Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukat, Baro'daki 11 Yıllık sigara savaşı'nı AİHM'ye taşıdı

Yanıt
Old 12-12-2006, 14:28   #1
faruksa

Varsayılan Avukat, Baro'daki 11 Yıllık sigara savaşı'nı AİHM'ye taşıdı

BARONUN TOPLANTI SALONUNDA SİGARA İÇİLMEMESİ İÇİN 11 YILDIR MÜCADELE EDEN AVUKAT MUZAFFER KAYA, SONUNDA AİHM'E BAŞVURDU
Adana Barosu toplantı salonunda avukatların sigara içmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşındı.
"TOPLANTI SALONU KAMUSAL ALAN OLMADIĞI İÇİN SİGARA İÇİLEBİLİR, ANCAK KAPALI ALANDA SİGARA İÇİLMESİ DOĞRU DEĞİL"
Adana Barosu Esat Mahmut Bozkurt toplantı salonunda sigara içilmesinin yasaklanması için 1995 yılında mücadeleye başlayan avukat Muzaffer Kaya, yaptığı açıklamada, 4207 sayılı kanunla 5 veya 5'ten fazla kişinin görev aldığı kapalı alanlarda tütün ve tütün mamullerinin içilmesinin yasaklandığını hatırlatarak, "Adliye kamusal bir alan olduğu için toplantı salonu da kamusal bir alandır. Yasaya göre, sigara içilmesi için özel yerler ayrılmadır. Toplantı salonu baroya aittir. 1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın 76. maddesine göre baroların kamu niteliğinde meslek kuruluşu olduğu belirtilmiştir. Zaten toplantı salonunda da kamusal görevler yapılmaktadır" dedi.
Kaya, toplantı salonunda sigara içilmemesi için yasa çıkmadan önce mücadelesinin başladığını vurgulayarak, "Kapalı alanda sigara içenlerin içmeyenleri zehirlediği için 1995 yılında Adana 3. Asliye Hukuk Mahkemesine 'Tecavüzün Meni' ve 2.5 milyon liralık tazminat davası açtım. Mahkeme, davayı yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle reddetti. Daha sonra kararı temyiz etmek için Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne başvurdum. Yargıtay davanın, İdari Mahkeme'de görüşülmesi kararını verdi" diye konuştu
1996 yılının sonuna gelindiğinde 4207 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunun" yürürlüğe girmesiyle birlikte, toplantı salonunda sigara içilmesinin önlenmesi için baroya tekrar başvurduğunu hatırlatan Kaya, şunları anlattı:
"Bu başvurum da sonuç vermedi. Daha sonra Adana Valiliği'ne, Türkiye Barolar Birliği'ne başvurdum ancak bir cevap alamadım. Ardından Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdum, savcılık da kararı mülki amire havale etti ama oradan da bir sonuç çıkmayınca, 4207 sayılı yasaya güvenerek tekrar baro aleyhine 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 'Tecavüzün Meni' ve 410 milyonluk tazminat davası açtım. Mahkeme davayı yasal olmasına rağmen yine reddetti. Kararı temyiz etmek için Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne başvurdum. Yargıtay, yine davanın İdari Mahkeme'de görüşülmesine karar verdi. Bu kez Adana 2. İdare Mahkemesi'ne başvurdum, ancak davanın zaman aşımına uğradığı belirtildi. Danıştay 8. Dairesi de bu kararı onadı."
Ancak kapalı alanda sigara içilmemesi mücadelesinden vazgeçmediğini vurgulayan Kaya, "2004 yılında AİHM'e başvurarak baronun, kişi özgürlüğü ve güvenliğiyle sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri ortadan kaldırmadığı gerekçesiyle dava açtım. AİHM'de çok dava olduğu için sıra bana ancak bu yıl geldi. Dava devam ediyor, sonucunu merakla bekliyorum. Ne olursa olsun kapalı mekanda özellikle kamusal alanda sigara içilmemesi için mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim" şeklinde konuştu.
Kaya, avukatların hala toplantı salonunda sigara içmelerine de tepki göstererek, "Yasayı ihlal etmesi gereken en son kişiler yasayı ihlal ediyor. Bugün çoğu kahvehanede bile sigara içilmesi yasaklanırken, baronun toplantı salonunda sigara içilmesinden bir avukat olarak utanıyorum. Toplumun en aydın ve çağdaş kesimi olarak gözüken avukatlar, kapalı alanda sigara içme konusunda maalesef sınıfta kalmıştır" dedi.
Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu da yaptığı açıklamada, toplantı salonunun kamusal alan olmadığı için avukatların sigara içtiğini belirterek, "Avukat arkadaşlar kamusal alanda kesinlikle sigara içmez. Toplantı salonu özel alan olduğu için sigara içiliyor. Ancak kapalı olduğu için sigara içilmese daha doğru olur" şeklinde konuştu.
www.iha.com.tr
Old 12-09-2007, 22:27   #3
Ahmet Turan

Tebrik ediyorum.
Sigaraya savaşanhekesi destekliyorum.

Sigara içmeyelim içenleri uyaralım.
Old 13-09-2007, 10:32   #4
Armağan Konyalı

Elinizde bir paket olduğunu düşünün. Üzerinde çerçeve içine alınmış kocaman bir yazı var:

DİKKAT ! PAKETTEKİ BOMBA SİZE VE ÇEVRENİZDEKİLERE CİDDİ ZARARLAR VERİR.“

Böyle bir paketi açmayacağınıza göre, sigara paketini de açmamanız gerekir. Çünkü benzer bir uyarı sigara paketinde de var.

Saygılarımla
Old 13-09-2007, 10:49   #5
Av.Selim Balku

Yanılıyorsam Adanada ki üyeler beni uyarsın, Adanada ki toplantı odasında sigara içmek zaten yasak değil mi? Hatta 2004 yılından önce ben orada sigara içme teşebbüsünde bulunduğumda, "burada sigara içmek yasak" demişleridi, yani zaten 2004 yılında -aynı mekandan bahsediyorsak- sigara içmek yasaktı...

Yargılamayı sürdürmenin ana meselesini anlayamadım...

Alıntı:
Böyle bir paketi açmayacağınıza göre, sigara paketini de açmamanız gerekir. Çünkü benzer bir uyarı sigara paketinde de var.

Yukarıdaki alıntıyı gerçekten Sayın Konyalı mı yazdı, merak ediyorum...

Kapalı mekanlara sigara içme odası istiyoruz. Saygılar...
Old 13-09-2007, 13:17   #6
Armağan Konyalı

Sayın Av.Selim Balku

Sanırım çok sigara içiyor olmam nedeniyle yazdıklarıma inanamadınız:

Yukarıdaki alıntıda yazdıklarım içtiğim sigara sayısına göre az bile. Ne kadar çok sigara içilirse, sigaraya o kadar çok karşı olunur. Hiç sigara içmeyen biri sigaraya neden düşman olsun? Asıl çok içenlerin sigaraya düşman olması gerekir.

Bu nedenle, "yaptığım" ile "yazdığım" arasında bir tutarsızlık bulunmamakta.

Saygılarımla
Old 13-09-2007, 14:54   #7
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Av.Selim Balku

Sanırım çok sigara içiyor olmam nedeniyle yazdıklarıma inanamadınız:

Yukarıdaki alıntıda yazdıklarım içtiğim sigara sayısına göre az bile. Ne kadar çok sigara içilirse, sigaraya o kadar çok karşı olunur. Hiç sigara içmeyen biri sigaraya neden düşman olsun? Asıl çok içenlerin sigaraya düşman olması gerekir.

Bu nedenle, "yaptığım" ile "yazdığım" arasında bir tutarsızlık bulunmamakta.

Saygılarımla

Altına imzamı atıyorum.

Ben de bir yıl öncesine kadar günde iki pakete yakın içiyormuşum. Ben hatırlamıyorum ama öyle diyorlar. Bu konuda hafızamı sildirdim.
Fakat zararlı birşey olduğu konusunda hafızamı sildirmedim.
Old 14-09-2007, 01:14   #8
Godfather

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Elinizde bir paket olduğunu düşünün. Üzerinde çerçeve içine alınmış kocaman bir yazı var:

DİKKAT ! PAKETTEKİ BOMBA SİZE VE ÇEVRENİZDEKİLERE CİDDİ ZARARLAR VERİR.“

Saygılarımla

ne güzel, çok doğru... imzamı atıyorum ben de altına gönül rahatlığı ve teşekkürlerimle..
Old 15-09-2007, 16:40   #9
oguzhand0

Sigara içmenin yasaklandığı yerlerde sigara içenler için özel havalandırmalı oda yapılmalı; aksi halde sigara içmek yasaklanmamalı.
Old 15-09-2007, 21:31   #10
ÇAĞLA

Sigaranın zararları tartışılmaz.Kişi bunu bilerek içiyorsa zaten söylenecek bir söz yoktur.Fakat şöyleki sigara bildiğiniz gibi birçok zararlı maddeden daha farklı.Şöyleki sadece kullanıcısına zarar vermiyor;sigara kullanmayan insanlarıda rahatsız ediyor ve çoğu zaman kullanmayan insanlarda da sağlık problemleri meydana getiriyor.Şimdi bu bahsettiklerim gününümüzde eğitime yeni başlayan çocukların bile bildiği net şeyler!
Biz hukuçular; başkalarına zarar verilmemesi gerektiğini savunuruz.Hiçkimse diğerinin hakkına zarar vermemelidir görüşünü savunuruz.Kaldı ki toplumumuzda hukukçular belli bir seviyeye gelmiş bireylerdir.
Hal böyle olunca; varolan kapalı alan, kamusal alan olsun- özel alan olsun yada sigara kullanımı yasak olan-olmayan bir alan olsun.Bence kapalı mekanlarda insanlar diğer kullanmayan insanların rahatsız olabileceğini düşünerek sigara kullanımı yasak olmasa bile diğer insanlara duydukları saygıdan ötürü başka biryerde sigara içmelidir.Sonuçta duyulan rahatsızlık sadece o anlık değildir.Bireyin karşısına ileride sağlık sorunu olarak çıkmaktadır.Ve bu noktada toplumda belli bir yere sahip değerli hukukçularımız için alan özel bir alan bile olsa dışarıda sigara içilmesi çok daha güzel olurdu.Sonuçta insanların diğer insanları düşünmesi için,her noktada, olayın hukuka taşınması mı gerekiyor?Yok taşınmazsa durum aynı devam ediyor demekki;bireyler hukuksal yola başvurmak zorunda kalmışlar..Ve ısrarla burası kapalı alan ama kanunen yasak değil savunmasının yapılması bence ne yazık ki sadece YORUMSUZ!
Sayın Kaya'yı da tebrik ediyorum.
SAYGILARIMLA.
Old 16-09-2007, 15:30   #11
Godfather

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sigara içmenin yasaklandığı yerlerde sigara içenler için özel havalandırmalı oda yapılmalı; aksi halde sigara içmek yasaklanmamalı.

bir reklam vardı vakt-i zamanında "başka bir arzunuz" diye biterdi sonu... o hesaptan olmuş sizinki de. ona harcayacağımız kaynağı sigara içme inadında olanları rehabilite etmeye harcasak daha kârlı çıkarız gibime geliyor.
Old 01-10-2007, 10:55   #12
oguzhand0

Duygusal değil ""hukuksal""
(:
Başka bir arzumuz (:
Şu an için hayır (:
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi