım. Eğer önceden merciiden yetki belgesi aldıysanız, başvuru konusunda sizden yardım isteyeceğim Sayın Diktaş. Teşekkürler..
Old 18-01-2010, 16:55   #7
minerva

belirtmiş olduğunuz durumun nasıl çözdüğünüzü öğrenebilir miyim.. aynı problemi şu an ben de yaşıyorum. İcra takibi açtıktan sonra borçlunun ölmüş olduğu bilgisini aldım, veraset ilamı için yetki belgesi talebi yazdığımda ise talebim borçlu takipten önce öldüğü için reddedildi. Şimdi sulh hukuk mahkemesine başvurmam gerekiyor ancak bu başvuruyu nasıl yapabileceğini bilmiyorum, teşekkürler...
Old 18-01-2010, 17:49   #8
Av. Srt

Borçlu icra takibinden önce ölmüş olduğundan takip yok hükmünde, mirasçılara karşı yeni bir takip başlatılması gerekiyor. Bu nedenle Sulh Hukuk Mahkemesinden veraset ilamı talebinde bulunacaksınız. Mevzuata göre İcra Hukuk Mahkemesinden alınması gerekiyor fakat önceden de belirttiğim gibi hakimler yasayı uygulamaktan imtina ettiklerinden (!) şu ana kadar icra müdürlüğünden aldım yetki belgesini.. İcra Müdürlüğünün "veraset ilamı alması için yetki verilmiştir" şeklinde iki satırlık yazısı yeterli oluyor mahkeme için. Sulh hukuk mahkemesine hitaben yazdığınız dilekçeye vefat edene ait nüfus kaydını ve yetki belgesini de ekleyerek veraset ilamı talep edeceksiniz.
Old 18-01-2010, 17:58   #9
minerva

peki bu yetki belgesini icra müdürlüğünden neye dayanarak talep edebilirim. çünkü ben borçlunun öldüğünü bilmediğim için icra takibini başlatmıştım, bu gün yetki belgesi talebimi gönderdikten sonra reddedildiğini öğrendim.
Old 19-01-2010, 10:34   #10
Av. Srt

Peki icra müdürlüğünün kararda yazdığı gerekçeyi öğrenebilir miyim ? Ona göre yardımcı olmaya çalışayım. Çünkü icra takibinden önce ölen borçlular için yetki belgesini icra müdürlüğünden alırken hiç sorun yaşamadım.
Old 19-01-2010, 10:50   #11
minerva

Maalesef, icra müdürü kararı reddetmemiş pek de hoş olmayan bir biçimde dosyadan çıkarmakla yetinmiştir. siz yetki belgesi taleplerinizi mevcut bir icra takibi üzerinden yapıyorsunuz değil mi yoksa farklı bir yolu da mı var? Çok teşekkürler ilginiz için...
Old 19-01-2010, 11:08   #12
Av. Srt

Vefat eden şahsa karşı başlattığınız dolayısıyla yok hükmünde olan icra takip dosyasından yetki belgesi talep ediniz. Yalnız ben yetki belgesini de talebi de kendim hazırlıyorum. Yani icra müdürüne yalnızca imzalamak kalıyor. Talebinizi dosyadan çıkarılmasının sebebi bence yetki belgesini hazırlamamanız.. Zaten sadece yetki belgesidir şeklinde bir başlık ve " Sulh Hukuk Mahkemesinden veraset ilamı alması için yetki verilmiştir demeniz yeterlidir mahkeme için. Ayrıca bizzat görüşüp durumu açıklar ve imzalayana kadar beklerseniz daha sağlıklı olur.
Old 19-01-2010, 11:35   #13
minerva

aslına bakarsanız ben yetki belgesini de hazırlamıştım, ama adliyeye giderek benim anlatmam daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. yardımınız için çok teşekkür ederim
Old 19-01-2010, 15:10   #14
eersoz

kanımca borçlu takipten evvel ölmüşse ve bu bilinmeden takip yapılmışsa veraset ilamı almaya gerek yoktur. uyaptan borçlunun mirasçıları belirlenebilir. tabi bu belirlemeye istinaden yeni takip başlatmak gerekir.
Old 19-01-2010, 16:38   #15
av.cgoksen

Veraset ilamı almdan mirasçılar hakkında icra takibi başlattım.Karşı taraf takibin iptalini talep etti.Veraset ilamının eklenmemiş olmasının tek başına takibin iptaline neden olmayacağını biliyorum ancak buna ilşkin yargıtay kararlarına ulaşamıyorum
Elinde bu konuyla ilgili Yargıtay kararı olan Meslektaşlarım varsa yardımlarınızı bekliyorum.Çok teşekkürler şimdiden..
Old 20-01-2010, 08:22   #16
eersoz

Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin 13/05/1980 tarihli ve 1980/2684 E., 1980/4303 K. sayılı kararı: Alacaklı harcını verdiği takdirde borçlunun mirasçılarından biri veya tamamı aleyhine takip açabilir ve bu takipte veraset belgesinin ibrazına lüzum yoktur. Mirasçı olarak gösterilen kişilerin itirazı halinde bu hususların tetkiki gerekir.

Av. Talih UYAR İcra Hukukunda İtiraz,2. Baskı, Ekim 1990,s.37-38.
Old 18-05-2010, 21:32   #17
Av. Oktay

Değerli meslektaşlarım, ben de bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum;
Borçlu aleyhine yaptığımız ilamsız takipte, borçlunun takipten çok önceleri ölmüş olduğunu öğrendik. Fakat ölü borçlunun komşularından biri tebligatı almıştır.
Daha sonra da borçlunun mirasçılarından biri takibin iptali davası açmıştır. Burada şu soruların cevabını merak ediyorum;
1- Ölü kişiye karşı yapılan takip kendiliğinden hükümsüz sayılmaz mı? takibin iptali davası açmak gerekirmiydi? veyahutta
2- mirasçılar tarafından yapılan tebligatın usulsuz olduğu yönünde bir itirazda bulunulamaz mıydı? veya
3- Takibin tarafı olmayan mirasçı, takibin iptali davası açabilir mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.
Old 19-05-2010, 08:49   #18
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

Takipten önce ölmüş kişiye karşı yapılan takibin hükümsüzlüğüne/iptaline karar verilmesi için birilerinin bunu hakim önüne taşıması gerekir. Yoksa alacaklı taraf, borçlunun takipten evvel öldüğünü farkettiğinde işlemleri durdurmayabilir, değil mi?

Takibin iptalini talep ve dava etmek hakkı varken tebligatın usulsüzlüğünü neden iddia etsinler ki?

Mirasçı olmaları hasebiyle dava açabilirler...

Saygılarımla...
Old 19-05-2010, 16:36   #19
Av. Oktay

Sn. Özgür Karabulut, ilginiz için çok teşekkür ederim.Zaten Yargıtay'ın görüşü de sizinki yönünde. Fakat ben karşılık olarak farklı birşey söyleyebilir miyim diye düşünmüştüm. Mesela icra müdürünün borçlunun sağ olup olmadığını kontrol etme yükümlülüğünün bulunup bulunmaması eğer bulunursa bunun sadece şikayet konusu yapılabileceği gibi. O zaman şimdilik alacaklı-davalı vekili olarak yapabilleceğim pek bişey yok gibi gözüküyor.
Tekrardan teşekkürler.
Saygılarımla.
Old 19-05-2010, 16:42   #20
Av.Özgür KARABULUT

Anlıyorum Sn. Oktay ama borçlunun takipten önce ölmüş olması durumunda yapacak pek bir şey kalmıyor. Bir kaç dosyada takibim mirasçıların talebiyle iptal edildi.

Kolaylıklar dilerim...
Old 02-02-2011, 15:51   #21
pathem

Benin icra dosyamda da takibi başlattıktan sonra borçlunun takipten önce ölmüş olduğunu öğrendik. Fakat tuhaftır ki avukatı takiple ilgili usuli eksikliklere itiraz ederek takibi durdurdu, vefatla ilgili bir beyan yok. Ben bu aşamada o icra dosyasından yetki belgesiyle mirasçıları tespit edip ayrı bir takip mi açmalıyım?Peki mirası reddedip reddetmediklerini nasıl öğreneceğim?Takibi kesinleştirdiğimde mirasçılar tüm malvarlıkları ile mi sorumlu?
Old 02-02-2011, 21:32   #22
Av.Fatih KISA

Biz söyle bir yol takip ediyoruz.
Borçlunun ölü olduğunu öğrendiğmizde Nüfus Müdürlüğüne hitaben ve Avukatlık Yasanın ilgili hükmünü de hatırlatarak borçlunun vukuatlı aile nüfus kaydını talep ediyoruz. Bu nüfus kaydında borçlunun tüm çocuğu varsa çocukları, karısı varsa karısına karşı "Ölü X mirasçıları" diyerek takip yapıyoruz.

Şu ana kadar da yukarıda yaşadığınız sorunları yaşamadık

Takip sırasında eğer borçlu ölürse yine İcra Müdürlüğü vasıtası ile Nüfus Müdürlüğüne yazıp, borçlunun aile nüfus tablosunu çıkartıyoruz ve bir muhtıra ile durumu mirasçılara bildiriyoruz. Bu usulümüzde de hiçbir sorun yaşamıyoruz.

Takip yaparken borçluların veya mirasçılarının TC Kimlik numaralarını uyap sistemine yükletirseniz ve de e-imza kullanıyorsanız borçlularınızın tüm adres hareketlerini sistemden takip edebilirsiniz.
Old 03-02-2011, 16:14   #23
pathem

Teşekkür ederim Fatih bey. Yani yeni bir icra takipi yapmadan var olan dosya üzerinden mi devam etmeliyim?Ben var olan dosya üzerinden veraset ilamı alarak mirasçılara icra emri gönderdim ancak şekil eksikliğinden itiraz ettiler. İtiraszın iptali ile mi devam etmeliyim?
Old 03-02-2011, 16:34   #24
Av.Fatih KISA

Borçlu ölmeden önceki takipler şüphesiz aynı takip üzerinden devam edecektir. Eğer borçlunun sağlığında tebligat yapılıp takip kesinleşmiş ise, mirasçılarına sadece muhtıra (borcun miras hükümleri nedeniyle mirasçılarına kaldığını, ödenmesi gerektiği aksi halde sadece miras mallarıyla değil şahsi malları ile de sorumlu olduğunu ve icrai işlemlere devam edileceğini vs) gönderilmekle yetinilecektir.

Borçlunun sağlığında takip yapıldı, fakat borluya tebliğ edilemeden -yada itiraz süresi dolmadan- borçlu vefat etti ise bu kez ödeme -icra- emrinn doğrudan mirasçılarına gönderilmesi gerekir.

Sayın pathem'in sorusunun yanıt hayır. Sizin icra takibi yaptığınız tarih itibariyle borçlu ölmüş ise bu takip yok hükmündedir. Borçlunun ölü olduğunu bilmemeniz durumu değiştirmiyor, ölü kişiye karşı dava açılamayacağı, icra takibi yapılamayacağı hususu kesin bir kural. Takibin mirasçılarına karşı yapılması ve yeni bir takiple yapılması gereklidir.

Şüphesiz yeni yapacağınız takip, mevcut takibiniz nedeniyle derdestlik itirazı ile karşılaşabilir. Bu nedenle ölü borçluya karşı yaptığınız takipten vazgeçmeniz -feragat değil, alacağın tahsilini sağlamak için takipten vazgeçmek- gerekecektir.

Kolay gelsin dileklerimle..
Old 03-02-2011, 16:40   #25
pathem

Çok teşekkür ederim ama mirasçıların borca itiraz etmemesi, ya da sizin de ifade ettiğiniz gibi takibin yok hükmünde olduğundan bahsetmemiş olması borcu kabul ettikleri anlamına gelmez mi?Ben bu sebeple takibe devam etmeyi düşünüyordum. Ancak mirasçıların itiraz ettiği husus senette keşide yerinin olmaması. Gerçekten kafam fazlasıyla karıştı
Old 03-02-2011, 19:00   #26
Av.Fatih KISA

Ben mirasçların avukatı olsam, takibin herhangi bir aşamasında şikayet yoluyla takibin yok hükmünde olduğunu ileri sürer, takibin iptalini sağlardım. Çünkü ölüye karşı takip yapılamayacağı kuralı doğrudan kamu düzenini ilgilendirir.

Takibin birisi aktif (alacaklı) birisi de pasif (borçlu süjesi var. Yani aktif takip ehliyetinin yanında pasif takip ehliyeti -HUMK'da düzenlenen kuralların paralelinde düşünelim- birlikte bulunmalıdır. Ölen kişi Türk Hukukunda kişi olmadığı için, pasif dava-takip ehliyeti olmadığı için, hukuken yok olduğu için takip yapamazsınız. Ancak miras şirketine (terekeye) daha da Türkçesi Murisin yasal mirasçılarına karşı takip yapabilirsiniz.

Keşide yerinin olmaması bir şikayet nedeni ama esas sorun borçlunun takipten önce ölmüş olması...
Old 04-02-2011, 17:07   #27
tiryakim

Borçlu murisin mirasçılarının mirası redetmesi durumuda takip prosedürü nasıl işler ? Kime takip yapılır ?
Old 04-02-2011, 17:16   #28
Av.Nevra Öksüz

Sayın tiryakim,

Alıntı:
Yazan tiryakim
Borçlu murisin mirasçılarının mirası redetmesi durumuda takip prosedürü nasıl işler ? Kime takip yapılır ?

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...9&postcount=12

Saygılar...
Old 04-02-2011, 21:27   #29
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın tiryakim,
İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...9&postcount=12

Saygılar...

Nevra Hanım Öncelikle Cevabınız için çok teşekkür ederim ;

---Öncelikle biz daha takip başlatmadık. Öğrendik ki mirasçılar mirası redetmiş. Murisin üzerine mal varlığı halen var . Murisin malvarlığı intikal yapılmamış. Yapacağımız takibin şekli ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapacağız.
Benim düşüncem şu şekilde ; ilk önce sulh hukuk mahkemesinden tereye bir temsilci atatıp takibi tereke temsilcine karşı yapmak.Doğru olur mu olmaz mı bilmiyorum.Sizin bu konudaki düşünceniz nedir ?
Teşekkürler...
Old 05-02-2011, 15:09   #30
Av.Nevra Öksüz

Sayın tiryakim

Alıntı:
Yazan tiryakim
... Öğrendik ki mirasçılar mirası redetmiş... Yapacağımız takibin şekli ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapacağız.
Benim düşüncem şu şekilde ; ilk önce sulh hukuk mahkemesinden tereye bir temsilci atatıp takibi tereke temsilcine karşı yapmak.Doğru olur mu olmaz mı bilmiyorum.Sizin bu konudaki düşünceniz nedir ?
Teşekkürler...

Mirasçıların hepsi mirası reddetmemiş olabilir; bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca verdiğim linkte fikrimi yazmıştım; Sulh Hukuk Mahkemesinden terekenin tasfiyesini isteyebilirsiniz şeklinde Sulh Mahkemesi tasfiye memuru atayacaktır.

Ek olarak terekeye temsilci atanmasını (bildiğim kadarıyla) mirasçılar talep edebiliyor ( http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=2844 ); TMK m.648'de -kayyıma-( http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=2640 )ve İİK m.121 ( http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=6772 )'e ilişkin durumlarda düşünülebilecek istisnalar olabilir(diye düşünüyorum ).

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi