Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Sonrası Güvenlik Nedeni İle Isim Değişikliği Hk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2008, 23:09   #1
Konuk

Mutlu Boşanma Sonrası Güvenlik Nedeni İle Isim Değişikliği Hk

2002 yılında boşandım.Ancak o zaman dava bıkkınlıkları yüzünden isim değişikliği ile uğraşmam diye düşünüp bir hata yaptım.Şimdi evliyim ve çocuğum var.Güvenliğimiz için
isim değişikliği halen yapabilirmiyim?,nereye başvuru yapmam gerekiyor,avukatsız halletme durumu söz konusumu,isim değişikliği yüzünden ssk mesela yeni numara vermesi gerekiyormu veya yeni vatandaşlık numarası, başka kurumlarda daha sonradan problemler yaşarmıyım acaba?teşekkürler, kolaylıklar...
Old 14-08-2008, 23:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle talebinizin isim mi,soyisim mi olduğu konusunda ek açıklama yapabilir mısınız?

Bir de güvenlik sebebi diye belirttiğiniz konuda ek açıklama yapmanızı rica edeceğiz.

Böylece daha doğru ve güvenilir bilgi paytlaşımı yapabiliriz.
Old 17-08-2008, 00:21   #3
Konuk

av.habibe hanım ,ilginize teşekkür ederim öncelikle,efendim isim değişikliği yapmak istiyorum(ikinci evliliğim sebebiyle soy adım değişti),boşanmam sırasında eşim ve akrabaları tarafından kusursuz olduğum halde tehdit ve hakaretlere maruz kalmıştım, şimdi nerde ne yapar bilmiyorum, karşılaşmaktanda çekiniyorum doğrusu, özellikle ikinci evliliğimden çocuğumda olunca ne olur ne olmaz diye önlem olsun istiyorum.
Old 17-08-2008, 09:47   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İsminizi "haklı gerekçeler" göstererek değiştirmek için Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmanıza bir engel bulunmamaktadır.

Yasaca haklı gerekçelerin ne olduğu açıkça belirtilmese de uygulamada:

Nüfus kaydında olan isimle değil,talep edilen isimle herkesçe tanınıp bilinme,

İsmin anlamının kötü çağrışımlara yol açması veya başkalarının alay konusu olmaya uygun bir niteliğinin olması,

İsmin hatalı yazılması gibi konular ,tanık beyanları ile doğrulandığında dava kabul edilmektedir.

Güvenlik sebebi ile isim değişikliğinin "haklı sebep" olduğu ispatlanabilir ise davanız kabul edilecektir.Yani karar hakim tarafından verilecektir.

Değişiklik sonrası T.C.Kimlik No değişmez.Fakat çocuğunuzun nüfus kaydında ve evlilik kayıtlarında adınızın değişmesi gerekmektedir.İlgili kurumlarda sorun olduğunda kesinleşen mahkeme kararının sunulması sorunu çözecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 17-08-2008, 23:20   #5
Konuk

çok teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03864288 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.