Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikte Sorumluluklar Eşin Ailesine Yöneltilebilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-06-2015, 04:28   #1
Konuk

İnceleme Evlilikte Sorumluluklar Eşin Ailesine Yöneltilebilir Mi?

merhaba, eşimin açtığı boşanma davası reddedildi, karşı taraf temyize gönderdi, tahminime göre büyük bir ihtimalle yargıtaydan red kararı onanarak gelecektir diye düşünüyorum.

bu arada eşim işi, tayini sebebiyle başka bir şehre yerleşti, ben ailemin evinde kalmakta ve tedbir nafakası almaktayım. eşim ve ailesi bu zamana kadar davanın boşanma ile sonuçlanacağını zannettiklerinden bana kötü davrandılar ve beni eşim eş olarak ailesi de gelin olarak benimsemediler fakat dava reddolunca şu anda ne olumlu ne de olumsuz bir yaklaşımda bulunamıyorlar.

dava reddolduğuna göre acaba eşimden bana ayrı bir ev tahsis etmesini, verilen tedbir nafakasının yeterli olmayacağını maddi yardım gerekliliğini, ve her anlamda artık eşim olarak maddi manevi sorumluluğunu yerine getirmesine dair hukuki olarak ne yapabilirim?
Old 13-06-2015, 18:34   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba, eşimin açtığı boşanma davası reddedildi, karşı taraf temyize gönderdi, tahminime göre büyük bir ihtimalle yargıtaydan red kararı onanarak gelecektir diye düşünüyorum.

bu arada eşim işi, tayini sebebiyle başka bir şehre yerleşti, ben ailemin evinde kalmakta ve tedbir nafakası almaktayım. eşim ve ailesi bu zamana kadar davanın boşanma ile sonuçlanacağını zannettiklerinden bana kötü davrandılar ve beni eşim eş olarak ailesi de gelin olarak benimsemediler fakat dava reddolunca şu anda ne olumlu ne de olumsuz bir yaklaşımda bulunamıyorlar.

dava reddolduğuna göre acaba eşimden bana ayrı bir ev tahsis etmesini, verilen tedbir nafakasının yeterli olmayacağını maddi yardım gerekliliğini, ve her anlamda artık eşim olarak maddi manevi sorumluluğunu yerine getirmesine dair hukuki olarak ne yapabilirim?

Satın Katılımcı,

-Boşanma davanızın lehinize sonuçlanıdığını, ret edildiğini bu nedenle eşinizden ayrı bir ev tahsis edilmesini ve nafaka artırımının olup olmayacağını sormaktasınız.

-Boşanma davası devam ederken size verilmek üzere hakim tarafından takdir nafaka tedbir nafakasıdır. Boşanma davası yargıtaydan gelip sonuçlanınca yani kesinleşince bu tedbir nafakası sona erecektir.

-Bu nedenle boşanma davanız kesinleşince siz müşterek konutta haklı olarak yaşayamıyorsanız yani eşiniz ve ailesi sizi müşterek konutta istemiyorsa o konutta oturmak için size maddi ve manevi şiddet uygulayanlar varsa onları 6284 sayılı yasa hükümlerine göre evden uzaklaştırabilirsiniz.

-Ayrıca eşinize karşı boşanma olmaksızın tedbir nafakası davası da açabilirsiniz.

-Eşinizin maddi ve manevi sorumluluğunu yerine getirmesi için bu yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlayacak şekilde eda davası açamazsınız. Ancak; Türk Ceza Yasasına göre aile hukukundan doğan bakım ve destek yükümlülüğünü yerine getirmeyen eşinizi C.Savcılığına şikayet edebilirsiniz.

Madde 233 - (1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay gelsin..
Old 13-06-2015, 21:49   #3
Konuk

İnceleme sorumluluk

cevabınız için teşekkür ederim, eşim evlenirken yerleştiğimiz evi satış yapmıştı, evide başka tanımadığım insanlara kiraya vermişler eşimde eşyaları götürünce mecburen ailemin yanına sığındım.

şimdi eşim askeri personel olduğundan tayini başka bir şehre çıktı orada yaşıyor ev tuttuysa eğer adresini bilmiyorum ama tahminimce askeriyede kalıyor
yani ortada aile konutu bir ev yok, ben bu durumda bana ev tutulmasını yada eşimin ailesinin, anne, babasının yaşadığı başka şehirdeki evlerinde oturmaya hakkım var mı? yani gelinleri olarak evlerine gidersem beni evden atabilirler mi? benim kayınbabamın adına olan evde gelin olarak kalma hakkım var mı? yani sorumluluklarını bilsinler istiyorum.
Old 14-06-2015, 13:29   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlilik akti ve getirdiği sorumluluklar sadece eşlerle ilgilidir.Bu nedenle taleplerinizi sadece eşinize yöneltebilirsiniz.

Eşinizin anne babasının size konut temin etme yükümlülükleri yasaca yoktur.Bu nedenle kendilerine ait olan eve almayabilirler.

Sn.Meslektaşımın da dediği gibi koşulları varsa eşinize karşı kira giderinizi de karşılayacak şekilde sadece nafaka davası açabilirsiniz.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi