Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

geri dönüşü yok mu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2008, 09:27   #1
Konuk

Varsayılan geri dönüşü yok mu?

mrb 23 yaşında bi bayanım.şu an yaşadıklarımı nasıl anlatsam bilmiyorum.Bundan 4 yıl önce biriyle tanıştım.Ne yazık ki evli olmasına rağmen ben o an ki piskolojimden dolayı mı yoksa başımda uçuşan kavak yellerinden mi bilmiyorum teklifini kabul ettim.Bana sürekli ayrılacağını ailesi ile sorunlar yaşadığını dile getiriyordu.Ve yine ne yazık ki inanıyodum.Neyse fazla uzatmayayım.Artık yanlış bi ilişkide olduğumu anladığımda bana artık çok geç ayrılırsak ben kendimi öldürürüm seni öldürürüm asarım keserimlerle beni zorla hayatında tutmaya başladı.Kaç defa bırakması için başkalarıyla görüştüm bırakmadığı gibi yemediğim dayakta kalmadı.En son yediğim dayakla hastanelik oldum.Korktuğum için ve girdiğim yanlış ilişki yüzünden yakınlarımdan kimseye derdimi anlatamıyorum.Ne yapmam gerekiyo bilmiyorum.Ama artık beni zorla hayatında tutmasından kurtulmak istiyorum.Nasıl hukuki bi yol çizmeliyim nereye başvurmalıyım bilmiyorum.Lütfen yardımcı olun.İntihar edip arkamda annemi bırakmak istemiyorum Ama artık çok çaresizim...
Old 12-08-2008, 10:18   #2
üye8180

Sayın Konuk, bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığı'na, sevgiliniz hakkında şikayet dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Dayak sebebiyle mağduru olduğunuz suç kasten yaralama suçudur. Cazası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olup, suçun nitelikleri halleri varsa ceza arttırılmaktadır. Asliye Ceza Mahkemesi görevlidir. Yine sizinle zorla cinsel ilişki kuruyorsa bu da, cinsel saldırı suçunu oluşturur. Cezası 7 yıldan 12 yıla kadar hapis olup Ağır Ceza Mahkemesi görevlidir. Sevgilinizin size karşı eylemleri, ' eziyet' olarak nitelendirilirse, eziyet eden 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ile yargılanır. Asliye Ceza Mahkemesi görevlidir. Sizi tehdit ediyorsa, suç tehdit suçu olup cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapistir. Nitelikli hallerinde ceza arttırımı yapılır. Sevgiliniz sizi zorla bir yerde tutuyorsa ya da gitmenize izin vermiyorsa 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemli yargılanır. Tüm başınızdan geçenleri ayrıntılı anlatan bir şikayet dilekçesi ile Savcılığa başvurunuz. Şikayet dilekçenize delillerinizi de ekleyiniz. Hastane raporları, bu erkeğin size karşı zorba davranışlarını bilen duyan gören tanıklarınızın isimlerini bildiriniz. Yoksulsanız, dosyanızı ücretsiz takip etmek üzere bir avukat görevlendirilmesi için bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyorum.
Old 12-08-2008, 14:02   #3
Konuk

yardımınız için teşekkür ederim Şuan dua ediyorum ki tekrar şiddet uygulasın.Çünkü şuan ne kadar delil göstermeye çalışsamda çok etkili olamayacağım.Yaşadıklarımı bilen kişiler var ama onlar yanaşır mı bilmiyorum olay mahkemeye taşınınca.O kadar zeki ki çünkü o da sizin yaptığınız işler içersinde yetişmiş Tehditlerini asla yazılı olarak dile getirmiyor.Sözlü ifadeleri var bunları ne kadar ben ifade etsemde inkar ettikten sonra ispatlamam imkansız.Tek yol tekrar şiddet uygulaması ve raporla ispatlamak.Tekrar tekrar teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için
Old 12-08-2008, 21:52   #4
üye8180

Sayın konuk, lütfen tekrar şiddet uygulamasını beklemeyiniz. Bu bekleyiş insanlık onuru ile bağdaşmayacak bir bekleyiş olacaktır. Siz başınızdan geçen olayları şikayet dilekçesinde bildiriniz. Soruşturma makamları tüm vakayı değerlendirecek, bu kişinin de ifadesine başvuracaktır. Yeterli delil elde ettiği kanısına ulaşınca hakkında iddianame düzenlenip kamu davası açılacaktır. Çaresiz değilsiniz. Önce kendinize inanırsanız, hukuku da kolayca harekete geçirirsiniz ve netice alırsınız diye düşünüyorum.
Old 12-08-2008, 23:11   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Ben de Av.Neslihan'ın görüşüne aynen katılıyorum.

Ek olarak;

Yaşamış olduğunuz şiddeti kanıtlamak için Üniversite Adli Tıp Anabilim Dalına başvurabilir,şiddetin size etkisi ,zarar düzeyi,sağlığınızı nasıl etkilediği konusunda bir rapor düzenlenmesini talep edebilirsiniz.Bu rapor iddialarınızın önemli bir kanıtı olacaktır.

Bilinmelidir ki her şiddet iz bırakır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi