Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmanın iptali

Konuyu Kilitleyin
Old 05-12-2007, 18:48   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmanın iptali

15 yaşımda teyzemin oğlu yani kuzenim ile evlendim. O zamanlar ufak yaşta evlenmenin zararlarını bilmiyordum tabi ki okulumuda sırf bu evlilik için bırakmıştım... Bu evlilikten 3 evlat sahibi olduk kızım ve 2 oğlum var. Eşim bir gün bana yurtdışında ufak bir şirket açacağını söyleyerek beni anlaşmalı boşanmaya ikna etti ayrılırken maddi manevi tazminat,yoksulluk,iştırak ve çocuklar için verilecek nafakayı mahkemede talep etmememi istedi ben senin çocuklarının babası hemde akrabanım benden sana yanlış olmaz diye vaadde bulundu bu sırada katkı payı ve yoksulluk nafakası olarak bana senet ve protokol verdi. 22.05.2003 tarihinde resmen boşandık ama aynı evi paylaşmaya devam ettik. 2005 senesinde eşim iş için moldovaya gitti o süre içinde onunla haberleşemedik. 6 ayın sonunda telefon açarak zorla evlendirildiğini kimliğine kredi kartına pasaportuna el konulduğunu resmi evraklarının hepsinin elinden alındığı çok zor durumda kaldığını yol parasının olmadığı belirtti. ben kendi imkanlarımla biriktirdiğim parayı ona gönderim. Türkiye'ye geldiğinde o insanlar hakkında suç duyurusunda bulundu savcılığa. Daha sonra kızımla bir gün eve döndüğümüzde protokol ve senetin karalanıp imza yerlerinin yırtılarak makyaj masasının üstünde bulduk yapılacak birşey yoktu. Sonra öğrendiğim kadarıyla Moldovada nikah kıydığı bayan zaten 12 yıldır Türkiye'de yaşıyormuş arasıra eski eşimle görüşüyorlarmış. Kadın eski eşimden 34 yaş ufak. Sonrasında hiç huzurumuz kalmadı ve hergün kavga oluyordu şiddete baş vuruyordu aykırı cinsel istekleri vardı yapmadığım için çocuklarıma işkence yapıyordu eski eşim. Bir gece kızımın kafasına darbeler vurarak mezarlığa götürdü engel olamıyordum gücüm yetmiyordu polis ise aile içi olaylara karışmadığını söylüyordu. Sonunda amacına ulaştı ve bizi evden uzaklaştırdı yani dayanamayıp çocuklarımıda alıp akrabama sığındım. Hiç bir şekilde ekonomik özgürlüğümüz yok geçinme imkanımız yok zor durumdayım yaşam standartlarımız çok fazla düştüğü için ve eşimin son yarattığı olaylar yüzünden çocuklarımın psikolojileri inanılmaz derecede bozuldu. yaklaşık 1 sene önce evden özel bir eşyamızı bile almadan ayrıldık ve şubat ayında o kadınla Türkiye'de resmi nikah kıydı ve bunu bana söyledi. Hala akrabamın yanında ikamet etmekteyim ve çok zor durumdayım. Ailemden kalan miras ve kendime ait olan evimi arabamı satıp zamanında eşime vermiştim bunları belgelerle kanıtlayabilirim. Şimdi bu durumda ben 3 çocuğumla hiç bir gelirim olmadan kandırılarak ayrıldım. 29 yılın bedeli olarak bunun kanuni bir çözümü varmı? Boşanmanın iptaline gidilebilirmi? Ya da en azından kaybettiğim mal varlığımın dönüşümü yapılabilirmi? Lütfen bana bir çözüm yolu sunabilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim fikir yardımını esirgemeyen arkadaşlara.
Old 05-12-2007, 20:02   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Eski eşiniz bir başkasıyla resmen evlenebildiğine göre boşanmanıza ilişkin karar kesinleşmiştir. Bu durumda boşanma kararının ortadan kaldırılması istenemeyecektir.

Şu durumda eski eşiniz aleyhine yoksulluk nafakası, çocuklarınız için de iştirak nafakası bağlanması için dava açabilirsiniz. Ancak boşanma kararı verildikten sonra yoksulluk nafakası davası boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl geçmekle düşer. Bu nedenle ne zaman kesinleştiğini belirlemek gerekiyor. İştirak nafakası için bir yıllık süre kısıtlaması yoktur.

Ayrıca eski eşiniz size ve çocuklarına gereken yükümlülükleri yerine getirmeyip size şiddet uyguladığından sizin daha önce ona yaptığınız bağışlamaların iptalini yani ona verdiğiniz aile mirası ve arabanız, evinizin geri verilmesini Borçlar Kanununa göre isteyebilirsiniz.

Ayrıca ,Medeni Kanununa göre eşinize yapmış olduğunuz bu mali değerleri "katkı payı ve değer artış payı" davası açarak isteyebilirsiniz.

Bu haklarınızı güvenli biçimde kullanmanız için bir avukata başvurmanızı, mali gücünüz buna elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi