Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbiren sahsi munasebet tesisine itiraz !!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2010, 13:50   #1
Konuk

Mutsuz tedbiren sahsi munasebet tesisine itiraz !!

ben anlasmali olarak 31 temmuz gunu bosandim..karsi taraf dava acti.avukati bana temyize gitmeden halledelim diye imzalar attirdi adliyede..hicbir nafaka ve tazminat talebinde bulunmadim.hakime hanim cocuk 2 yasinda oldugu icin ve babasi yurtdisinda yasadigi icin senede sadece 1 hafta yani 1 ve 7 temmuz gorebilmesi icin karar verdi.karsi taraf temyize gitmemem icin imza attirdi ama kendileri bu karari bozmak icin temyize gitti.dosyam yargitayda.bosanmaya itiraz yok ancak cocuk gorusune itiraz edildi.daha sonra cocugun babasi bayramlarin 2.gunu gorebilmek icin karar cikarttirip bayramda kapima icrayla geldi.haberim yoktu ve elime tebligat gecmemis olmasina ragmen cocugu teslim ettim.diger bayramdada haberim vardi ve cocugu hazirlayip yine itirazsiz teslim ettim.simdi dun elime bir tebligat geldi.tebgligatta cocukla gorusune musade etmedigimi,ayda bir turkiyeye is icin geldigi,buyuzden her ay haftada bir gun gorus istemis ve tedbiren sahsi munasebet tesisi icin dava acmis.ayda bir is icin degil gezmeye geliyor.gurbetciler senede bir kere zor izin yaparken o keyfi seyahat yapiyor ama cocugun hicbir ihtiyacini karsilayip ilgilenmiyor.onun isinin burayla bir baglantisi yok.bunu ispatlayamaz.ispatlasa bile yasal olmayan bir belge ile yapar bunu.ben kendisine nafaka davasi actigim icin bana inat olsun diye boyle bir yol izliyor.eger cocukla cok ilgli bir baba olsa ihtiyaclarini giderirdi.sadece gormekle baba olunmuyor.benim bir gelirim yok.nafaka davasi icinde adliyeden adli yardim aldim.bayramda cocugu aliip goturdugunde cocukla birlikte kullanilmis esyalar ile giyecekler yollamis.bende kendisine bir meil yazip cocuguna bunlarimi layik gordugunu sordum.bana olur olmaz hakaretlerde bulunan bir meil yazmis ve cocugun aslinda beni istemedigini anneme gitmek istemiyorum dedigini,cok kisa zamandada elimden alacagini yazmis.kendisi yasal olmayan islerlede ugrastigi icin cocugu kacirmasindanda endise ediyorum.bu elime gecen tebligata itiraz etsem bir faydasi olurmu?tebligatta itiraz icin bir sure verilmemis ve konu edilmemis.ne yapmam gerekiyor?eger ayda bir hafta sonuda goruse musade edilecekse bayramlardada zaten gorus icin karar cikartilmissa neden dosya temyize gittiki.ben hala evli gorunuyorum,cocuklada gorus icin zirt pirt karar cikartilabiliyorsa temyizin ne anlami kaldi.bana lutfen yardim edin itiraz mi etmeliyim yoksa durusmaya mi katilmaliyim nasil bir yol izlemeliyim bilmiyorum kafam cok karisik...
Old 19-01-2010, 15:59   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
Öncelikle Aile mahkemeleri çocukla anne ya da baba arasında kişisel ilişki tesis ederken anne ve babanın kişisel problemlerinden ve uyuşmazlıklarından uzak çocuğun menfaatini düşünür.Çocuğunuzun 2 yaşında olduğunu yazmışsınız.2 yaşında bir çocuğun yalnızca bayram günlerinde ya da kısıtlı sürelerde babasını görmesi,onu tanıması,ona alışması mümkün müdür ? Bence öncelikle çocuğunuzun menfaatlerini düşünmeli ve boşanma-nafaka gibi uyuşmazlıklar sebebiyle onların ruh sağlıklarının ve kişisel gelişimlerinin olumsuz etkilenmesine engel olmalısınız.

Eşinizin çocuğunuzu kaçırmasından şüphe duyuyorsanız ve bu konuda elinizde somut deliller mevcutsa cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabilr ya da eski eşinizin hakkında mahkemeden uzaklaştırma talebinde bulunabilirsiniz.

Kişisel ilişki talepli davada ise duruşmalara iştirak ederek eşinizin çocuğu ile ilgilenmediğini,bakım ve gözetimi için nafaka ödemediğini dile getirebilir ve tanık beyanları ile destekleyebilirsiniz.Eşinizin çocuğunuza karşı davranışları onun gelişimini olumsuz etkileyecek nitelikte ise bu hususları da dile getirmenizde fayda var.

Mesajınızda adli yardımdan faydalandığınızdan bahsetmişsiniz bu hususlarda tarafınıza bir avukat atanmasını yine aynı yollarla talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi