Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kayınvalidem yüzünden boşanmak üzereyiz

Konuyu Kilitleyin
Old 07-04-2013, 15:48   #1
yağmur cap

Varsayılan kayınvalidem yüzünden boşanmak üzereyiz

Biz eşimle 2008 de evlendik. Kayınvalidemin hakaretleri ve eşimin aşırı anneci tavırları düğün gününden itibaren hiç aralıksız sürdü. Tüm çabama rağmen kendimi sevdirmeyi başaramadım. En sonunda küfür ve şiddet eşim tarafından da başlayınca dayanamadım. Ayrılma kararı aldık. Eşim annesine taşındı. 4 aydır ayrı yaşıyoruz. Böyle bir sitenin varlığını duyduğumda size danışmak istedim. Boşanma davasını kimin açtığının bir önemi var mıdır? evlendikten 1.5 sene sonra tamamen benim paramla ve benim ailemin desteğiyle benim üzerime bir ev aldık. biz evi aldıktan sadece bir ay sonra eşim, çoğu ailesinin borçlarına harcanması için, kayınvalidemin kefilliğiyle banka kredisi çekmiş ve uzun süre benden habersiz ödemiş. Bu arada kredi kartları kullanmış ve onlara borçlanmış. Bunları öğrendiğimde kredi kartı borçlarını ödemesinede yardımcı oldum.Boşanma davası sonucunda ev evlilik sonrası alındığı için tüm bunlara rağmen ikimize mi paylaştırılır? 2 yaşında bir kızımız var. onu babasında gece kalması için almasına karar çıkabilir mi? Eşim ailesiyle yaşıyor ve kızımı onların görmesini istemiyorum. Kayınvalidem ve eşim arasında geçen ve tamamında kayınvalidemin bana ve aileme hakaret ettiği bir telefon kaydı var elimde. Bu mahkemede kullanılabilinir mi. Kaydı ben almadım eşimin telefonuna kurduğu bir programla yaptığı tüm görüşmeleri kaydettiğini fark ettim. Onların içinden sadece biri bu konuşma. Diğer konuşmaları ne yaptı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar..
Old 07-04-2013, 16:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Boşanma davasını kimin açtığının bir önemi var mıdır?

Anlaşmalı boşanma olmayacak ise davayı kusursuz veya daha az kusurlu eşin açması uygundur.

Alıntı:
evlendikten 1.5 sene sonra tamamen benim paramla ve benim ailemin desteğiyle benim üzerime bir ev aldık.Boşanma davası sonucunda ev evlilik sonrası alındığı için tüm bunlara rağmen ikimize mi paylaştırılır?

Adınıza kayıtlı ev için ailenizin verdiği para bağış sayılır ve bu miktar kişisel mal olarak kabul edilerek hesaplamaya dahil edilmez.

Sizin ev için ödediğiniz paranın kaynağına göre kalan kısma ilişkin yanıtlar değişecektir;

a-Eğer evlenmeden önce biriktirdiğiniz paradan veya evlilik sonrasında örneğin takılarınızı bozdurarak elde ettiğiniz para ile ödeme yapılmış ise bu da kişisel mal olarak kabul edilecek ve katılım alacağı hesabına dahil edilmeyecektir.

b-Ev için ödediğiniz para evlendikten sonra ve çalışma karşılığı elde ettiğiniz kazançtan elde edilmiş ise bu miktarın yarısı kadar eşinizin katılım alacagı talep etme hakkı olacaktır.
Alıntı:
2 yaşında bir kızımız var. onu babasında gece kalması için almasına karar çıkabilir mi? Eşim ailesiyle yaşıyor ve kızımı onların görmesini istemiyorum.

Çocukla baba arasında talep halinde kişisel ilişki düzenlenecektir.Çocuğun yaşı ,uzman görüşü dikkate alınarak kişisel ilişki süresi tayin edilecektir.Eğer yatılı olmasını istemiyorsanız ve bu yönde karar verilirse gerekçeleriniz ile itiraz edebilirsiniz.

Fakat ,eşiniz kişisel ilişki süresince çocuğu ailesinin de göreceği şekilde eve götürebilir.Eğer kayınvalide vb çocuğa zarar vermiyorlarsa bu görüşme engellenemez.Kalı kı eşinizin anne babası dahi çocukla kendileri arasında kişisel ilişki kurulması için talepte bulunabilirler.

Alıntı:
Kayınvalidem ve eşim arasında geçen ve tamamında kayınvalidemin bana ve aileme hakaret ettiği bir telefon kaydı var elimde. Bu mahkemede kullanılabilinir mi. Kaydı ben almadım eşimin telefonuna kurduğu bir programla yaptığı tüm görüşmeleri kaydettiğini fark ettim. Onların içinden sadece biri bu konuşma. Diğer konuşmaları ne yaptı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar..

Öncelikle boşanma davasında siz eşinizin kusurlarını ispatlamak durumundasınız.Kayınvalideniz davada taraf değildir ve eşiniz kendi davranışlarından sorumludur.

Diğer yandan eşinizin kaydettiği bu görüşmeler rıza dışı kaydedilmiş veya rızayla kaydedilmesine rağmen sizin elinize rıza dışı geçmiş ise bu cezai sorumluluk gerektiren bir sürece yol açabilir.

Yasadışı delil yerine yasal meşru ve konuyla ilgili delillerle iddialarınızı kanıtlama yolunu seçmeniz gerekmektedir.

Zarar görmemek ve hak kaybına yol açmamak için el yordamı ile değil,bir avukatın desteğinden yararlanınız.
Old 09-04-2013, 07:08   #3
yağmur cap

Varsayılan teşekkür ederim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi