Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Ne okumalıyım?

Yanıt
Old 11-05-2009, 21:08   #1
StonKeep

İnceleme Ne okumalıyım?

Merhaba THS takipçileri uzun süredir siteyi takip etmekteyim ancak,gerek hazırlık öğrencisi olmam gerekse malum konularda bilgimin olmaması sebebiyle sadece okumakla yetinmekteyim.Ancak hazırlık bitti bitecek ve seneye birinci sınıf öğrencisi olacağım.Tecrübeli arkadaşlardan bu yazı hangi kitapları okuyarak geçirmem gerektiğini ve hukuk ile yavaş yavaş haşir neşir olmayı istediğimden bir kaç kitap önerisi bekliyorum.Teşekkürler şimdiden.
Old 18-05-2009, 14:05   #2
erkanaga

Ders kitaplarından başlayabilirsin diyecektim ama şu dönemde senin için çok ağır olur o tür kitaplar.Naçizane tavsiyem bu siteyi takip etmeye devam et ve bazı konularda yapılmış çok güzel tartışmalar var bu sitede onlara da bi göz atabilirsin.Ayrıca hukuk dergilerini de okuması ve anlaması daha kolay olduğundan tavsiye edebilirim.
Old 19-05-2009, 02:20   #3
üye25928

Ek oalrak naçizane tavsiyem, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan gibi hocaların Anayasa Hukuku üzerine her kesime hitap eden güzel çalışmaları bulunmaktadır. Birinci sınıfta işinize yarabilir. Bir de Roma Hukuku görecekseniz, Roma Devleti ile ilgili tarihi ve sosyal hayat üzerine yazılar veya kitaplar okumanızı öneririm gelecek sene işinize yarayabilir. kolay gelsin.
Old 19-05-2009, 23:08   #4
Av. Mehmet Aslan

Açıkçası şimdiden okumaya başlamasan iyi olur. Bazı şeyleri yanlış öğrenirsen ve daha da kötüsü ilk öğrendiğin haliyle kalırsa bu çok kötü bir duruma sebep olabilir. Hukuk terminolojsine de fazlaca hakim olamadığın için bu anlaşılamama kaçınılmazdır. Ayrıca dört sene okumakla geçecek ve bu ilk heves biraz da olsa erken bıkkınlığa sebep olabilir(olmayabilir de). Yine de yazı dinlenerek geçirmek iyidir. Çünkü bu yorucu bir eğitim hayatı öncesi son rahat yaz tatilin olabilir

Başarılar.
Old 27-05-2009, 17:04   #5
hukukkızı

Merhaba sayın meslektaşlarım
Ben ikinci sınıf öğrencisiyim.Hakimlik/savcılık sınavları benim gözümü korkutmaktan ziyade mesleğime olan iştahımı kabartıyor.
Şimdiden birşeyler yapmak istiyorum. Gerçi "asıl hukuk" ile 3. sınıfta tanışacağım söylendi ama yine de ufak ufak başlasam hiç fena olmaz. Geçen yaz görüştüğüm bir avukat tatillerimi ve öğrencilik günlerimi çok özleyeceğimi ve bu sebeple tatilin keyfini çıkartmam gerektiğini söyledi.
Bu sene gördüğüm Ceza Hukuku,İdare Hukuku,Devletler Umumi Hukuku ve Borçlar Hukuku dersleri ile alakalı olarak bir takım kitaplar edinmek ve vaktimi bunlarla geçirmek istiyorum. Ayrıca Kriminoloji ve Adli Tıp derslerine de ilgim büyük.
Sizlerden bu konuda fikir almak istiyorum. Tavsiye edeceğiniz her kitap benim için bir basamak olacaktır,buna inanıyorum.
Saygılar
Old 27-05-2009, 23:53   #6
oguzhand0

Evet, Sayın Aslan'a kesinlikle katılıyorum. Bu yazı dinlenerek geçirin. Çünkü gerçekten sizi zorlayacak 4 yıl var önünüzde. Yok illa birşeyler okuyayım diyorsanız; genel kültür olsun, Roma hukuku kitabınızın başında muhakkak Roma/İtalya tarihine ilişkin bilgiler vardır. Onları okuyun, eğlendirici ve zevk vericidirler.
Old 29-05-2009, 14:04   #7
üye25928

sizin yerinizde olsam kitap okurdum.
Old 04-06-2009, 18:33   #9
BegümC.

Alıntı:
Yazan StonKeep
Merhaba THS takipçileri uzun süredir siteyi takip etmekteyim ancak,gerek hazırlık öğrencisi olmam gerekse malum konularda bilgimin olmaması sebebiyle sadece okumakla yetinmekteyim.Ancak hazırlık bitti bitecek ve seneye birinci sınıf öğrencisi olacağım.Tecrübeli arkadaşlardan bu yazı hangi kitapları okuyarak geçirmem gerektiğini ve hukuk ile yavaş yavaş haşir neşir olmayı istediğimden bir kaç kitap önerisi bekliyorum.Teşekkürler şimdiden.

Öncelikle içinizdeki hevesten ötürü,dinlenin,gezin,tozun cevaplarının sizi tatmin etmediğini düşünüyorum.Ama hukuk dili gerçekten çok ağır ve yanlış anlaşılması kuvvetle muhtemel bir dildir.Bunun en kötü yanı ise tüm derslerini takip ettiğiniz,notunu tuttuğunuz derslerden sınava girince(özellikle ilk yıl) "demokrasi rejimi" gibi terimi yanlış kullanarak koca sorunuzun cart diye çizilip fahiş hata olmasına sebep olabilirsiniz,hevesiniz inanılmaz derecede kırılır.

Ben hukuk alanında sosyolojik kitaplar okumanızı tavsiye ediyorum.

Emekli savcı Mete Göktürk'ün "Adaleti Gördünüz mü?" adlı kitabı iyi bir başlangıçtır bence.Hem ileride alacağınız Hukuk Sosyolojisi dersinde de faydasını görürsünüz.Ayrıca Hukukta Kaynaklar,Metod ve Problem Çözmeye yönelik olarak kitaplar da okuyabilirsiniz. (Prof. Dr Ernest Hirch)
Old 07-06-2009, 02:53   #10
Alparslan Timuş

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Merhaba sayın meslektaşlarım
Ben ikinci sınıf öğrencisiyim.Hakimlik/savcılık sınavları benim gözümü korkutmaktan ziyade mesleğime olan iştahımı kabartıyor.
Şimdiden birşeyler yapmak istiyorum. Gerçi "asıl hukuk" ile 3. sınıfta tanışacağım söylendi ama yine de ufak ufak başlasam hiç fena olmaz. Geçen yaz görüştüğüm bir avukat tatillerimi ve öğrencilik günlerimi çok özleyeceğimi ve bu sebeple tatilin keyfini çıkartmam gerektiğini söyledi.
Bu sene gördüğüm Ceza Hukuku,İdare Hukuku,Devletler Umumi Hukuku ve Borçlar Hukuku dersleri ile alakalı olarak bir takım kitaplar edinmek ve vaktimi bunlarla geçirmek istiyorum. Ayrıca Kriminoloji ve Adli Tıp derslerine de ilgim büyük.
Sizlerden bu konuda fikir almak istiyorum. Tavsiye edeceğiniz her kitap benim için bir basamak olacaktır,buna inanıyorum.
Saygılar
Evet aynı soruyu ben de soracaktım. Asıl hukuk 3. sınıfta başlamasına rağmen önemli dercede mesafe katettiğimi düşünüyorum. Yinede zamanın kıymetini bilmek gerkli. Eski konulara tekrar bakmak dışında tavsiyelerinizi bekliyorum.
Old 11-06-2009, 13:40   #11
Saffet Metin

Sitede henüz üçüncü sınıfa gelmemiş ve hukuk bilgisini ilerletmek için ne okuyayım diye soran arkadaşlara şöyle bir cevabım olacak.

Hukuk iki kısımdır. Usul ve Esas. Usul ile ilgili dersler üç ve dördüncü sınıftadır. Medeni Usul, Ceza Usul ve İcra iflas. Bunları bilmeden Hukukçu olunamaz, çünkü bunlarsız hukuk uygulanamaz. Ayrıca hukukta şöyle bir kaide vardır. Usul Esastan öncedir.

Esasa yönelik olan dersler Anayasa, Kişiler ve Aile, Borçlar, Eşya, Miras, Ceza, Ticaret, İdare,İş hukuku, Vergi , Deniz, Sigorta , Devletler özel vb. Esasen ikinci sınıf sonuna kadar İdare hukuku içinde İdari yargı bahsi dışında usul hukukuna dair hiç bir şey okumadınız.

Hukuk bilginizi ilerletmek için usul hukukları ve özellikle İcra iflas hukukunu okuyunuz. Bunların ders kitapları ağır olabilir. Bazı yayın evlerinin sınavlara (kpss gibi) hazırlık için yayınladığı anlatımı pedagojik ve pratik kitaplar var. Ayrıca Hukuk fakültelerinin çevresinde Hocaların notlarını tutmuş öğrencilerin notunu fotokopi ve kitap haline getirmiş bazı kitapçılar var. Bunlardan da anlaşılması kolay kitaplar, notlar bulabilirsiniz.

Belki komik gelecek ama ticaret liselerinin hukukla ilgili ders kitapları bana vizelerde can kurtarıcı olmuştur. Mesela Deniz Ticaret hukukunda , ticaret lisesi kitabındaki üç beş sayfalık özet bilgi benim kavramları çabuk öğrenerek vizede geçerli bir not almamı sağlamıştır.

Bir de hukuk kitapları sıkıcıdır. Bazı hocanın dili çok pedagojiktir. Bazılarının dili çok sıkıcıdır. Çok zevkli bir konuyu bile böyle bir kitaptan çalışmak adama sıkıntı verir.

Mutlaka özet çıkararak çalışın. Bu özetleri word e yazın. Özetlemede beşte bir kuralı vardır. örneğin 100 sayfanın özeti maksimum 20 sayfa olmalı. Özeti okuyup, sonra kitabı okuduğunuzda çok daha verimli oluyor. Ayrıca internette forumlarda , bazı sitelerde özet ders notları oluyor. Örneğin "İş hukuku ders notları" falan gibi aratın. Bulduklarınızı download edin. Ankahukuk diye bir sitede epey özet dersnotu vardı.

Kanun okuyun. Her dersin temeli olan bir temel kanun vardır. Örneğin Ticaret Hukuku, ticaret kanunu, İş hukuku , İş kanunu, İcra hukuku , İcra İflas kanunu, Medeni Usul hukuku , HUMK, Ceza Usul hukuku, CMK, Ceza Hukuku, Ceza kanunu , Medeni hukuk konuları için Medeni Kanun ve Borçlar kanunu gibi.

Kanunlarımızın çoğu yenilendi ve dili sadeleşti. Hala dili sade olmayan bazı kanunlar olmakla birlikte, durum örneğin bizim okuduğumuz 1980 li yıllar kadar vahim değil.

Örneğin medeni hukuku sadece kitabından okumayın. Açın medeni kanunu okuyun. Bizim öğrenciliğimizde dili ağırdı. Bu sayede epey bir osmanlıca kelime bilgim var. Ama şimdiki hali gayet sade. Ayrıca dili ağırmış, Osmanlıca imiş ne farkeder. Dili İngilizce olsa ne farkeder. Kendinizi yabancı dilde eğitim yapan bir fakültede olduğunuzu düşünün. Ayrıca şimdilerde İngilizce eğitim yapan Hukuk fakülteleri de var. Dil öğrenmek kelime öğrenmektir. Açın sözlüğü öğrenin. Şimdi internette İngilizce, Osmanlıca sözlükler var. Metinde takıldığın yerde , gir siteye yaz sözcüğü bir tık anlam karşında. Bizim zamanımız gibi koca koca sözlükleri karıştırmak zorunda değilsin.

Anayasayı okuyun. Acaba hangi Hukuk öğrencisi baştan sona okudu. Şimdi sürekli Anayasa tartışmaları var. Yok 1982 Anayasası değişmeli, değişmemeli. Madde yorumları var. 367 dir, cumhurbaşkanın yargılanması falan. İlgili maddeleri sürekli açın, tekrar edin.

Borçlar kanununun genel hükümlerini sık sık okuyun. İcra iflas başucu kitabınız olsun.

Hukukçu okumayı ve özetlemeyi bilmelidir. Ayrıca okuduklarını tekrar etmelidir. Geçmiş yıllar derslerini de tekrar edebilirsiniz. Bu hem hukuk kültürünüzü sağlamlaştıracak , hem de sınavlarda size faydalı olacaktır. Ayrıca beton gibi sağlam bilginizle, her zaman her yerde çekinmeden mesleki yorumlarda bulunacak, bu da size ayrı bir özgüven olarak dönecektir.

Esasen mesleği uygulamaya başladığınızda , o öğrenci iken kök söktüğünüz derslerin aslında ne kadar basit ve zevkli olduğunu görecek, sorunun derslerde değil, sizin öğrencilik anlayışınızda olduğunu anlayacak, neden daha çok çalışmadığınıza ve daha yüksek notlar alıp geçmediğinize lanet edeceksiniz.

Ayrıca bu forum büyük bir nimettir. Forumdaki çalışma gruplarına girin ve bütün yazıları okuyun. Yazılarda bahsedilen kavram, kanun maddesi, içtihatları mutlaka araştırın. İnternette Mevzuat ta, İçtihad da bir tık karşında. Bu size meslekte karşılaşacağınız davalar, sorunlar hakkında bilgi verecek, pratik bilginiz çok gelişecektir. Bir beş ay sonra kendinize bakın. Çok farklı olduğunuzu göreceksiniz.

Allah yardımcınız olsun.
Old 11-06-2009, 23:02   #12
hukukkızı

Alıntı:
Sitede henüz üçüncü sınıfa gelmemiş ve hukuk bilgisini ilerletmek için ne okuyayım diye soran arkadaşlara şöyle bir cevabım olacak

evet bu benim
teşekkürler
Old 29-06-2009, 21:48   #13
hayal

hukuk ile ilgili kitaplar yerine ,fakülte başlayınca ihtiyacın olcak en büyük şey okuduğunu çabuk anlama yetsidir.bunu geliştirmek için bol bol oku ve okuduğun kitapların özetini çıkar.yani hem oku hem yaz .bu güncel kitaplar olsun hukuk değil.onlar ağır gelir.ama 1.sınıf bittikten sonra 2.sınıfa yazın hazırlanabilirsin bu çok güzel olur.şimdiden başarılar kolay gelsin
Old 29-06-2009, 21:52   #14
hayal

ben 4 e geçtim inanın fazla abartılacak bir şay yok siz bu iştahla her şeyin üstesinden gelirsiniz.hayatı yaşamayı unutmayın.çünkü bu 3 bitirdikten sonra aklınıza gelebilir
Old 29-06-2009, 23:05   #15
bürokrat

Başlığı açan StonKeep kardeş,
Ben de bu sorunun aynısını 2005 yılında hazırlığı bitirmeme yakın zamanda o sene mezun olan okuldaki hukukçu arkadaşlara sormuştum.Ne ilginçtir ki şimdi de ben mezun oldum ve sen de hazırlığı bitirdiğin sıralar bizlere aynı soruyu soruyorsun.Vay be birden yaşlanmış hissettim kendimi 4 yıl nasıl da gelip geçmiş
Her neyse bana o sene mezun olan bir hukukçu meslektaşım yazın okumam için Bülent Tanör'ün "Osmanlı-Türk Anayasal Gelişmeleri" adlı eserini önermişti.Ancak ben kitabın ilk 50 sayfasını okuduktan sonra sıkılıp bırakmıştım Ama şimdiki aklımla söylüyorum,eğer o zamanlar sıkılmadan o kitabı okuyup da fakülteye başlasaymışım anayasa hukuku dersinden 90 üzeri ortalama yaparak geçerdim.Çünkü o kitapta bir nevi hukuk tarihimizi anlatıyordu.Osmanlının son dönemlerinden,Cumhuriyet dönemine,Cumhuriyet dönemi 1921,1924 anayasasından 1961 anayasına kadar çok güzel kronolojik olarak anlatmış.Yani demem o ki anayasal tarihimizi bilirsen günümüz 1982 anayasasını daha iyi anlar ve özümsersin.Kitap biraz ağır gelebilir ama eğer benim gibi sıkılmam çok sever ve ilgi duyarım dersen sana naçizane olarak önereceğim teorik kitap budur.
Bunun yanısıra ceza hukukuyla ilgili sıkılmadan okuyabileceğin 2 kitap daha önerebilirim.İlk olarak İhsan Tombuş'un Ankara Cinayeti romanını mutlaka oku derim.Kitapta ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukukuna dair bir çok yaşanmış vakıalar,mahkemeler ve duruşmanın celseleri anlatılıyor.İkinci olarak önerebileceğim kitap ise Faruk Erem'in Bir ceza avukatının anıları kitabıdır.Bu iki kitabı sıkılmadan okursan ve ceza derslerini gördükçe bu kitaptaki olaylar aklına gelir.
Öte yandan mutlaka yazın bir avukatın yanına git gel derim.Ben de hazırlık bittiğinde o yazdan beri her yaz avukat yanında çalışırım.Bir dava dosyası nasıl incelenir,adliyelerde kalem ve icra dairelerindeki hal ve vaziyet nasılmış bir görürsün.Avukatın büro ve çalışma düzenini de görürsün.
Eğer bu dediklerimi yaparsan ve sebaat edersen,seninle aynı dönem mezun olacak meslektaşlarından mesleğe bir adım önde başlarsın.Ama yok ben hayatımı yaşayım nasıl olsa ileride bunları görecem dersen,hem dersleri anlarken çok yabancılık çekersin hem de mezun olduğunda dışarıya uygulamaya çıktığın zaman sudan çıkmış balığa dönersin.Tabi bunlar benim naçizane görüşlerimdir karar senin...
Old 13-08-2009, 20:15   #16
Av. Barış Çimenoğlu

Üniversiteye gelinceye kadar aldığımız eğitimlerde hukuk dünyası ile ilgili hiç bir öğreti bize verilmediği için genelde birinci sınıfa başlayınca kavramlar yabancı geldiğinden bocalanabilir. Özellikle benim gibi lise yıllarında hiç hukuka ilgi duymayıp bölüme gelmişseniz epey bir zorluk çıkarabilir.(Benim hukuka alışmam ve sevmem 3. sınıfın başına kadar sürdü) Bu nedenle hukuk dünyasını size tanıtacak eserler yanında sizi çok zorlamayacak ve kavramlarla tanıştıracak bir hukuka giriş kitabı okunabilir. Böylece kavramları daha sağlam kavramak ders sırasında daha kolay olur fikrimce.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06659698 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.