Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasında Aile Konutu Olan Evde Kalma Durumu

Konuyu Kilitleyin
Old 03-06-2015, 07:39   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasında Aile Konutu Olan Evde Kalma Durumu

merhaba eşim bana boşanma davası açmıştı. Kendisi de evden gitti zaten. Şimdi ay sonunda bir duruşmamız var ve davacı olan eşimin tanıkları dinletilcek. Ben hala evimizde oturmaktayım. Evin tapusu eşimin üstüne kayıtlı. Ben dava açılmadan çok önce tapuya aile konutu şerhide koydurmuştum. Yalnız davanın başında ben hakimden evin benim tarafıma tahsis edilmesi diye bişi istemedim.Çünkü o zamanlar eşim bana evden git diye bişi dememişti. Şimdi ise eşimin avukatı arıyor ve benim evden çıkmamı istiyorlar. Kendileri bana evden tahliye edilmem için dava açacaklarmış. Ayrıca tapuya koydurduğum aile konutunun şerhi içinde iptal davası açacaklarmış. Bunları yapmaya hakları varmı ? Beni şu aşamadayken evden çıkartabilirlermi? Ben önümüzdeki duruşmada ( ki bu duruşmada eşimin tanıkları dinletilcek. Sonraki davada da benim tanıklarım dinlenecek ) hakimden evin bana tahsis edilmesini isteyebilirmiyim ? yoksa geç mi kaldım ? Ya da eşim hakimden evinin kendisine tahsis edilmesini isterse hakim bunu kabul eder mi ? Diğer taraftan eşim şu anda annesinin adına satın alınan bir evde kira ödemeksizin oturmaya başladı. Çalışıyor ve durumu iyi. Ben de ssk lı çalıyorum ve benim de maaşım 3.500 tl. kadar. Benim maaşıma bakarak hakim bana, durumun fena diil git evden kiraya der mi ? çok endişeliyim. teşekkür eder iyi günler dilerim.
Old 03-06-2015, 16:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davanın her aşamasında, evden ve ev eşyalarından boşanma davası kesinleşene kadar yararlanmanıza karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Aile konutu şerhi ancak boşanma davası boşanma ile sonuçlanıp "kesinleşince" dava açılarak kaldırılır.

Maddi durumunuzun iyi olmadığını evden kendisinin gittiğini, şu an fiilen kaldığı bir yerin olduğunu ve gelir durumunun da sizden çok daha iyi olduğunu vurgulayabilir ve acilen bu yönde karar verilmesini, kişinin sizi evden çıkartmakla tehdit ettiğini de belirtebilirsiniz.

Davanızda tedbir ve yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz. Ki bunlarla ilgili bir soru sormadığınızdan talep ettiğinizi çıkarıyorum. Eğer talep etmediyseniz; ön inceleme duruşması da geçti ise, ıslah talebinizle birlikte yoksulluk nafakası , maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Ayrıca, evlilik birliği içinde edinilen mallar varsa, edinilmiş mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan alacak haklarınız için boşanma kesinleştikten sora dava açmanız da mümkündür. Şartları varsa değer artış payı alacağınız için de boşanmanın kesinleşmesinden sonra dava açılabilecektir.

Tüm bu ayrıntılar için bir avukattan doğrudan dava desteği alınız. Hak kaybına uğramayınız.

Saygılar
Old 04-06-2015, 08:09   #3
Konuk

Varsayılan Maddi manevi taz.

Av. Bey cevaplarınız için çok tşk. ederim. Yalnız ben maddi manevi tazminat istemedim. Sadece aylık 500 tl. nafaka istedim ama ön inceleme duruşmasında hakim bu talebi reddetti. Ben davanın reddini istedim. Bizim çocuğumuz da yok. 4 yıldır evliyiz. Evlilik sonrası alınan bir arabamız var sadece. Ön inceleme duruşması geçti ay sonundaki duruşmamızda tanıklar dinletilcek bu aşama da davanın reddini isterken ben maddi manevi tazminat talep edebilir miyim.? Oturduğumuz ev evlilik öncesi alınmış. Ödemeyi eşimin babası yaparken tapu eşimin adına kaydedilmiş. Şu hal üzere kayınpederim bir hak iddia edebilir mi ? Dediğim gibi eşimin ailesi oldukça varlıklı. Maddi bi sıkıntıları asla yok. Avukatı beni arayarak anlaşmalı boşanmayı kabul etmezsem beni evden attıracaklarını söylüyor. Kayınpederim bunu sağlıyabilir mi ? Davanın büyük bir ihtimalle reddolunacağını eşim bile söyledi bana o zaman 3 yıl kadar oturma hakkımda olabiliyormuş evimde. Ben de evliliğimi kurtarabilmek adına bu 3 yılı elde etmek ve eşimi beklemek istiyorum. Zamanla belki fikri değişebilir diye düşünüyorum. Annesi yüzünden hiç sebepsiz bu durumdayız. Çok teşekkür ederim.
Old 04-06-2015, 09:03   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanmayı istemiyorsanız maddi ve manevi tazminat istememekte haklısınız. Sonrasında fikir değişikliği yaşarsanız, ıslah dilekçesi ile birlikte boşanma talebi ve maddi ve manevi tazminat talepleri iletilir.

Mahkeme az da olsa tedbir nafakasına davanın devamı süresince hükmetmelidir. Talebinizi tekrarlayınız.

Evle ilgili açıklamaları yukarıda yaptım zaten. Babası sizi evden çıkaramaz. Boşanma davasının reddedilmesi halinde de evde oturmaya devam edersiniz.

Araba edinilmiş maldır. Boşanmaya karar verilmesi halinde araba üzerindeki katılma payı alacağınız için ayrı bir dava açmanız gerekir.

Bir avukatla davanızı takip ediniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi